A ako „Abeceda“

S projektom „Blogovej abecedy“ začala Polly (sagaraa,blog.cz) ešte v roku 2009, medzičasom sa na ňu namotalo zopár ďalších blogerov a nakoniec aj ja sama, hoci si dovolím tvrdiť, že za samotný zrod tohto abecedného nápadu môžem i ja, pretože som Polly inšpirovala iniciálami (t.j. veľkými ozdobnými písmenami), ktorými som začínala svoje články na ayamee.blog.cz. Raz sa zahľadela na jednu z iniciál a napadlo ju: „A ako Atlantída, idem sa o nej niečo podozvedať.“

Blogová abeceda je projekt, ktorý blogerom môže podať pomocnú ruku, ak nemajú žiadne nápady, o čom napísať ďalší článok. Princíp Blogovej abecedy spočíva v tom, že si bloger podľa abecedy, písmenko za písmenkom, vyberá zaujímavé témy, o ktorých potom napíše na svoj blog. Názov danej témy vždy musí začínať na písmenko abecedy, ktoré práve nasleduje v poradí – aktuálne čítate článok na áčkovú tému, o čosi neskôr pribudne článok na bé, potom cé, a tak ďalej… Toľko k projektu, teraz k samotným abecedám…

Abecedy

Abeceda je štandardizovaná sada písmen – základných písaných symbolov, ktorými sa graficky zaznačujú hlásky. Jej názov je odvodený z prvých štyroch znakov latinskej abecedy: á-bé-cé-dé, čiže „abeceda.“ V mnohých jazykoch sa používa názov „alfabeta“ (napr. v angličtine sa abecede povie „alphabet“), ktorý je podobným štýlom odvodený z abecedy gréckej: alfa-beta.

Medzi známe abecedy patrí napr. hlaholika – prvé písmo Slovanov, ktoré sa dnes už nepoužíva. Z hlaholiky sa však vyvinula cyrilika, ktorej moderná podoba sa v niektorých štátoch (Rusko, Bielorusko, Ukrajina, Srbsko, Bulharsko, Macedónsko, Kirgizsko, Tadžikistan, Kazachstan, Mongolsko a používajú ju i Rusíni) používa dodnes – poznáme ju ako azbuku (азбука). Názov „azbuka“ je odvodený z prvých dvoch symbolov hlaholskej abecedy: az a buki.

picture from Flickr

azbuka

Pre arabskú abecedu sa používa názov abdžadía (أبجدية), čo je odvodené podľa historického poradia prvých štyroch arabských písmen: ا (alif), ب (bá), ج (džím), د (dál).

Ale vráťme sa z histórie či exotiky bližšie k nám a našej abecede, nášmu písmu, čiže k latinke. Latinka je najpoužívanejšie písmo na svete, píše ním približne 2,5 miliardy ľudí. Pôvodne bola vyvinutá pre latinčinu, jazyk starých Rimanov. Vznikla na základe etruského písma (ktoré sa zase inšpirovalo písmom gréckym) a podľa legendy to malo byť presne v roku 753 pred n. l. Pôvodná latinka obsahovala iba týchto dvadsať písmen:

A B C D E F H I K L M N O P Q R S T V X

Ako možno viete, latinka sa zapisovala najprv iba majuskulou – veľkými písmenami. Minuskula, čiže malé písmenká, vznikli až neskôr. Minuskula sa vlastne úplne dotvorila až za vlády Karola Veľkého – vo franských kláštoroch bolo vytvorené nové písmo, tzv. karolínska minuskula, ktorá bola veľmi jednoduchá, praktická a preto sa rýchlo rozšírila. A keď sme už pri tom, viete o tom, že jestvovala i gotická minuskula?

V stredoveku sa latinka začala používať i pre iné jazyky ako latinčinu, a keďže tieto jazyky obsahovali i nové hlásky, ktoré sa v latinčine nevyskytovali, latinka bola obohatená o ďalšie písmená. Niektoré jazyky pre svoje hlásky vytvárali úplne nové písmená (napr. ß, æ), iné modifikovali už jestvujúce písmena pomocou diakritiky (napr. á, ě, ü, ő, ň).

Taká základná, klasická, štandardná, „medzinárodná“ abeceda je zhodná s tou anglickou (pretože v 20. storočí znalosť latinčiny upadla a nastúpila éra angličtiny), má 26 znakov (t.j. je čistučká, bez diakritiky a našich dvojhlások):

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Slovenská abeceda má takmer dvakrát toľko znakov, presnejšie 46:

a á ä b c č d ď dz dž e é f g h ch i í j k l ĺ ľ m n ň o ó ô p q r ŕ s š t ť u ú v w x y ý z ž

Česká abeceda má „iba“ 42 písmen:

a á b c č d ď e é ě f g h ch i í j k l m n ň o ó p q r ř s š t ť u ú ů v w x y ý z ž

Treba spomenúť i radenie písmen v abecede, ktoré je viac-menej univerzálne, človek si môže zostavovať abecedné zoznamy, pretože každé písmeno má v (základnej) abecede svoje pevne stanovené miesto. No existujú isté výnimky. Aj slovenská aj španielska abeceda napr. obsahujú písmeno „ch.“ No Španieli ho do abecedy zaraďujú už po „céčku,“ čiže:

C – CH – D

Kým v slovenskej abecede to ide:

H – CH – I

picture from Flickr

Writing in Kanji

A to je dosť fascinujúce! A kým pár slovami spomeniem grécku alfabetu, ešte jedna fascinujúca vec k latinke – všetky jazyky, ktoré dnes používajú latinskú abecedu, čísla zapisujú arabskými číslicami. Arabské čísla sa podľa mňa na abdžadíu vôbec nepodobajú a celkom by ma zaujímalo, prečo sa stali takými populárnymi, keď sa samotná abdžadía od väčšiny abecied tak líši – teraz sa nám arabské číslice možno javia dôverne známe, ale originálne patria k arabskej abecede, ktorá je nám taká cudzia… Môže to byť tým, že zapisovanie rímskych čísiel je omnoho zdĺhavejšie (a človek si nikdy nepamätá tie veľké čísla – mne pomohol „LaCo DoMa“) ako arabské číslice.

Ale späť ku gréckej abecede… Grécke písmo alfabeta je najstarším, dosiaľ používaným písmom v Európe. Používa sa takmer výhradne pre jazyky, ktorými sa hovorí v Grécku, i do iných jazykov však prenikajú grécke písmená napr. ako matematické symboly. A gréckymi písmenami sa tiež označujú hviezdy v astronómii. Grécka abeceda vznikla v klasickom období, okolo 9. storočia pred n. l., pravdepodobne na základe fenického písma.

A hoci existujú ešte „šialené“ ázijské abecedy ako napr. kanji, na úvod k Blogovej abecede týchto pár abecied aj stačí. 🙂

*
*

Zdroj: česká a slovenská wikipédia

*

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

8 komentárov

 1. Kirari
  12. mája 2012

  Toto ma zaujalo… 😀 najviac pojmy majuskula a minuskula…už sa TEŠÍM na staronový článok o cintorínoch… 😎

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   12. mája 2012

   Och, dík, včera som upravovala cintoríny a tiež som si to riadne vychutnávala 😀

  2. Kirari
   13. mája 2012

   Ináč to dobre vyznie…XD…v hentakej súvislosti… 😆

 2. StandyB
  13. mája 2012

  vdaka za tento napad!!! 🙂 co u mna evokuje idem nieco napisat na pismeno hmmm asi P 🙂 a pravda cintoriny sa ti vydarili 🙂

  Odpovedať
 3. Dada Baroková
  13. mája 2012

  Lol, Kirari, ani som si to neuvedomila, ako to môže vyznieť, keby sme nevedeli, že sa bavíme o článku! Loool! 😀 :grinnod: 😆

  Standy, teším sa na tvoje P! 😀 Podľa mňa je blogová abeceda úplne super, vďaka Polly (a trošililililičku mne) zaň! 🙂

  Odpovedať
  1. Kirari
   17. mája 2012

   To teda hej…keby si to prečítal nejaký nezainteresovaný… :grinnod: …“mierne“ by sme pôsobili ako klub nekrofilov… 😆

 4. Polly
  14. mája 2012

  to fakt uz v roku 2009???? o,O … wow, tusim so mnou moj blog starne :DD

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   14. mája 2012

   Hej, už to je celkom dávno, čo sme začali abecedovať 😀 Veď ty už robíš snáď piatu či neviem koľkú abecedu! 🙂

   Starnemeee! 😀 Teda, ja mám teraz celkom nový blog, no 😛

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie