Manjushage, pavúčia ľalia

K pavúčím ľaliám som sa dostala vďaka anime Jigoku Shoujo a okamžite som sa do nich zamilovala! Sú také zvláštne, netradičné a hoci podaktorým skutočne pripomínajú pavúkov a navodzujú im arachnofóbiu, mne prídu neuveriteľne elegantné!

Pavúčím ľaliám sa v Japonsku hovorí manjushage (慢樹沙華) alebo higanbana (彼岸花) – čo v preklade znamená „kvetina, kvitnúca počas (jesennej) rovnodennosti.“ Podľa niektorých má pavúčia ľalia v japončine viac ako deväťsto mien. Manjushage, higanbana, dokubana („jedovatá kvetina“), kitsunebana („líščia kvetina“), shibitobana („kvetina mŕtvych“), sutegobana („kvetina opustených detí“) či yuureibana („kvetina, ktorá vyzerá ako duch, fantóm“).

picture from Flickr

Manjushage - Spider lily

Botanický názov pavúčej ľalie je lycoris radiata. Anglický názov znie spider lily, presnejšie red spider lily, pretože jestvujú i inofarebné odrody, napríklad zlaté pavúčie ľalie (lycoris aurea), biele (lycoris albiflora) či oranžové (lycoris sanguinea). Iná príbuzná pavúčej ľalie, lycoris squamigera, má už svetloružové kvety viac podobné klasickým kvetom.

Hovorí sa jej však tiež hurricane lily, pretože hoci pochádza z Číny a Japonska (kam sa dostala z Číny), dnes je pomerne rozšírená i na juhovýchode USA. Jej americké pomenovanie sa teda vzťahuje na to, že kvitne práve počas hurikánovej sezóny (október) – zdanlivo zo dňa na deň sa v záhradách na juhovýchode USA objavujú vysoké bezlisté stonky, zakončené trsmi žiarivo červených kvetov, ktoré akoby vyrástli z ničoho.

Pavúčia ľalia je teda trvalka s bezlistou stonkou, na ktorej sa hrdo týčia prekrásne červené kvety. Každý z piatich až siedmich kvetov má extrémne dlhé tyčinky, preto sa tento kvet podobá na pavúka, z čoho aj vzniklo jeho meno – pavúčia ľalia. Úzke dlhé listy sa objavia až keď kvety zvädnú, po týždni alebo dvoch. Tieto listy vydržia až do nasledujúceho leta, pomaly vädnú až zvädnú úplne a po pavúčej ľalii na niekoľko týždňov nezostane ani stopy, aby na jeseň mohla náhle vykvitnúť.

Pavúčie ľalie sa údajne pohodlne dajú pestovať hoc aj na Slovensku, hoci som sa s nimi u nás, žiaľbohu, ešte nikdy nestretla. Ich pestovanie vraj nie je nijako náročné. Stačí kamkoľvek (znesú čiastočný tieň až priame slnko) zasadiť jednu hľuzu, ľalie sa samy rozrastú, záhon bude rok čo rok väčší. No raz za čas (najlepšie začiatkom leta, keď je rastlina vo vegetačnom pokoji) by sa patrilo hľuzy vykopať, porozdeľovať a opäť zasadiť. Ani zalievanie nie je náročné, rastlina znesie i suché obdobie.

Pavúčie ľalie sa v Číne a Japonsku zvyknú vysádzať popri cestách medzi ryžovými poľami, pretože ich stonky obsahujú požívateľné proteíny, takže môžu byť v prípade potreby aj konzumované, ak je úroda ryže neočakávane biedna. Hľuzy pavúčích ľalií sú na druhej strane jedovaté pre myši, takže sú pri poliach vysádzané aj preto, aby ich od nájazdov týchto hlodavcov chránili.

Druhým miesto, kde pavúčie ľalie často rastú, je okolie cintorínov. Preto je pavúčia ľalia v tradičných budhistických textoch označovaná za kvetinu, ktorá rastie v pekle Diyu a sprevádza mŕtvych do ďalšej reinkarnácie.

Pavúčie ľalie nájdeme aj v legendách, samotný názov „manjushage“ sa odvodzuje na základe legendy o dvoch elfoch – Mañju a Saka. Mañju strážil kvety pavúčej ľalie, Saka bola ochrancom listov. Kvetinu vždy strážili sami, pretože keď vykvitla, listy povädli a keď listy opäť vyrašili, zvädol kvet. Zo zvedavosti sa vzopreli svojmu osudu osamelých strážcov kvetiny a podarilo sa im stretnúť, pri čom sa do seba na prvý pohľad zamilovali. Amaterasu, šintoistická bohyňa slnka a vesmíru, podráždená ich svojvôľou, dvojicu rozdelila a za trest na nich uvalila kliatbu, vďaka ktorej kvety Mañju už nikdy viac nestretnú listy Saka. Keď sa pár po smrti stretol v Diyu, dali si sľub, že sa stretnú po reinkarnácii. Ale ani jeden z nich nemohol dodržať svoje slová. Na ich počesť sa kvetine aspoň vraví „mañjusaka,“ v japonskej výslovnosti „manjushage.“

Ďalšia legenda vraví, že ak uvidíš niekoho, koho už nikdy viac nemáš stretnúť, popri ceste budú kvitnúť pavúčie ľalie.

Pavúčie ľalie sú výbornými rezanými kvetmi, vo vázach vydržia niekoľko dní. V hanakotobe, japonskom jazyku kvetov, však pavúčia ľalia znamená „zabudnutú spomienku,“ „zrieknutie sa,“ a aj na základe legiend má skôr smutný význam. Japonci pavúčie ľalie dokonca často používajú pri pohreboch.

Najznámejším miestom posiatym pavúčími ľaliami (rastie ich tam vyše milión!) je park Kinchakuda, ktorý sa nachádza pár minút od stanice Koma na linke Seibu Ikebukuro v meste Hidaka (prefektúra Saitama). Prikladám odkaz na fotoalbum turistky z daného parku.

*
*

Zdroje: wikipedia | floridata.com | worldkigodatabase.blogspot.com
*

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

11 komentárov

 1. Polly
  22. marca 2012

  uf, krasny, ale trochu desivy kvet a to nielen kvoli tomu nazvu…ked si predstavim, ze by som sa medzi pavucimi laliami presla nahymi nohami…tak by som asi naozaj mala pocit, ze po mne lezu pavuky :DDD

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   22. marca 2012

   A nešteklilo by to skôr? 😀

 2. palo
  24. marca 2012

  vyzeraju krasne ked su zblizka fotene, ale ta fotka kde ich je vela uz tak dobre nevyzera. no v kazdom pripade by som bol ochotny akceptovat zopar aj u mna na zahrade. mozno niekedy skusim 🙂

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   24. marca 2012

   Práveže keď ich je veľa, vyzerajú tak… obyčajne, ako koberec dákych červených kvetín 🙂

   Keď ich náhodou zoženieš, daj vedieť, aj ja chcem (hoci ani nemám vlastnú záhradu, kam by som si ich vysadila a tá naša, rodinná, je dáka… nevyhovujúca (a nie je moja, nevyzerá po mojom, takže… 😀 )!

 3. Sukuba
  7. apríla 2013

  Zaujímavé, že každý sa k nim dostal cez hell Girl (vrátane mňa,samozrejme) a musím s tebou súhlasiť, sú nádherné 🙂 bolo by krásne ich mať na dvore, môj fotoaparát by fotil asi bez prestávky 😀 Pravdaže, hneď zajtra obchodím všetk kvetinárstva či by sa nedali objednať cibulky, prinajhoršom pôjdem do jedného obchodíku s kvetmi mimo mesto (nie je najväčší, ale je tam SKORO všetko) tak držte palce 🙂

  Odpovedať
  1. Sukuba
   7. apríla 2013

   A prepáčte že mi vyšlo tak blbo to meno, preskočilo klávesnici 😀

  2. Dada Baroková
   7. apríla 2013

   Akurát pozerám a na ebayi sa cibuľky dajú kúpiť, len kto vie, v akom stave by docestovali. 😀 Každopádne budem držať palce, aby sa podarilo zohnať ich, aj ja by som chcela pestovať pavúčie ľalie! 🙂

   (Meno opravené, aby to nevyzeralo čudnô. 😀 )

 4. eddie
  2. marca 2015

  Tyto květy pěstuje sousedka určitě tady u nás vydrží jsou nádherné má ale různé nejen tyto červené 🙂

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   7. marca 2015

   Ďakujem za komentár, eddie, tuším sa do ich pestovania skúsim pustiť aj ja! 🙂

  2. Vladko
   24. novembra 2017

   Dada Baroková začala si pestovať tie pavúčie lalie? Zháňam cibule z červenej odrody a z ružovej odrody (aspoň po 10 cibúl z kazdej). Zlatú odrodu mám. Vieš ma nasmerovať odkiaľ sa dajú zohnať? Díky.

  3. Dada Baroková
   31. januára 2018

   Ahoj, Vladko. Nezačala, najprv potrebujem vlastnú záhradu. 😀 Možno na jar o rok, keď všetko dobre pôjde. 😀 A ak ich budem hľadať a nenájdem na Slovensku alebo v Česku, skúsila by som eBay. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie