Scott Pilgrim proti zvyšku sveta

Film ako videohra – to je Scott Pilgrim vs. the World, ľúbozvučne slovensky Scott Pilgrim proti celému svetu. Ide o filmovú adaptáciu šesťdielneho komixu Bryana Lee O’Malleyho (čiže dodávam: film ako komix) z roku 2010, ktorá vám počas svojich 112 minút rozpovie príbeh 22-ročného torontského flákača Scotta Pilgrima (Michael Cera), ktorý začína randiť so stredoškoláčkou Knives (Ellen Wong). Čoskoro sa však na obzore objaví ružovovlasá Ramona (Mary Elizabeth Winstead), dievča jeho snov (doslovne), a Scott sa do nej beznádejne zamiluje. V novom vzťahu mu však nebráni len to, že už s niekým chodí (to vlastne Scottovi nepríde ako veľký problém…), ale najmä sedem Ramoniných diabolských expriateľov, ktorých musí poraziť, aby získal jej srdce. A tak sa stane, že počas súboja kapiel, na ktorom s kapelou Sex Bob-Omb súťaží Scott a jeho kamaráti, na scénu na štýl superhrdinu prikvitne Matthew Pattel, Ramonin prvý diabolský expriateľ…

Scott Pilgrim: Wait! We’re fighting over Ramona?
Matthew Patel: Didn’t you get my email explaining the situation?
Scott Pilgrim: I skimmed it…

picture from www.everyeye.it

Scott Pilgrim proti zvyšku sveta

Film má teda akoby dve roviny – v jednej Scott bojuje proti Ramoniným diabolským expriateľom, v druhej bojuje hudbou proti iným kapelám v rámci súbojov kapiel; a to všetko v riadne funny atmosfére plnej funny postáv (napr. taký Scottov homosexuálny spolubývajúci Wallace (Kieran Culkin), ktorý vďaka svojmu mobilu expresne rýchlo donáša na Scotta jeho mladšej sestre Stacey (Anna Kendrick) – Wallace bol ženiálny!) s hŕbou funny hlášok. Obe roviny sa hladko prepletajú, rýchlo striedajú – na začiatku, keď Scott začínal snívať o Ramone, som vlastne mala pocit, akoby to bolo až prirýchle, scény sa menili rýchlosťou blesku a šialene sa prelínali, akoby chcel film zachytiť, ako je mladý človek mimo, keď je zaľúbený (a nielen vtedy). Epic! Funny! Ako jeden pán vo svojej recenzii povedal – láskyplná paródia žánru, ktorého je film vlastne súčasťou!

Ramona: You have a band?
Scott Pilgrim: Yeah, we are terrible. Please, come.

Páčilo sa mi to, páčilo sa mi to moc! Pretože to bolo riadne uletené, iné – také videoherné, komixové (zvuky umocnené komixovými nápismi!)… Myslím si však, že tvorcovia filmu nevyužili plný potenciál nápadu so siedmymi diabolskými expriateľmi – pri Scottovom súboji s prvým ex som bola fakt nadšená! Pretože taký fight – na štýl videohry proti týpkovi á la komixový superhrdina, akčné kopance a päsťovky, veľkolepé chvíľkové popretie akýchkoľvek zákonov fyziky – som vo filme teda ešte nevidela! Ale s každým ďalším súbojom to po tejto stránke šlo skôr dolu vodou, i keď by človek predpokladal, že to bude skôr gradovať. Teda, nemôžem povedať, že by ma to vyslovene začalo nudiť, podľa mňa sedem diabolských expriateľov nie je priveľa, je to tak akurát. Prosto len podotýkam, že sa to dalo urobiť tak, aby som bola ešte viac paf.

Scott Pilgrim to Ramona: I’m in lesbians with you.

picture from edition.cnn.com

Scott & Ramona

Páči sa mi, keď do filmov či seriálov tvorcovia čo-to poskrývajú – a Scott Pilgrim je plný odkazov, ktoré dokáže dešifrovať iba správny geek, maniak na videohry, počítačové hry a komixy; no tiež srandičiek, ktoré má každý pod nosom, no všimne si ich až po tom, čo si prečíta záložku Triva na IMDb. (A páči sa mi Scottov vykukaný výraz!)

Na záver teda pripájam ešte všeobecné odporúčanie pozrieť si Scottov film, aj keď… Nie každému môže tento štýl uletenosti sadnúť… Ale ja mám rada príbehy s komixovými superhrdinami, tento film bol ešte k tomu špeciálne špeciálny svojim sviežim funny spracovaním. Pre mňa epic kombinácia!

*

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

7 komentárov

 1. StandyB
  1. februára 2013

  xD vies, ze ma to aj navnadilo??…tesim sa, ze budem mat konecne volny vikend a co to si popozeram 🙂 doteraz akoby som vlastne ani nezila mala som mesiac prestavku.

  Odpovedať
 2. Polly
  1. februára 2013

  toto si pamatam este z prednasky na mangafeste…. nebola si na nej s nami, nahodou??? lebo inak si tam s nami bola…vrelo odporucali.

  Odpovedať
 3. Dada Baroková
  1. februára 2013

  Standy:
  Tak pekný, pohodový víkend želám a dúfam, že sa ti film bude aspoň trochu páčiť 🙂

  Polly:
  Ee, to bola asi tá prednáška, kde som už nebola. 🙂 Ale viem, že Scotta premietali na inom cone – dákom Comics salóne alebo čo. 🙂

  Odpovedať
 4. Carmine
  2. februára 2013

  Milujem tento filmík! Hlavne tá jemná apatickosť postáv ma dostáva. 😀

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   2. februára 2013

   Vraj „jemná apatickosť postáv“, to je aké trefné! :grinnod:

 5. Foxie
  2. februára 2013

  Komixy na plátno ja môžem a toto vyzerá byť hezky farebné a vtipné milým spôsobom, takže sa na to pozriem. :nod:

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   3. februára 2013

   Neviem, či by som to nazvala „vtipné milým spôsobom“, skôr „vtipné svojským spôsobom“ 😆 Ale rozhodne si pozri, pozri! 😛

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie