Škodí henna vlasom?

Hoci sa hennovanie vlasov v poslednej dobe stáva čoraz populárnejším, veľa ľudí sa ho stále akosi obáva. Prednedávnom ma prekvapilo, že sa zopár ľudí na môj blog dostalo po hľadaní hesla: „škodí henna vlasom?“ – preto aj píšem tento článok. Henna vlasom totižto rozhodne neškodí (hoci priznávam, že má svoje úskalia), práve naopak, len im prospieva!

Ako funguje chemické farbenie vlasov

Ak vlasom dáke farbenie škodí, tak je to farbenie chemickými farbami, najmä tými dlhotrvácimi. Chemickú farbu na vlasy na báze amoniaku a peroxidu tu máme od roku 1909, vynašiel ju francúzsky chemik Eugène Schuller. A odvtedy si chemické farbenie vlasov získalo (najmä medzi ženami) neskutočnú popularitu – niekto prosto nie je spokojný s pôvodnou farbou svojich vlasov, chce ju trochu oživiť alebo úplne zmeniť a to nevravím o tom, že keď sa vo vlasoch objavia šediny, pociťujeme zväčša priam akútnu potrebu zamaskovať ich (ja som vždy chcela biele vlasy – aspoň v tomto ohľade sa na starobu teším 😀 ).

Ak sa niekto tak obáva farbenia vlasov hennou, mal by si uvedomiť, ako vlastne funguje chemické farbenie – pri dlhotrvácom farbení agresívne chemikálie (veľmi často práve amoniak) najprv odstránia z vlasov ochrannú vrstvu, čím sa zničí vlasový obal, kutikula vlasu je cielene narušená a farbivo (a často aj peroxid, ktorý okysličuje melanín vo vlasoch, čím zapríčiní stratu jeho farby, vlasy zostanú svetlejšie a pohodlnejšie ich možno zafarbiť na želaný odtieň) preniká až do vnútornej vrstvy vlasu, ktorá sa nazýva kortex. Po preniknutí dovnútra vlasu chemické farby zničia prirodzené pigmenty vlasu a nahradia ich tými syntetickými. Pri chemickom farbení sa tak vlastne mení štruktúra a chemická stavba vlasu.

picture from Flickr

Henna (Lawsonia inermis)

Je síce pravda, že dnes sa už od amoniaku, našťastie, pomaly upúšťa a dnešné chemické farby sa pýšia aj kadejakými prídavkami vitamínov, olejov či keratívu; no v skutočnosti je efekt pekných, žiarivých vlasov so sýtou farbou skôr krátkodobý – pretože vyživujúce zložky v chemických farbách na vlasy vlastne len zakrývajú to, čo chemikálie z nich vo vlasoch cielene ničia a pravidelným farbením chemickými farbami sa vlasy môžu začať lámať, štiepiť a nakoniec zostanú bez lesku, vysušené a drsné.

Akým spôsobom vlasy farbí henna

Henna na rozdiel od chemickej farby vlas len obalí pigmentom, rastlinný proteín henny prenikne iba do vonkajšej štruktúry vlasu (do kutikuly, nie do kortexu), hennové farbivo reaguje s keratínom a mení sa na oranžovo-hnedú farbu. Henna tak na vlase vytvorí ochranný obal, vlas je posilnený, chránený pred nepriaznivými vplyvmi prostredia a UV žiarením. O konkrétnych výživných a regeneračných účinkoch henny na vlasy nemá cenu stále dookola hovoriť, no v skratke mám po roku pravidelného hennovania vlasy neuveriteľne lesklé a hebké, nemastia sa mi toľko a aj končeky sa mi už štiepia omnoho menej! 🙂

picture from Flickr

HENNA

Aby henna nechytila príliš oranžovo

Ak sa niečoho ohľadom hennovania treba obávať, tak je to akurát tak výsledný farebný odtieň, ktorý vám možno chvíľu potrvá vychytať do dokonalosti. Ak sa bojíte prílišnej oranžovosti, myslím, že postačí dodržať nasledovné štyri pravidlá:

 • Najistejšie je hennu najprv vyskúšať na vyčesanom chumáči vlasov z vašej kefy alebo na malom skúšobnom pramienku vlasov zospodu vzadu na hlave, ktorý až tak nevidno. Viem, že mnohí takéto skúšanie vždy preskočia a po pravde som sa ani ja pri prvom hennovaní nezaoberala žiadnym testovaním, ak sa však henny bojíte a chcete si byť na istom, takáto nenáročná uisťovacia skúška za to rozhodne stojí!
 • Čím dlhšie henna vo vlasoch pôsobí, tým bude výsledný farebný odtieň intenzívnejší, preto to zo začiatku s dobou pôsobenia nemusíte preháňať, postačia 2-3 hodiny.
 • Šialenejšie farby môžu vznikať najmä pri prechode z chemickej farby na hennu, vtedy je dobré medzi hennovaním a posledným farbením chémiou pre istotu počkať 4-6 týždňov. Henna zvykne s pozostatkami chemickej farby vo vlasoch nepredvídateľne zreagovať najmä vtedy, ak ste si chémiou vlasy zosvetľovali. V tomto prípade skutočne odporúčam skúšobný pramienok, resp. chumáč vlasov!
 • Ak chcete mať skutočnú istotu, že vaše vlasy neskončia oranžové, nekupujte si hneď červenú (ryšavú, medenú) hennu – ak máte vlasy svetlejšie, skúste radšej blond hennu, a ak sú tmavšie, skúste hennu hnedú.

Nebezpečné tetovanie čiernou hennou

Ďalšia vec, ktorá vás ohľadom henny môže strašiť, je tzv. black henna tattoo alebo tetovanie čiernou hennou, no v tomto prípade treba podotknúť, že za strašlivé scenáre henna vlastne nemôže – do hennovej pasty na zdobenie kože sa totižto často pridáva parafenyléndiamín (PPD), chemická látka, ktorá má zabezpečiť kratšiu dobu pôsobenia henny na koži, tmavšiu farbu výsledného tetovania a predĺženie jeho trvanlivosti. Na PPD však môže telo prudko alergicky zareagovať, pokožka v oblasti vytetovaného motívu sčervenie, môže začať svrbieť a páliť, dokonca sa môžu objaviť bolestivé pľuzgiere a na pokožke aj po zahojení často zostávajú jazvy.

PPD je na základe dákej tej smernice Európskej únie v kozmetických výrobkoch na farbenie vlasov povolený a to v koncentrácii max. do 6 %, zakázaný je len vo výrobkoch určených na dekorovanie kože; keď však vidím tie hrôzostrašné obrázky reakcií na tetovanie čiernou hennou, radšej by som sa PPD vyhla oblúkom v akejkoľvek podobe! Pri hennovaní vlasov sa však obávať nemusíte, v henne určenej na vlasy sa PPD nenachádza (v kvalitnej henne ho rozhodne nenájdete), dokonca ani v tej čiernej henne na vlasy nie – na začiernenie sa do nej pridáva indigo.

V prípade záujmu si môžete prečítať výstrahu pred tetovaním čiernou hennou od Úradu verejného zdravotníctva SR.

Mehndi

Tetovanie hennou ale nemusí katastrofou dopadnúť vždy – je rozdiel medzi zdravotne neškodným tetovaním hennou v body art quality (90% vypestovanej henny putuje do kozmetického priemyslu a len najlepších 10% henny je „rezervovaných“ pre body art, BAQ henna je potom takpovediac najkvalitnejšia henna s najvyšším obsahom farbív, čo zabezpečí, aby tetovanie na koži čo najdlhšie vydržalo) a spomínanou čiernou hennou, ktorá vzniká primiešaním PPD do hennového prášku. Tetovanie hennou je na Strednom východe oddávna súčasťou kultúrypodstatnú úlohu zohráva pri rôznych oslavách ako sú náboženské sviatky, narodeniny alebo svadby. Je považovaná doslovne za požehnanie – „Barakah“ – a má prinášať šťastie, radosť a krásu, preto sa hennovým tetovaním „Mehndi“ tradične zdobia nevesty. 🙂

picture from Flickr

 

Henna Tattoo
 

Kto na chemické farby na vlasy nedá dopustiť,
toho k henne rozhodne neznásilňujem,

chcela som vám len dokázať, že henna vlasom určite neškodí,
práve naopak!
🙂

*

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

34 komentárov

 1. BB
  8. septembra 2013

  Ja som prestala farbiť chémiou už veľmi dávno ( a aj to som tuším farbila vlasy asi len 3-4 razy v životeXD), pretože síce na začiatku boli krásne lesklé ale postupne sa „vysušili“ a nahlave som mala len slamu. Nehovoriac o tom, že keď farba vyrastá, tak to vyzerá otrasne.XD A tak som napokon ostala pri svojej pôvodnej tmavej nedefinovatelnej farbe vlasov. XD … a potom tento rok som prešla na henovanie – ja henujem práve kvôli regenerácii, nakolko hena tmavé vlasy až tak nezafarbí ale skôr im dodá len taký pekný červený odlesk (najmä na slniečku)…. v každom prípade by som chcela ešte vyskúšať tú čiernu henu….

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   8. septembra 2013

   Ja som dlhotrvácu chemickú farbu na vlasy nepoužila nikdy, len také tie vymývateľné. A raz som mala blond melír, no… Keď som bola malá, mladšia, vždy som mala úžasne husté vlasy, myslím, že práve po tom experimentovaní s chemickými farbami to začalo byť… redšie a je mi ľúto, že sa k pôvodnej super hustote a tým spojenému objemu už akosi neviem vrátiť… 😐

   Tmavé vlasy sú trošku problematickejšie, čo sa toho zafarbenia týka… Ale možno závisí aj od konkrétnych vlasov. Nezdá sa mi, že by Irena mala až tak tmavšie vlasy ako ja a jej henna prosto akosi nechcela príkladne chytiť, až teraz, po roku pravidelného hennovania, to už vyzerá na skutočnú zmenu farby, nielen ten povestný odlesk slniečkový. 🙂

   Možno nahovorím na to dvojfázové farbenie na čierno kamošku, zaujímalo by ma, ako to reálne funguje. 🙂

 2. Polly
  8. septembra 2013

  inak ked to tak spominas….vazne mam menej mastniace sa vlasy odkedy si davam hennu (a to som si dala asi len 4x) a pritom nie su vysusene.

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   8. septembra 2013

   Ono je ozdravovacie účinky henny poriadne vidno až po viacerých použitiach, ale štyri použitia sú už dosť, si myslím. 😀 Inak mne zasa trochu trvalo, kým som si všimla, že už nemám tak strašne rozštiepené konce. 😛

 3. Eva
  17. septembra 2013

  ja som henu zatiaľ použila len raz, už je tomu asi pol rok dozadu :-/ mám problém nájsť si 2-3 hodiny, resp. vždy keď si na to spomeniem, tak o hodinu – 2 niekam idem a pod. Ale po prvom raze som videla, aké boli vlasy úplne iné, samozrejme, chce to častejšie použitie, aby to bolo dlhodobé…ja si chemicky na blond farbím vlasy už strášne dlho, moja farba je taká myšacia, nevýrazná a prosto blond mi vždy pasovala a inak si to ani neviem predstaviť…preto som skúsila bezfarebnú henu a bolo to fakt super, žiaden rozdiel vo farbe, ale v kvalite podstatný..hena moje veľmi jemné vlasy spevnila, slamový efekt ustúpil a aj blond vlasy sa začali pekne lesknúť…rozhodne je hena lepšia ako chémia, hlavne pre hnedovlásky, ryšakvky a tmavovlásky, ale ak chce byť niekto silou mocou blondína ako ja, tak kombinácia bezfarebnej heny s chemickou farbou nič nepokazí, naopak vlasy sa vďaka nej spamätajú z peroxidu a sú krajšie a kvalitnejšie..ja som si do heny pridala ešte aj vajíčko, jogurt, olej a kaďečo a mojim vláskom sa to náramne páčilo 🙂

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   17. septembra 2013

   Ja chápem, že henna je najvhodnejšia pre tie slečny, čo chcú červené, ryšavé vlásky, im bude vyhovovať dokonale, s čiernou farbou je to už problematickejšie a blond je pre hennu skutočne nemožný výkon. Ale myslím si, že kombinácia blonďavenia chémiou a regenerácie bezfarebnou hennou je stále lepšia ako čistá chémia. 🙂

   Inak veľmi krásne ďakujem za obsiahly komentár, požičiam si ho do recenzie na bezfarebnú hennu na navlasy.sk, oukej? Ale neboj, pekne ťa odcitujem. 😀

  2. Eva
   17. septembra 2013

   jasnačka požičaj 🙂

  3. Dada Baroková
   17. septembra 2013

   Ďakujem! :love:

 4. NIJA
  7. októbra 2013

  Ahojte, chcem sa spýtať na Váš názor, som špinavý blond pred rokom som si vlasy prefarbila chemicky na červenú čo mi ich hodne zničilo, lámali sa mi končeky a boli hrozne oslabene, jednoducho som ich dokazala v ruke roztrhnut, a tak som prešla na inú alternatívu farbenia henou, čo bolo naozaj super na tie červené vlasy, nakoniec sa tá červená farba vymyla ale ostala ryšavá. Tú farbu regenerujem a dofarbujem henou, mám ju asi 3 hodiny na hlave a skoro každy mesiac a vysledok je super, problém je že ako si nechávam svoje povodné vlasy odrastať tak mi pri ušiach a nad čelom tie malé vlásky odrastaju do blond až takej tej šedivej blond a nevyzerá to dobre, rozmýšlam, že zmením farbu viac do blond nech to aspon trocha ladí ale neviem, čím a ako prefarbím tieto ryšavé vlasy alebo ich trocha zosvetliť . Rozmýšlam nad nejakou vymývaťelnou blond farbou ale nemam potuchu čo to dokáže na hlave urobiť. Ďakujem

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   7. októbra 2013

   Takže ťa trápia viditeľné odrasty – aj ja sa už stretávam s tým, že novovyrastené vlasy mám svetlejšie ako tie hennované, hoci keďže je moja pôvodná farba hnedá, u mňa to až tak nekričí. Keďže vďaka pravidelnému hennovaniu budú vlasy stále tmavšie a tmavšie, odrasty časom vždy začnú byť viditeľnejšie – preto niektoré dievčatá neskôr hennujú už iba odrasty, vlasové korienky a nie celé dĺžky vlasov. 🙂

   Prvou možnosťou je teda hennovať iba tie odrasty; druhou by mohlo byť prejsť na blond hennu (to by tá tvoja ryšavá/červená nebola taká výrazná), hoci neviem, či ti teraz reálne pomôže zosvetliť farbu, keďže na dĺžkach máš ryšavú/červenú a tej sa už len tak skoro nezbavíš (henna vlasy nikdy nezosvetlí, práve naopak, takže s blond hennou nedosiahneš blond vlasy, ani keby čo bolo)… Možno by si najskôr mohla skúsiť prírodný zosvetľovač vlasov (recept nájdeš dole na tejto stránke), aj keď ho treba používať pravidelne, aby sa ukázali dáke výsledky, takže to je časovo náročnejšie (a medzitým tie odrasty asi budú stále dosť viditeľné)… A keď budeš mať vlasy trošku svetlejšie, potom už hennovať len blond hennou.

   Ak sa ale chceš vrátiť k blond farbe, môžeš sa vrátiť aj k chemickému farbeniu vlasov, len medzi posledným hennovaním a chémiou počkaj 6 týždňov a vyskúšaj farbu najskôr na skúšobnom prameni vlasov alebo, ak pôjdeš ku kaderníčke, nezabudni jej povedať, že si predtým používala hennu a poradiť sa s ňou. Kamarátka si chemicky farbí vlasy na blond, lebo sa jej to tak páči a aby boli aj zdravé, medzitým používa bezfarebnú hennu, ktorá jej vlasy zregeneruje, no nijako nezafarbí.

   To by teda boli možnosti, môj názor je, že by som na tvojom mieste skúsila hennovať už len tie odrasty, keďže vracať sa po henne späť ku chémii (hoc iba tým zmývateľným farbám – ktoré ti aj tak podľa mojej mienky vlasy nedokážu výraznejšie zosvetliť, poriadne zosvetľovanie vlasov ide asi iba tým peroxidom…) mi príde ako bohorúhačstvo. 😛

 5. Linda
  11. novembra 2013

  Samozrejme henna neškodí vlasom rovnako ako farba – nedá sa to porovnať!
  Ale predsa je tam rozdiel v kvalita, keď človek nepoužíva žiadnu farbu a hennu. Troška to tam cítiť 🙂
  Inak, tiež som akurát písala článok o mojom farbení vlasov 🙂

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   11. novembra 2013

   Myslíš, že je poznať aj to, keď má niekto vlasy panenské – absolútne nefarbené, nehennované? 🙂

   A ďakujem za tip, rada si prečítam o skúsenostiach druhých s hennou! 😉

 6. Viki
  28. januára 2014

  Ahojte! Ja by som potrebovala radu ohladom tmavej henny. 9Rokov som si farbila vlasy na cierno a zrazu mi tuklo v hlave, tak som si ich dala prefarbit do cervena. Ciernu mi stahovali nejakym maglajsom- vraj to neznici vlasy-a tá cervená vyzerala ozaj pekne. Lenze mi vobec nepasuje 🙁 Teraz rozmyslam, ze chcem spat svoje tmavé vlásky….ale radsej by som presla na hennu s ktorou vsak nemám ziadne skúsenosti. Poradte mi prosím Vás!
  1. Existuje aj henna, kt. naozaj chytí vlasy na tmavohnedo, resp. na cierno a neskodi to? Cítala som totiz vselico o tej ciernej….2. Zakryje henna aj sediny? 3. Vedeli by ste mi poradit aj konkrétnu znacku? Velmi velmi pekne dakujem wza odpovede!

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   28. januára 2014

   Ahoj, Viki!

   1. Henna prirodzene farbí prosto na červeno, no primiešava sa do nej indigo, aby sa získali tmavé odtiene. Kvalitná henna na vlasy skutočne obsahuje iba indigo, čo nie je žiadna škodlivá látka, ale tiež len prirodzené farbivo, to tvoje „všeličo“ bude asi skôr o tetovaní čiernou hennou – hore v článku som písala, ako to s tým celé je. 🙂 Na tvojom mieste by som sa teda čiernej henny nebála. 😉 Ja síce tak na tmavo nechcem ísť, ale kamarátka hennuje načierno už asi rok a pochvaľuje si. 🙂

   2. Áno, henna zakryje aj šediny, hoci to s ňou pri prvých šedinách bude trošku problematickejšie – ja so šedinami osobné skúsenosti nemám, ale pokúsila som sa niečo pohľadať a napísať článok.

   3. Ak chceš hennovať na tmavo, väčšina dievčat si veľmi pochvaľuje značku Khadí. Môžeš si ju objednať priamo odtiaľ, no poštovné bude kvapku vyššie, keďže je to až Česka. Ale majú predajné miesta aj na Slovenku. Inak ide o trošku drahšiu značku, vyjde ťa tak na 9 €…

   Budem držať palec. 😉

 7. moni
  31. mája 2014

  Ja som si par rokov dozadu zacala farbit vlasy hennou. Nemam totiz rada chemikalie a chcela som si oziarit moje prirodzene hnede vlasy. Musim uznat po prvom zafarbeni som bola s medenym odtienom neskutocne spokojna. Vydrzalo mi to na vlasoch asi mesiac. Farba sa mi velmi pacia, tak som si hennu nanasala takmer kazdy mesiac. Avsak uz po niekolkych pouzitiam moje vlasy zacali byt velmi suche az lamave. A to som pri kazdem farbeni pridavala olivovy olej a naozaj mnozstbo kondicioneru. Ja mam prirodzene velmi jemne vlasy, tak neviem ci je to tym alebo som chybu robila niekde inde. Asi ponroku farbenia som musela s henovanim prestat a moje dlhe vlasy boli na tom tak zle, ze sa museli skratit. Teraz si vlasy farbim chemickymi farbami. Vydrzia mi tiez velmi kratko. Mozno len mesiac. Avsak farbim si tak raz za dva mesiace. Su pekne leskle, staram sa o ne, avsak doteraz sa mi nepodarilo chytit ten krasny medeny oddtie ako ked som farbila hennou. Vzdy si mi farba chyta velmi tmavo ax cokoladovo. Skusala som u kadernicky. Farba chytila dobre avsak vyzerala velmi neprirodzene. Ja mam rada prirodne metody vo vsetkyvh oblastiach, rada by som pokracovala s hennou, avsak nechcem si znovu znicit vlasy. Nikto asi nema podobne skusenosti, tak neviem, ci som niekde robila chybu(snazila som sa podla navodov). Dakujem.

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   31. mája 2014

   Ahoj, moni!

   S týmto sa skutočne stretávam prvý raz – že by henna vyslovene uškodila po dlhodobom používaní… Resp. sa mi zdá, že sa tu nejaká dievčina sťažovala, že jej henna zasa mastí vlasy (jej komentár však už akosi neviem nájsť…) – je možné, že vašim vlasom henna jednoducho nevyhovuje…

   Alebo ma ešte napadá – použila si kvalitnú hennu (napr. henna z dm-ky okolo henny podľa mňa prešla iba oblúkom a to riadne širokým!)? Ja prosto hennujem pravidelne už cca dva roky a vlasy mi akurát tak krásne podrástli a prestali sa štiepiť…

   Je mi ľúto, že tebe to s hennou nevychádza, každopádne sa mi nezdá, že by to mohlo byť v prísadách či takpodobne… Je mi to ľúto… 🙁

 8. Dzejn
  8. septembra 2014

  Ahoj Dadka,

  chcem sa spytat ako je to s casovym odstupov v pripade, ze pouzivam farby na vlasy ale bez amoniaku. Farbim si vlasy olejovymi farbami. Aj tak musi byt 4-6 tyzdnov?
  Dakujem

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   8. septembra 2014

   Ahoj, Dzejn!

   Myslím, že je síce rozhodne lepšie používať farby bez amoniaku, ale henna sa nemá rada s akoukoľvek chémiou, ktorej tam stále bude dosť, takže by som počkala aspoň tie 4 týždne.

   Resp. ak túžiš po červenej farbe, henna v body art kvalite by mala byť bezpečná aj na predtým chemicky ošetrované vlasy a to bez potreby odstupu. (Ale pre istotu si sprav test na skúšobnom pramienku vlasov. 😉 )

   Držím palec!
   Dada

 9. Janka Bianka
  20. septembra 2014

  Nuž tak pokiaľ mi hennovanie pomôže zbaviť sa mastných vlasov tak som rozhodne za a tuším hneď bežím do obchodu nejakú hennu si kúpiť. Kedysi som bola blond a to sa tie vlasy udržiavali strašne náročne, rýchlo odrastali a nevyzeralo to pekne, potom som si proste raz kúpila nejakú hnedú farbu len tak na skúšku a veľmi sa mi hnedá farba zapáčila tak som už pri nej ostala. Trvácne farby už nepoužívam pretože sa rýchlo z vlasov vymyjú a už po druhom umytí vlasov nie je vidieť žiaden efekt, preto som prešla na hnedý šampón od Pallete, ktorý používam tak raz max. dvakrát ročne. O henne som toho už počula dosť, vraj je fakt skvelá na vlasy, DM značka Balea vyrába šampón na hnedé vlasy s obsahom henny a ten je fakt super, minula som 4 balenia a vlasy sa mi nemastili.

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   24. septembra 2014

   Neviem, či ti henna pomôže zázračne – resp. aj áno, ale asi by to chcelo pravidelnejšie, dlhodobejšie používanie. Ja teraz nemám s vlasmi absolútne žiaden problém – cez nadmerné podanie a mastenie až po prirýchlo sa ničiace končeky -, ale výrazné zlepšenie sa objavilo až cca po roku pravidelného hennovania. Aj zázrak potrebuje trochu času! 😉

 10. adriana
  22. októbra 2014

  Ja hennujem uz 5 rokov,rôznymi spôsobmi.Dnes som uvarila silného turka,precedila,kayenske korenie,kokosový olej malicko a olej na vlasy daky arabský.No a NOVINKA v mojom farbeni ja amla na vlasy,ktoru dnes pridavam prvý krát.Je to prasok ako henna,pouzit sa moze aj ako kondicioner,aj ako maska.Som presvedcena,ze vdaka hennovaniu vlasy podstatne pomalsie sediveju,ako pri chemickom farbeni.Tesi sa na vysledok z pridaneho amla prasku.

  Odpovedať
 11. adriana
  22. októbra 2014

  A zabudla som na limetku,alebo citron do henny.To je dolezite dat vzdy pri hennovani,aby sa uvolnili lepsie pigmenty z farby.Aj jablkovy ocot je ok.

  Odpovedať
 12. adriana
  22. októbra 2014

  Ja pouzivam sampon-hlavne pred farbenim-logona s hennou.Pripravy vlasy na lepsie chytenie farby“vraj“.mne vzdy chytila.Davam vecer a rano len poriadne oplachnem bez samponu.Vlasy su genialne!!!

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   26. októbra 2014

   Ďakujem krásne za tipy, Adriana, najmä ten šampónový! 🙂 Amlu som skúšala tiež, no ľúbim ju skôr ako masku, mám ju zarobenú s kokosovým olejom. 🙂

 13. Zuzana
  9. júla 2015

  Mohla by som sa opýtať, to že henna neškodí platí aj o farbe na obočie? Začala som si farbiť obočie hennou a zaujímalo by ma, či to môjmu obočiu škodí alebo práve naopak.

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   18. júla 2015

   Nie som si istá, či rozumiem otázke. 😀 Máš problém s obočím a potrebuješ ho vyživiť? 😀 Farbiť obočie hennou môžeš, ale neodporúčam to. Jednak sa asi nedá docieliť, aby si si spolu s obočím nezafarbila aj polovicu čela – henna na pokožku chytá dosť dobre, takže by si musela byť veľmi precízna. Okrem toho si človek tvár umýva častejšie ako vlasy, henna by sa z obočia asi okamžite vymyla…

 14. Mariana
  25. marca 2016

  Ja som si nikdy nezafarbila celé vlasy chemickou farbou, pretože nechcela som si ich zničiť, tak som asi tri roky nosila najskôr blond melír, potom som prešla na inú alternatívu – ombré, ktoré je stále v kurze a nezafarbia sa pri tom celé vlasy, čo mi vyhovovalo…mala som veľmi husté vlasy, no zrejme aj toto mi spôsobilo, že mi začali nadmerne vypadávať, tak pri ostrihaní posledných ombré odrastov som si povedala, že chémiu si už nedám ani na končeky…rozhodla som sa, že si kúpim zmes na svetlé vlasy s bezfarebnou hennou, do ktorej som pridala ešte citrónovú šťavu, aby sa mi vlasy trochu zosvetlili. Vlasy sa mi mierne zosvetlili, ale na moje prekvapenie som spozorovala aj jemnučký červenkastý odlesk. Ak aj bezfarebná henna obsahuje nejaké minimum červeného farbiva, tak sa mi ho zrejme s tým citrónom z nej podarilo vytiahnuť 😀 Neočakávaný výsledok, ktorý sa mi ale veľmi páči 🙂

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   26. marca 2016

   Ahoj, Mariana!

   Som rada, že hoci sa experiment vlastne nepodaril, dopadol nad očakávania dobre a si spokojná. 🙂 Pozri zloženie bezfarebnej henny, možno obsahuje trochu „lawsonia inermis“ – to je henna, takže je možné, že z toho vznikla trošku jahodová. 🙂 Ak sa ti to tak páči, nabudúce si tiež kúp bezfarebnú hennu, ktorá obsahuje trochu lawsonie. Ak budeš chcieť zostať bez farebnej zmeny, sleduj zloženie – určite existuje aj iba čisto čistá bezfarebná henna (nebude tam lawsonia, bude tam iba cassia plus možno nejaké bylinky) – majú ju napr. tu: http://www.naturalhaircare.sk/2_odtiene.html ako „Cassia“.

 15. Lubica
  10. júla 2016

  Dobry den, chcela by som zacat s hennovanim, lebo mam znicene vlasy. Chyta aj na sedive vlasy? Nie je v Bratislave dake kadernictvo, co farbi s Henou? Lebo si netrufam sama. Ktora znacka je najkvalitnejsia ?

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   11. júla 2016

   Dobrý deň, Lubica. O kaderníctve neviem, budete musieť gúgliť. Hennovať v kaderníctve bude trocha nepraktické – hennu treba nechať pôsobiť celé hodiny, toľko by sa Vám v kaderníctve asi čakať nechcelo a ísť s turbanom na hlave domov tiež nebude bohviečo. 😀 Na šedivé vlasy chytá, písala som článok tu: http://www.navlasy.sk/blog/henna-sediny

 16. Lubica
  12. júla 2016

  A Dadka viete mi poradit, aku Henu si mam kupit, ked mam take spinavo blond vlasy a uz mi zacinaju sediviet. Mam ich hodne znicene z chemickeho farbenia. Vdaka za radu.

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   13. júla 2016

   Ahoj, Lubica. Asi skús Henné Color, odtieň blond – s blond vlasmi by som bola totižto opatrná. Nájdeš ju na bionatural.sk

 17. Jana
  22. júla 2016

  Pekný deň prajem Dada, možno sa pýtam hlúpo 🙂 ….Mám kúpenú zarobenú hnedú hennu na telo. Je možné ju použiť so spomínanými ingredienciami (kksový olej, limetka …) aj na vlasy? (mám jej veľa) 🙂 Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   24. júla 2016

   Ahoj, Jana. Obávam sa, že neviem poradiť – čo presne obsahuje tá zarobená henna na telo? Pozrela by som zloženie… Ale ja osobne by som sa asi bála použiť predmiešanú hennovú pastu na vlasy… Najmä ak je určená na mehndi. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie