Romeo × Juliet

Romeo × Juliet je 24-dielne anime žánrovo zaradené k romantike, dráme a fantasy. Za jeho tvorbu môže štúdio Gonzo, po prvý raz bolo uvedené v apríly 2007. Predlohou tomuto anime bola svetoznáma shakespearovská dráma Rómeo a Júlia, hoci Yoshida Reiko, autorka scenáru, danú Shakespearovu hru nikdy nečítala, len si ju naštudovala a anime pôvodný príbeh sleduje len pozvoľna.

picture from zerochan

Romeo x Juliet

Neo Verona je lietajúci kontinent, ktoré ma fascinujú od toho času, čo som na Shinkaiovo odporúčanie (vyčítané z informácií o jeho maličkosti kdesi na internete) zhliadla Miyazakiho Castle in the Sky – nie je predstava fantazijného sveta, plávajúceho si v mori oblakov, kúzelná? Aj Neo Verona bola prekrásna – na scenériách polorozpadnutých hradných veží porastených lúkami kosatcov som priam ulietala, ach! A práve na takýchto bortiacich sa hradbách sa prvý raz stretávajú Rómeo a Júlia, ktorí sa do seba okamžite, na prvý pohľad, zamilujú (aby každému, kto na lásku na prvý pohľad neverí, ukázali, že predsa len existuje – a i tak ma nepresvedčili).

Ich láska má však kopec háčikov. Napríklad fakt, že Júlia je poslednou preživšou členkou Capuletovskej rodiny, donedávna vládnucej Neo Verone (hoci si takú maličkosť, že je Capuletová spočiatku ani neuvedomuje), kým ich nevyvraždil Rómeov otec, krutý Laertes Montague bažiaci po moci (a aby svoj neľudský čin dáko zdôvodnil, pred ľudom Capuletovcov obvinil zo zrady a korupcie), ktorý odvtedy vládne ako tyran. Júlia sa skrýva u ľudí ešte stále oddaných Capuletovcom a na verejnosti vystupuje ako mladý muž menom Odin. A sem-tam si dokonca natiahne červenú škrabošku, aby na štýl Zora ako „Red Whirlwind“ chránila dedinčanov pred Montague-ovými vojakmi, ktorí pátrajú po poslednej Capuletovej a všeobecne tyranizujú ľud, aby bol Montague príkladným tyranom…

V anime sa okrem lásky Rómea a Júlie rieši i zvrhnutie Montagueovej krutovlády, ktoré organizujú tí Capuletovcom oddaní, symbolicky na čele s Júliou. Montagueov lov na Red Whirlwinda, Rómeov trest v bani a neskôr jeho pokus o vytvorenie nového mesta bez krutosti vládnucej v Neo Verone, problém s Escalusom a nakoniec… (možno shakespearovský) koniec.

Na anime sa mi asi najväčšmi páčila grafika pozadia, scenérie; postavy na tom boli už graficky trochu horšie. A až na záhadného Tybalta a charizmatického Willyho (samotný William Shakespear), ktorého odprezentovali ako príjemne vyšinutého dramatika, ma nebavili nielen kresbou, ale aj charakterovo – Romeo Candorebanto Montague mi prišiel ako príliš naivný spratek (dostala ma veta z jednej anglickej recenzie: „Saving the world from Panamanian nukes is hard. Watching Romeo on the other hand is harder because I can’t shoot at him…“ – asi nie som jediná, komu liezol na nervy (L) ), aj keď ku koncu už trošku začal vystrkovať rožky. Ale aj tak sme si prosto nesadli… Najhlavnejšou postavou bola Julieta Fiammata Asto Capuletová, no k tej deve tiež nemám bohvieaký vrúcny vzťah. Na jednej strane tiež pôsobila veľmi naivne a zároveň bola akási priveľmi heroická…

Ale späť k tomu, čo sa mi na anime najväčšmi páčilo – aj keď okrem scenérií toho nebolo veľa… No zamilovala som sa do prvej záverečnej piesne Cyclone od 1201! A hoci si zvyšok soundtracku až tak nepamätám, Cyclone patrí k mojim najobľúbenejším skladbám celkovo. A to počúvam skôr pop ako rock – keď sme už pri tom, Cyclone je možno trochu prirocková pesnička na nežnú rómeo-júliovskú atmosféru, ale práve ten kontrast je pozoruhodný.

Čo sa obsahu anime ako takého týka, myšlienka bola možno mierne zle načrtnutá – moc som nepochopila tomu, prečo sa tí oddaní milenci zrazu chcú bez dákeho očividného dôvodu zabiť… Vlastne, každý dokáže pochopiť napätie vyvolané tým, že vaša milá túži zabiť vášho otca, ktorý síce je tyranom, ale stále i vašim otcom…

picture from zerochan

Romeo x Juliet

Celkovo, aj keď Romeo × Juliet nepatrí medzi moje najobľúbenejšie kúsky a táto recenzia môže vyznievať skôr negatívne, ho hodnotím slovom „fajn.“ Na MAL Romeo × Juliet dosiahlo známku 7,98 (z 10), čo je podľa mňa dosť vysoké hodnotenie, ale každý máme iný vkus, v tomto prípade sa mi asi páčilo trochu menej ako väčšine divákov.

Na záver moja gýčovitá báseň, ku ktorej tvorbe ma inšpirovala práve zamilovaná, shakespearovská atmosféra vzdušného kontinentu (možno to anime nebolo až také zlé, keď bolo inšpiratívne)…

 

Rómeo a Júlia

Kosatcové polia v mori oblakov –
tými voniaš, Láska spod pera Shakespearovho.
Na okrídlenom koni lietaš si životom,
zlú dvojicu si zvolíš,
veď láska si im zakázaná.

V záplave kosatcov stojíš,
na vrchole bortiacej sa hradnej veže,
na hrane ostria noža – rinčiace meče,
tam všade si, Láska.

Unášaná na bielom lupeni darovaného kvetu,
v ústrety oranžovému svetu,
ktorý strieda čierna tma noci.
Zatvorme oči,
otvorme srdcia,
odhaľme duše.

Svet je javisko
a my herci bez scenára
s nedokonalou improvizáciou.

A ty, Rómeo, prečo si len Rómeo?

*

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

2 komentáre

  1. Křehká Figurka
    20. apríla 2013

    Tohle je jedno z anime, které jsem sice zhltla celé, ale posledních několik dílů jsem popřeskakovala. Fakt zvláštní děj, i když to bylo celkem dobře vykreslené, ten konec byl hrozný 😀

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      20. apríla 2013

      Hrozný v akom zmysle? 😀 Musel byť predsa shakespearovský! 🙂 Mne sa tam niektoré veci páčili, niektoré nie, možno to mohlo mať menej dielov a rýchlejší spád! 😛

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie