Marcová japonská bodka: AnimeSHOW 2018

Kde bolo, tam bolo, bola jarná AnimeSHOW a jesenný Comics Salon. A boli super (no možno to iba ten geekovský tínedžer videl akosi priružovo). No v istom okamihu začal mať človek pocit, že už nie je geekovský tínedžer a také ružové to zasa nie je to celé – či už AnimeSHOW alebo Comics Salon – akosi upadá… No zrazu sa organizátori takpovediac vzchopili…

Došlo ku skôr symbolickej transformácii prehistorických webov, k nevídanej aktivite na facebooku, k novinkám v programe… Človek má už od minuloročného Comics Salonu 2017 pocit, že prišlo k akejsi obrode. Až tento rok prišlo k fúzii – teraz je prosto a jednoducho AnimeSHOW & Comics Salon, ostatne vždy šlo o prakticky jeden a ten istý festival len s iným názvom a dátumom.

A mne sa nové smerovanie festivalov skutočne páči! 😉

Piatok na AnimeSHOW 2018

Ako dobre bude (ne)zorganizovaný con viem odhadnúť už podľa svojho piatkového príchodu na scénu a síce, či sa dostanem dnu bez problémov alebo nie. Vďaka mojej záľube v jazykových korekciách a prekladateľskej skupine GAW-Subs sa už pár rokov po AnimeSHOW a Comics Salonoch premávam zdarma. Pomerne často však pri vstupe zažívam faux pas – že vlastne akosi nie som na zozname ľudí s free vstupenkami. 😳 Takže si nakoniec v piatok kupujem lístok, aby mi v sobotu, keď sa mi podarí nakontaktovať svoju kontaktnú osobu, vracali peniaze… (Možno mám iba smolu…) Tento rok však pri vstupe všetko prebiehalo absolútne bez problémov. Ďalší plusový bodík si zaslúži fakt, že pribudla možnosť platiť pri vstupe platobnou kartou.

Piatkový program nebola žiadna sláva (podobne ako program ostatných dní). Na miesto činu som prikvitla pred piatou a napísala som slečne Kvetoslave nasledovnú SMS:

Som tu a nudim sa 😀 idem na ninja prednášku a potom asi na film? 😀

(Páči sa mi, že slovo „prednáška“ je ako jediné s diakritikou.) Ninja prednáška pod taktovkou Ninja Academy bola super! Prednášajúci nám načrtol históriu ninjov, z ktorej sa teda veľa nezachovalo, nakoľko ninjovia neboli elitní bojovníci, o ktorých by sa písalo, mali na starosti skôr nekalé bojové praktiky – preniknúť do hradu a podpáliť ho, čím oslabili nepriateľa a pripravili pôdu skutočným hrdinom, samurajom. Názorne nám demonštroval skutočné boje ninjov, predstavil nám populárne aj menej známe ninja „zbrane“. Praktické aj poučné.

AnimeSHOW 2018 opäť v DK Ružinov

V Japan salóne som zostala aj na prednášku študentky operného spevu, Lenky Wuscherovej,  ktorá študuje vo Viedni a porozprávala nám o tom, ako operný spev pomaly ale isto ovládajú Aziati, hoci často mávajú problémy s výslovnosťou či výrazom, i keď hlasový fond majú geniálny. Na prednáške som zostala preto, lebo som mala pocit, že nikam inam aj tak nemôžem ísť – že má program dve strany som zistila až večer po príchode slečny Kvetoslavy. 😓 Každopádne to nakoniec bolo celkom zaujímavé, niečo naozaj nové, a prednášajúca slečna bola taká nadšená, sálala z nej úžasná pozitívna energia. Zaujímavosť: Japonské univerzity mávajú vlastné študentské orchestre.

Kvôli tomu, že som si nevšimla druhú stranu programu mi unikla prednáška o postavení ženy v kórejskej histórii, ale slečna Kvetoslava vravela, že bola veľmi depresívna…

Za to prednáška o zombie apokalypse z epidemiologického hľadiska od Petra „Kremika“ Novaka bola zábavná a nadmieru zaujímavá! Prednášajúci v nej poskytol návod, ako si vymyslieť zombie apokalypsu, aby mala naozaj zmysel. Zaujímavosť: Tvorcovia hry The Last of Us sa inšpirovali hubou cordyceps, ktorej hostiteľom sú mravce. (Aj Vy sa tak tešíte na druhý diel?! 🤓)

Prednáška o klišé v anime bola vtipná, s touto témou sa dá urobiť poriadna show (aj väčšia, než sa udiala na prednáške)! Pričom slečna Kaze bola zábavnejšia ako jej spoluprednášajúci SkeleTom, ale mikrofón by sa zišiel obom.

*

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

2 komentáre

 1. Polly
  23. mája 2018

  Outdoorovy stage?? to je celkom dobrý nápad! Ja chodievam už tak raz za pár rokov a vždy som nadšená :D, pretože tým pádom ani nie som „prejedená“. To postavenie korejskej zeny by ma zaujímalo, škoda ze si nebola… Na to by som bola zvedavá.

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   27. mája 2018

   Brilantnosť nápadu s outdoorovým stage-om závisí od počasia, Polly. 😀 Takže ti budem hlásiť, keď sa zjaví outdoorový stage – to bude pre teba znamenie ísť sa po dlhom čase opäť pozrieť na con. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie