Posledná aktualizácia: 3.10.2022
Hennujem od apríla 2012 a dlhé roky to bolo naozaj pravidelné hennovanie, povinne raz mesačne. Posledné roky sa mi hennovať chcelo čoraz menej, lebo hennovaním vlasy stmavli, až som ich zosvetľovala peroxidom… Za tú dobu som vyskúšala niekoľko značiek henny a každú minimálne dvakrát, nech to je riadna skúška. Určite sa nepovažujem za žiadneho odborníka, ale s hennou mám svoje skúsenosti, s ktorými sa s vami rada podelím. 🙂
Obsah článku:
Všeobecne k môjmu hennovaniu
Na úvod sa zoznámte s mojimi vlasmi: donedávna boli dlhé cca do polovice chrbta, farbou pôvodne hnedé, pri čom šlo skôr o tú svetlejšiu hnedú ako o tmavohnedú (dnes mi to príde ako odtieň, ktorý by sa mal volať „nezaujímavá hnedá“, ale asi za to môže fakt, že moja nahennovaná farba vlasov je oveľa živšia, výraznejšia a pozoruhodnejšia 😀 ). Permanentnou chemickou farbou neboli farbené nikdy, aj keď som počas strednej školy trošku experimentovala so zmývateľnými farbami na vlasy – od červenej až po čiernu. Približne v roku 2009 som skúšala ešte blond melír a potom som dala chémii pokoj – takže pred hennovaním boli moje vlasy už cca dva roky čisté.
Hennujem čistou hennou, teda naryšavo (t.j. čisto lawsonia inermis), hoci som skúšala aj rôzne „namiešané“ odtiene, ktoré okrem henny obsahovali napr. i cassiu či iné bylinky. Takže nemám skúsenosti s blond vlasmi a hennou, ani hennovaním na čierno. A ani s hennou a šedinami – pardón.
Predtým:
Pravidelné hennovanie – blahodárne účinky henny
Henna má vraj na vlasy blahodarné účinky. A ja súhlasím! Najprv som si myslela (a z vlastnej skúsenosti videla), že hennovanie vlasom síce jednoznačne prospieva, no netreba čakať zasa vyslovené zázraky, no po dvoch rokoch pravidelného hennovania môžem čestne prehlásiť, že henna robí s vlasmi doslovné divy! 😀
Moje vlasy boli krásne lesklé už po prvých pár hennovaniach, rovnako ako sa stali hebkejšími, jemnejšími na dotyk. Vidno bola aj istá regenerácia rozštiepených končekov, no čo ma teší ešte viac – henna po čase (ale skutočne to chce čas, mne to trvalo tie cca dva roky pravidelného hennovania) štiepenie končekov obmedzila (so štiepením končekov som mala veľký problém – moje vlasy v tomto smere vyzerali zničené prakticky hneď po tom, čo som sa dávala podstrihnúť). Tiež mám pocit, že moje vlasy nepôsobia tak… mdlo – jednak ich henna vždy pekne vytónuje, jednak sú lesklé a prosto vyzerajú kvalitne a zdravo.
Hoci som sa chvíľu chcela tváriť, že henna naštartovala rast mojich vlasov, minule som si pozerala staršie fotky a zistila som, že som nikdy nemala vlasy dlhšie ako cca do tej polovice chrbta – vraví sa, že niektorí ľudia v tomto majú pevne stanovené hranice. A ja rozhodne mám geneticky (alebo čo za to reálne môže) stanovenú hranicu najdlhších možných vlasov, aké sú mi schopné narásť. A ani s hennou som ju neprerástla… Na posúdenie toho, či henna napomáha v raste vlasov teda nie som úplne ideálna vzorka – mám napríklad kamarátku z vysokej, s ktorou sme začali hennovať cca koncom prvého-začiatkom druhého ročníka a vďaka henne z nej ku koncu školy bola hotová Rapunzel…
S hennou sa často spája aj obmedzenie nadmerného padania vlasov – s ktorým som chvíľkovo mávala neskutočné problémy a nedarilo sa mi ich vyriešiť úplne, ak sa padanie aj na chvíľu obmedzilo, bola to iba tá chvíľa a potom tu bolo opäť… Až prišla henna a dlho mi robila spoločnosť a – aktuálne mi už chumáče vlasov na vankúši, na kefe, po podlahe či v sprche problémy nerobia. Plus mi počas tehotenstva a po ňom nevypadali žiadne vlasy (mám na mysli také to typické (po)tehotenské vypadávanie vlasov) a to sa mi v tom čase zároveň vôbec nechcelo pravidelne hennovať… Ale aj tak to pripisujem rokom predošlého pravidelného hennovania.
Všetko to znie krásne až fantasticky (možno dokonca fantazijne), len prízvukujem, že na ten zázrak si treba počkať – lesk, hebkosť a živosť dosiahnete prakticky okamžite. A henna účinkuje aj pri obmedzení štiepenia končekov, podpore rastu a obmedzení padania vlasov, no pri takýchto problémoch to bude chcieť skutočne dlhodobé hennovanie. 🙂
Negatívne stránky henny
Henna má však aj svoje „temné stránky“, napr.:
- Hennovanie je časovo náročnejšie ako farbenie chemickou farbou – hennovú pastu treba nechať odstáť cez noc a následne mať na hlave hodiny! Ja s hennou vo vlasoch aktuálne spávam! 😛
- Z hennovania je vždy bodrel! Po tom, ako si patlám hennu na vlasy, musím vždy umývať celú vaňu! Okrem toho henna – samozrejme – farbí a sem-tamjustify-text sa mi podarí zakvackať si aj oblečenie (a celú dlážku). Hennovať preto treba v starom oblečení a vyhradiť si na hennovanie osobitý starý uterák (a nachystať si mop a čistiace prostriedky na vaňu). A neraz sa mi podarilo zafarbiť si aj pokožku – mať oranžové bokombrady nie je bohviečo, už nikdy nezabudnem natrieť si čelo a uši krémom a mám priam zásobu jednorázových rukavíc!
- Keď hennujem, v podstate nikdy neviem, aký bude výsledný farebný efekt… Myslím, že zelenej sa rozhodne báť nemusíte (to sa môže prihodiť najmä po prechode z chemickej farby na hennu, predovšetkým ak ste si chémiou vlasy zosvetľovali), no aj moje vlasy bývali miestami oranžovejšie, ako by sa patrilo. 😛 Viem, že existuje zoznam „zálievok“ a prísad s tým, ako ktorá ovplyvní farbu (a regeneračné účinky) henny, ale aj keď sa ho držím, stále je to tak trochu vabank… Pretože výsledná farba závisí predovšetkým od pôvodnej farby vlasov – preto je aj márne pýtať sa ma, ako som docielila svoju farbu, Váš odtieň vlasov je i tak iný a dopadne to inak – no aj od doby odstátia hennovej pasty, doby pôsobenia vo vlasoch… Je v tom prosto priveľa premenlivých faktorov, jeden ovplyvňuje druhý a treba to brať do úvahy, keď s hennou začínate. Preto, ak máte prikonkrétnu predstavu o vysnívanom odtieni, ktorý chcete hennovaním dosiahnuť, pri henne to nie je ako pri chemických farbách – vyberiem si krabičku s takým odtienkom farby a takú aj dosiahnem. Ak máte presnú predstavu o výslednej farbe, hennovanie Vám skôr neodporúčam.
- Plus, keďže rastlinka henny obsahuje prosto a jednoducho iba červené farbivo, najjednoduchšie je hennovaním dosiahnuť práve ryšavé a červené odtiene. Aj na hnedo či čierno to pôjde, ale tieto odtiene sa hennovaním dosahujú ťažšie, skutočne čierno-čierna čierna je pre hennu tvrdý oriešok! A blond farba je pre hennu priam nonsens!
Môj recept na hennovanie
Postup hennovania už nebudem podrobne preberať, no môžem sa s vami podeliť o svoj recept na hennu (vlasy mám dlhé cca pod lopatky):
- 100 g henny
- 30 g ibištekového prášku
- 1 hrnček extra silného čaju (zväčša v ňom vylúhujem dve alebo tri čajové vrecká alebo VEĽA sypaného čaju)
- šťava z jedného citróna (ak sa mi veľmi chce, tak aj postrúhaná kôra)
- menej ako 1 lyžička rastlinného oleja (použijem ten, ktorý mám momentálne k dispozícii)
- pár kvapiek tea tree oleja
- iné esenciálne oleje na zlepšenie vône (napr. levanduľa, ylang-ylang…)
Vyskúšané značky henny
Už som vyskúšala kadejakú hennu, všetky možné značky, ale v skratke Vám poviem, že sa mi všetky páčia viac-menej rovnako a rozdiel vidím predovšetkým v cene – čiže nie v kvalite henny, poskytnutej výžive či výslednej farbe. Plus niektoré značky sú mi prosto sympatickejšie ako iné, ale skutočne v tom nie je nič viac ako osobné sympatie. 😉 Najčastejšie používam hennu Light Mountain z Ameriky. Kto chce nakupovať na Slovensku, najsympatickejšie sú mi henna Henné Color z e-shopu BIOnatural.sk alebo henna Indian Natural Haircare
Na záver
Na záver dovoľte ešte zopár poznámok k hennovaniu:
- Nečakajte, že farba na Vašich vlasoch, ktorá sa ukáže, keď vám uschnú po zmývaní henny, je tá pravá – henna totiž ešte zoxiduje, takže sa človek „vyfarbí“ až po pár dňoch. Farba sa preto môže ešte trochu meniť, stmavnúť, vždy jej doprajte ešte tri-štyri dni.
- Henna nedokáže zosvetliť vlasy, práve naopak – čím dlhšie budete hennovať, tým budú Vaše vlasy tmavšie, výsledná farba bude tmavšia a tmavšia po každom hennovaní (preto sa odporúča postupne znižovať dobu pôsobenia henny, respektíve odfarbovať iba odrasty – čo som nerobila a považujem to za jednu z mojich hennovacích najväčších chýb).
- Existuje síce aj blond henna – ktorá Vám však vlasy v prípade, že ste tmavovláska, neodfarbí na blond, nezosvetlí. Je len určená pre svetlovlásky a nemala by farbiť až tak intenzívne naryšavo, aby blonďavé slečny neskončili s mrkvovými vlasmi (Výsledkom po použití blond henny na blond vlasoch by mala byť jahodová blond – blond henna obsahuje veľa cassie, čo je vlastne „bezfarebná henna“.).
- Henna vraj môže vysušovať vlasy, preto sa do nej odporúča vždy pridať trochu oleja a/alebo vajíčko. Na druhej strane priveľa oleja obmedzuje farbiaci účinok henny, takže to zasa netreba preháňať. 🙂
- Vďaka henne vraj menej držia kučery, ale mne dobre nedržali nikdy, takže sa nemôžem objektívne vyjadriť.
*
23. decembra 2017
Ahoj, prosím ťa nevedela by si mi poradiť typ a odtien heny na moje vlasy ? Dakujem
31. januára 2018
A aké máš vlasy, Monika? 😀 Terajší odtieň a aký odtieň chceš hennovaním dosiahnuť? 😀
7. marca 2018
ahoj, sledujem tvoje komentáre a príspevky už dlhšiu dobu. Práve na základe tvojich článkov som sa na hennu dala 🙂 farbím si vlasy hennou druhý rok, ale stále je to tmavé.
Používam medenú (cuivre-henna-powder-henne-color-100-g-medena). Pridávam citrón, kokosový olej, kurkumu, občas červenú papriku a olivový olej. Henujem tak raz za pol roka, čo neviem či nieje málo,ale myslím,že tým nič nepokazím. Chcem si teraz však najbližšie zafarbiť po 3 mesiacoch vlasy s medenou a kdesi som čítala,že je možné zamiešať aj blond, čo by teoreticky mohlo spôsobiť svetlejší odtieň.
Aký máš na to názor? Šlo by to? Ak teda, tak v akom pomere cca, aby som to zas zbytočne neprehnala.
Vďaka! 🙂
10. marca 2018
Ahoj, Veronika.
Nebude problém skôr v tom, že Tvoje vlasy sú prosto tmavé? Henna vlasy nedokáže zosvetliť, takže ak máš vlasy tmavé, s hennou to pôjde iba tmavšie.
Do blond henny sa pridáva tzv. cassia. Či skôr opačne…. Cassia je totiž bezfarebná henna (nie je to vlastne henna, len má podobné vyživovacie účinky na vlasy, no na rozdiel od henny nefarbí, takže sa jej „nadáva“ do bezfarebnej henny). Čiže aby blond slečny naskončili s mrkvičkovou, základ blond henny je cassia, do ktorej sa pridá trochu henny (lawsonia). Pomer netuším.
Aj ja som na to šla podobne ako Ty, keď som s hennou začínala – že som skúšala blond hennu, aby to bolo svetlejšie. Ale reálne sa mi nezdá, že by pri použití blond henny bol nejaký veľký rozdiel ako pri použití čistej henny…
Ono blond henna je fakt skôr pre blondíny, henna ako taká vlasy nikdy nezosvetlí…
12. marca 2018
Ahoj Dada
ďakujem za radu 😀 aspoň to nebudem zbytočne skúšať..
Vedela by si mi teda poradiť ako prírodne zosvetliť vlasy? Máš s niečím skúsenosti? Čítala som rôzne prírodné recepty ako med,ocot,škorica a olivový olej, alebo citrón atď..
Do peroxidu sa určite púšťať nechcem.
vďaka! 🙂
16. marca 2018
Bohužiaľ netuším, ako zosvetliť vlasy, nemám tu reálne overený návod…. :-/
25. marca 2018
Ahoj. Ja som si zafarbila vlasy čiernou hennou, nechala som spôsobiť cca 4hodiny a keď som si umyla z vlasy mala som z čierných hnedú. A to sa chcem opýtať že ako sa to mohlo stáť??
25. marca 2018
Nemusíš sa pýtať trikrát, Dominika, stačí aj raz. 😀 Stalo sa to asi tak, že hennovaním je veľmi ťažké dosiahnúť čierne vlasy. Henna je červená a vyhovuje jej kyslé prostredie. Indigu je lepšie v zásaditom prostredí. Takže sa to ťažko kombinuje. Skús si vygúgliť dvojfázové farbenie hennou, osobné skúsenosti ja totižto nemám. 🙂
21. apríla 2018
Ahoj 🙂 ja mám už doma nakúpené zásoby henny ale mám zosvetlene vlasy (prechod z čiernej na následnú rysavu) a dalo im to dosť zabrať ale už sú na okolnosti že som už vôbec nemusela mat v celkom dobrom stave obávam sa toho, že mi zozeleneju, myslíš, že je to možné? teraz mám pri korienkoch take dorysava vlasy a konce svetlunko rysave chcem si vyskúšať len jeden pramienok, ale neviem čo potom. Ak to chytí na zeleno
22. apríla 2018
Ahoj, Lucka. Hennu môže vyskúšať aj na vyčesaných vlasoch na kefe. 😉 Po zosvetlení vlasov chémiou je fajn počkať cca mesiac a potom skúšať hennu.
16. mája 2018
Dobrý deň Dada , chcela by som sa vás spýtať ohľadom henny , kúpila som si gaštanový odtieň a mám svetlo hnedé vlasy chcela by som dosieliť nejaký tmavší odtieň hnedej no bojím sa aby mi vlasy nechytili do ryšava alebo červena ako by som mala teda postupovať ? za odpoveď ďakujem 🙂
21. mája 2018
Ahoj, Lucia. Pozri tento môj článok: http://www.navlasy.sk/blog/ako-si-namiesat-hennu-cast-ii-vychytavame-farebnost Držím palec! 😉
28. mája 2018
Ja som použila hennu po prvý raz vo svojom živote. A som nad mieru spokojná. Kúpila som si hnedú od českého výrobcu. Mala som ju na vlasoch asi cca 4 hodiny, šediny mi zafarbilo tak, že sú trošku bledšie hnedé ako iné vlasy, čo je však fajn, pretože je to ako melír, čo mne sa páči. Ide mi však skôr o to, že moje vlasy sú také hebkejšie, dobre sa formujú do účesu, navyše henna sa do vlasu akoby „nasaje „, teda vydrží dlhšie, vlas regeneruje, oživuje a nie ako chemické farby, ktoré vlas len obalia, je ťažší a teda viac náchylný na vypadnutie. Som s hennou veľmi spokojná, kúpim si aj šampón henna a balzám. Áno, farbenie je náročné a aj dosť špiny okolo, ale dá sa to zvládnuť, no a chce to aj čas, ale výsledok stojí za to. Odporúčam.
30. mája 2018
Ďakujem, že si sa podelila s dobrou skúsenosťou. 🙂 Nech ti hennovanie aj naďalej prináša radosť a pekné vlasy. 😉
31. mája 2018
Ahoj. Chcela by som vyskusat farbenie hennou. Este nikdy som to neskusala. Inak si vlasy farbim chemickymi farbami, momentalne mam take cierno hnede, nakolko som si ale dva mesiace vlasy nefarbila. Povodne mam taku stredne hnedu, uz ttoska sem tam aj sedinka 😀 moja otazka.. ked si dam klasicku hennu, budem mat cervene vlasy? Ci to tu tmavu prekryje? Alebo mam ist skor do tmavohnedej henny ?
10. júna 2018
Ahoj, Nika. Keď si budeš vymaľovávať antistreové omaľovánky a niečo vyfarbíš načierno a potom sa rozhodneš prefarbiť to na červeno, myslíš, že sa z čiernej stane červená? 😀 Presne to je odpoveď na tvoju otázku, či z čiernych vlasov hennovaním získaš červenú. Nezískaš, ani keby si to farbila chemicky, podľa mňa len tak z čiernej nezískaš svetlejšiu. 😀 Henna pracuje s pôvodnou farbou vlasov, určite nedosiahneš jednoliatu farbu… Na čiernej asi nebude badateľný extra rozdiel, hnedá ti pôjde do hnedo-červena a šediny budú veľmi svetlé alebo vôbec nezafarbené. Ak chceš trochu vyrovnať farebný odtieň, skús dvojfázové farbenie hennou. Držím palec.
3. augusta 2018
Ahoj, chcem ta poprosit ci by si mi mohla poradit postup resp pripravu vlasov pred hennovanim.. umyvat vlasy pred tym alebo neumývat? nanasat hennu na mokre vlasy alebo na suche? treba hennovu zmes udrziavat neustale teplu? ak ano tak ako? .. pýtam sa preto lebo som zainvestovala do henny jedna ma vysla 9 libier a naposledy ked som sa s nou farbila mi vobec ale vobec nechytila.. chyba mohla byt v postupe ale neviem kde presne. Dakujem a prajem pekny vecer.
5. augusta 2018
Ahoj, Renata. Preštuduj si aj ostatné henna články tu, postup tam nájdeš. Pozri hashtag henna (https://www.trojversie.sk/tag/henna/). Ono závisí od toho, či hovoríme o henne s alebo bez indiga. Ja hennujem na čerstvo umyté, iba uterákom presušené vlasy. Hennu používam bez indiga, nechávam ju pár hodín odstáť, takže vychladne. Pred aplikáciou ju opäť ohrejem vo vodnom kúpeli. AK ti henna nechytí, môže to byť aj v príliš horúcej zálievke, možno si nepoužila nič kyslé (toto platí len bez indiga)… Pozri si všetky články o henne. 😉 Držím palec!
25. augusta 2018
Ahoj,
som už staršieho dáta, aj keď nevyzerám. No a zaskočil ma problém nadmerného vypádavania vlasov. Ešte pred dvoma mesiacmi som ich mala dlhé a pekné. Jedným z problémov je pravdepodobne moje niekoľkoročné farbenie chemickou farbou. Pôvodne som blondína, ale vždy sa mi páčili hnedé a červené , či červenohnedé vlasy (mne to bolo jedno, aký odtieň som chytila, taký bol). Takže práve dnes som objavila hennu, a premýšľam, že by to bol dobrý prostriedok na výmenu za chémiu. Lebo k mojej špinavo bond a teraz už asi aj sivým vlasom sa nechcem vrátiť. Nevedela by si mi poradiť ako začiatočníkovi? Zdá sa mi to dosť šialené, hlavne tie ďalšie prímesy. Čiže môj základ je chémia, hoci pod tým dačo blond a dačo sivé. Do kupovanej Henny sa fakt musí popridávať to všetko?
Zuz
25. augusta 2018
Ahoj, Zuzana. Neviem, či si to úplne dobre pochopila – nemusíš použiť všetky vymenované prímesy, máš si vybrať to, čo máš doma alebo čo ti vyhovuje. Prakticky stačí použiť hennu, pridať citrónovú šťavu a zaliať vodou. Pozor len na fakt, že výsledná farba závisí od farby tvojich vlasov – čiže ak máš teraz na hlave vlastnú farbu (odrasty), pozostatky po chemickej farbe a sivé vlasy, henna to neprekryje rovnomerne a bude… melír. Ďalšia vec – ak si sa dlhodobo farbila chemicky, od posledného farbenia chémiou nechaj odstup aspoň mesiac a vyskúšaj hennu najprv aplikovať na malý prameň vlasov (alebo vlasy vyčesané na kefe). Držím palec! 😉
9. októbra 2018
ahoj ! v aprili som bola na balayage ombre, no slecna v kadernictve ocividne nevedela co robi a tak moje vlasy skoncili vyperoxidovane niekde od polku vo vela pramenoch. Nepaci sa mi to, strasne chcem svoju hnedu farbu spat a a hlavne su strasne vysusene. Farbit si ich nechcem, kedze uz takto su velmi vysusene a ani ostrihat to nepojde lebo kratke strih mojmu typu vlasov nepristane moc, kedze su huste a vlnite. Citala som vsak, ze henna nie je odporucana na zosvetlovane vlasy chemickymi latkami a preto sa chcem spytat dopredu aby som neskoncila zo zelenymi vlasami – je henna moznost ako sa dostat k hnedym vlaskom ? Alebo ci vobec existuje nejaky sposob ako mat naspat hnede vlasy ? Mohla by som vam poslat fotku na mail ak mi napisete a poradit ak viete 🙂 lebo mam pocit, ze som uz vsetky moznosti vycerpala…
21. októbra 2018
Ahoj, Ema. Ak použijete kvalitnú hennu, nemal by byť problém použiť hennu na peroxidované vlasy. Na druhej strane chcete hennovať na hnedo, takže treba hnedú hennu, teda hennu s indigom a indigo môže mať s peroxidom problém… Treba vyskúšať na pramienku vyčesaných vlasov z kefy, ako henna chytí a keď to vyjde dobre, môžete aplikovať na celé vlasy. Len pozor, henna určite nezjednotí farbu – na zosvetlených vlasoch bude výsledná farba svetlejšia. Výsledná farba po hennovaní totiž závisí od pôvodnej farby. Ešte ma napadá, že by ste mohli dosiahnuť požadovanú farbu vlasov chemickou farbou. A vlasy regenerovať bezfarebnou hennou (cassia). Držím palec! 😉