Holly Blacková: Valiant

Bibliografia

Valiant (The Modern Tales Of Faerie, #2)Názov: Valiant
Autor: Holly Blacková
Séria: Moderní příběhy z čarovné říše (Modern Faerie Tales, 2. diel z troch)

Vydavateľ: Simon and Schuster, 2006
Počet strán: 319

Žáner: young adult, paranormal, fantasy

Slovenský ani český preklad knihy neexistuje.

Jednou vetou o príbehu

Val po nezhodách s matkou a priateľom uteká z domu do New Yorku, kde natrafí na skupinu deciek žijúcich na opustenej stanici metra.

Ešte stručne k obsahu

Val prichytila svojho priateľa ako sa oblizuje s jej vlastnou matkou a po tejto zrade bezhlavo uteká do New Yorku. Tam stretá pozoruhodnú trojicu – modrovlasé dievča menom Lolli a bratov Davea a odmeraného Luisa –, ktorí žijú na opustenej stanici metra. Jej noví priatelia sú viac ako zvláštni: Val raz Davea sprevádza pri jeho tajuplných roznáškach a prisahala by, že žena, ktorej odovzdal balíček, mala kopytá! Môže byť skutočne pravdou to, čo tvrdí Lolli – že Luis dokáže vidieť víly a že v Trolom tunely býva skutočný trol? Alebo sú všetci len patrične šialení?

Pár slov o postavách

Postavy príbehu sú vlastne tínedžeri-bezdomovci. A feťáci, aj keď nie sú závislí na heroíne či kokaíne, ale na zvláštnej droge, ktorú medzi sebou prezývajú Never – ide o medicínu určenú vílam, ktorá ich má ochrániť pred železom, no ktorá na ľudí pôsobí ako čarovná droga (doslovne).

A mnohým sa vraj nepáči, že Blacková píše knihy pre mládež, v ktorých hlavní hrdinovia utekajú z domu a prepadajú drogovej závislosti. Blacková je rozhodne trošku… nekonvenčná a jej hlavné hrdinky nie sú žiadne šedé myšky s vynikajúcim školským priemerom, ale nemyslím si, že by jej knihy preto vyslovene kazili mládež (tá sa predsa dokáže pokaziť aj sama) či poburovali čitateľa. Mne sa Blackovej knihy čítajú dobre – sú svieže, aj keď trochu temnejšie, na young adult možno dosť surové, dospelejšie.

picture from Tumblr

Holly Black: Valiant

Netvrdím, že som postavy mala vyslovene rada, často som z ich správania bola znechutená, ale niekedy mali i sympatické momenty a do príbehu sa prosto dokonale hodili.

Obľúbené citáty

Reality is that which, when you stop believing in it, doesn’t go away. – Philip K. Dick

*

“Even if you are completely delusional, we still have to work out your delusion, right? An imaginary problem needs an imaginary solution.”

*

“Did you think you were a hero?”
“No, I think you’re a villain.”

*

All human beings should try and learn before they die what they are running from, and to, and why. – James Thurber

*

“We’ll get there in time,” she said, trying to sound brave and sure.
“I know we will,” Luis replied, and Val was glad of the human comfort of lies as they continued to weave through traffic.

Dojem

Keď som otvárala pokračovanie Tithe (v češtine Daň peklu), čakala som niečo iné – asi ako v závere Blacková sama poznamenala: z klobúka zvykne často nakoniec vyťahovať niečo iné ako zajaca. Vo Valiante sa stretávame s úplne novými hlavnými hrdinami a miesto dvorov Požehnaných a Prekliatych navštívime New York, kde vo vyhnanstve žijú víly, ktoré boli z dvorov pre svoje prehrešky vyhostené.

Viem, že som sa do knihy ťažšie začítavala – ale za to možno môže len fakt, že nie som navyknutá čítať v angličtine. Nakoniec ma však atmosféra pohltila a záver som si dosť vychutnávala. Pri konci sa príbeh väčšmi zameral na Valinu love story na štýl Krásky a zvieraťa – zaláskovanú zložku v príbehu zväčša potrebujem a tak, ako to robí Blacková, to mám rada. Jej príbehy nie sú prehnane romantické, presladené, až vás z čítania bolia zuby, ale láska tam kdesi predsa len je: no príbeh na nej nestojí (ani nepadá).

Mne osobne sa aj Valiant čítal dobre, oproti Tithe ma vôbec nesklamal, na Ironside sa teším.

7,4/10

Viac informácií o príbehu nájdete na goodreads.com.

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

9 komentárov

 1. Polly
  10. apríla 2013

  Uuuu…nechce sa mi to citat, ale ten dvojickovy citat je fakt pôsobivy =_=

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   10. apríla 2013

   Ale len sa tam tak leeetmo mihli dáke tie dvojičky, aj keď mňa to hneď zaujalo (samozrejme!) 😀

 2. Amy
  10. apríla 2013

  Yáááá! Mě by se to tak nechtělo číst 😀 😀 Ale ty citáty <3

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   11. apríla 2013

   A to som tam ten najkrajšejší citátik nedala, lebo by bol mierne spoilerový! 🙂

  2. Amy
   11. apríla 2013

   Aha 🙂

 3. Luc (Gargamel)
  12. apríla 2013

  Zaujalo ma to len ten začiatok – matka & priateľ together, keď to zistí, tak končí svet a bezhlavo odchádza… Prečo je väčšina knižných postáv až tak… revolučných? 😀

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   12. apríla 2013

   Asi… aby tá kniha nebola až taká nuda a malo sa tam vôbec čo diať? O nerevolučnej postave by asi nestálo za to obsažne písať celú knihu… 😀

  2. Luc (Gargamel)
   12. apríla 2013

   ach… kedy bude napísaná YA kniha o naozaj normálnom teenagerovi? :/

  3. Dada Baroková
   12. apríla 2013

   A čítala si Kam zmizla Aljaška? 😛

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie