Anime SHOW 2012

Uvažujem, či je rozumnejšie písať reporty bezprostredne po akcii, keď je človek plný dojmov a pamätá si všetky zážitky, vidí ich jasne, akoby sa odohrali len pred chvíľou. Alebo radšej počkať, aby človek mohol akciu zhodnotiť s odstupom času, keď nie je až taký ovplyvnený čerstvými dojmami, keď prejde chvíľa, kedy si svoje dojmy premyslí a utriedi. Ja Anime SHOW 2012 reportujem až teraz a to predovšetkým pre svoju lenivosť… Uvidím, či sa vyplatilo byť lenivá – či si so svojou zlou pamäťou budem pamätať všetko a zároveň budem mať nadhľad (hoci pri conoch som jednoznačne zaujatá).

Piaty ročník Anime SHOW sa konal 16., 17. a 18. marca 2012 v Istropolise a zúčastnilo sa ho 8 600 nadšencov. Je to takmer o 730 ľudí viac ako minulý rok, aj keď mi to tam v nedeľu prišlo už akési vyľudnené… Sobota je asi skutočne ten najsilnejší deň – v piatok má kopec ľudí školu či prácu a v nedeľu zasa kopec ľudí už musí cestovať domov, ak bývajú vo vzdialenejších kútoch republiky alebo dokonca v Česku či Poľsku (tento rok sme mali aj jednu poľskú cosplayerku!).

Tento raz mi spoločnosť robila predovšetkým slečna Cecília, aj keď sme veľa času strávili aj s lolitkami z našej malej slovenskej komunity a sobotu večer aj s Myzarey. Sporadicky som stretla aj tinu-chan a Luc.

*

Čo sa týka absolvovaného programu, v piatok sme so slečnou Cecil začali hrami z iHRYska – nepamätám si síce názov hry, ale viem, že slečna Cé vyhrala viackrát ako ja. 🙂 Po ďalšie dni sme sa k spoločenským hrám už nedostali, aj keď by sme si nimi neraz rady krátili voľný čas, vždy tam však bolo akosi plno.

Nasledovala prednáška od Miyu o young adult paranormal, na ktorú som sa strašne tešila, pretože sama podobný žáner čítam a prednášky od Miyu vždy stoja za to. Prednáška sršala vtipom a donútila ma opäť raz sa zamyslieť nad tým, prečo podobné bláboly vlastne obľubujem – človeku miestami asi dobre padne i takáto oddychová literatúra. Vedeli ste napr., že väčšina autoriek young adults novels bola kedysi autorkami fan fiction, preto sa im ťažko tvoria komplexne nové postavy (postavy ich kníh bývajú často veľmi… plytké), lebo sú zvyknuté pracovať s postavami, ktoré už majú daný charakter, minulosť, už prešli určitým vývojom? Zo zaujímavosti by som si inak skúsila prečítať tú knihu o ľudožravých jednorožcoch…

A hoci sme so slečnou Cé pôvodne chceli absolvovať aj prednášku o tvorbe fantasy sveta na stredovekých základoch, aby sme načerpali inšpiráciu, slečna nakoniec musela z AS-ka na chvíľu odísť, tak som šla Baškou do Polusu na večeru – na palacinky. Po návrate do Istropolisu sa k nám Cecília opäť pripojila.

Pôvodne sme so slečnou Cé plánovali absolvovať aj prednášku o slávnych miestach Japonska, ale keďže sme mali odvoz od môjho brata vybavený na 21:30 (brat mal plné auto kamarátov a tak vysoko, ako povytiahol obočie istý bratov kamarát, keď som si vedľa neho sadla ja-lolita, som vyťahovať obočie ešte nikdy nikoho nevidela!), byť na danej prednáške iba sotva pol hodinu by sa neoplatilo. Tak sme videli aspoň kúsok Sherlocka Holmesa 2 – nevidela som Sherlocka jednotku, preto ma začiatok trochu zmiatol, ale inak to vyzeralo na fajn film.

Sobotu sme začali skutočne skoro – prednáškou o divadelných tradíciách Japonska od Tomoe-gozen, ktorá začínala už o desiatej! Divadlo nestojí práve v centre môjho záujmu, ani len to japonské, ale slečna vedela skutočne dobre prednášať a nakoniec to vlastne bolo dosť zaujímavé.

Následne sme sa chvíľu motali hore-dole, keďže na programe bola až prednáška od Lady Oscar o youkai: bola to zaujímavá téma – o tajuplných bytôstkach z japonského folklóru – a veľmi dobre spracovaná, robila som si poznámky, keď si pozriem Princeznú Mononoke, napíšem Vám článok. Hneď potom nasledovala prednáška o lolite od českej lolity Nexus, ktorú som pred danou slečnou v nedeľu skomentovala slovami: „V pohode,“ a znelo to skôr ako to negatívne v pohode, hoci sa mi prednáška skutočne páčila! Aj keď mi tam isté veci chýbali – ale do jednej prednášky sa nezmestí všetko a nebolo tam asi len to, čo ja osobne považujem za podstatné a zaujímavé (každý berie módu inak), čiže čo by som ja subjektívne vypichla. Veď aj ja napíšem článok o lolite! Alebo sériu článkov… 🙂

Po prednáške nasledovalo loli fotenie pred Istropolisom. Ešte v piatok sme sa pokúsili o menší „loli hunting“ – všimli sme si zopár nových lolitiek, tak sme ich skúsili zlanáriť do komunity. A tak sa s nami fotili i lolitka z Ružomberka a lolitka-baletka, obe slečny boli maximálne milé.

Po fotení sme so slečnou Cecil videli obe kolá cosplayu – začínam si všímať, že nám rapídne pribúda postáv z hier. Páčili sa mi hádam všetky coplaye – slečna s postavou z Lineage II bola dokonalá a oceňujem i štvoricu Vocaloidov s ručne maľovanými kvetmi na šatách, ktoré v nedeľu v cosplay divadle predviedli očarujúci tanec s vejármi. Myslím, že Baška sa ku nám pripojila už na cosplay finále, na tombole nám spoločnosť robila aj Sysa s boyfriendom a Myzarey. So slečnou Cé sme mali spoločný tombolový lístok a ani táto dvojitá dávka šťastia (moje šťastie a jej dohromady) nám nič nevyhrala…

Potom sme dýchali čerstvý vzduch pred Istropolisom, sledovali ľudí, robili Myzarey spoločnosť pri čakaní na prednášku o Neon Genesis Evangelion a my s Cecil sme vlastne čakali aj na bratov odvoz.

Myslím, že sme v nedeľu prišli čosi po jedenástej, viem, že sme sa votreli na dáke anime, no zapozerali sme sa iba na chvíľu, pretože som sa pozrela na hodinky a čoskoro malo začínať cosplay divadlo. Takže nám ušiel začiatok i koniec daného anime a ja osobne som z neho potom nič nemala (neviem ani názov a akosi si už absolútne nepamätám, o čom to bolo), ale slečne Cé sa i ten kúštik páčil a vyzerala, že si ho možno doma aj pozrie. Cosplay divadlo však jednoznačne stálo za to, páčili sa mi všetky scénky do jednej – tancovalo sa, hralo sa, rozosmievali nás… Ani netuším, kto mi zo súťažiacich prišiel najlepší, všetci boli vynikajúci!

Po cosplay divadle sme stihli aj ďalšiu prednášku od Lady Oscar, tento raz o maskotoch japonskej popkultúry. Táto prednáška kompletne zmenila môj názor na Hello Kitty a už viem, že okrem „kawaii“ existuje i „kowaii“ ako protipól toho rozkošného (obludky ako Domo-kun a zákeráci ako Gloomy Bear).

Keďže som slečnu Cecíliu pozvala na obed, následne sme šli do Polusu na mcdonaldové McChicken menu a vrátili sme sa až na štúdio Ghibli. Prednáška sa mi páčila, lebo ľúbim tvorbu štúdia Ghibli a prednášajúci bol veeeľmi sympatický. 😉 Potom sme sa už pobrali, hoci sme pokojne mohli zostať i na nasledujúcej prednáške o japonských filmoch, ktorú mala Tomoe-gozen – aj keď téma prednášky bola opäť niečo, čo ma až tak nezaujíma, slečna vie prednášať veľmi pútavo. No keďže som slečnu Cé kvôli Anime SHOW zamestnávala celý víkend, slečna chcela aspoň symbolickú chvíľu stráviť i prípravou do školy, poctivá to študentka. Tento raz sme cestovali autobusom (do Bratislavy sme ostatne vždy cestovali hromadnou dopravou, to len odvoz z Bratislavy sme si párkrát luxusne vybavili od môjho brata).

Ak by som mala Anime SHOW celkovo zhodnotiť, tradične bude skladať oslavné ódy. Viem, že mnoho ľudí časom na naše cony zanevrie a začnú im pripadať stále rovnaké a tým pádom od istej chvíle nudné. Ja sa bavím vždy a vždy sa dozviem niečo nové a zaujímavé – Japonsko ma asi nikdy neprestane prekvapovať, aj keď si neraz myslím, že ho už pomerne dobre poznám. No potom príde dáka zaujímavá prednáška a opäť som v nemom úžase!

Viem, že sa kopec ľudí dokáže stále dokola sťažovať na moderátorov – ja na otvárací a záverečný program zasa zvyknem chodievať najmä kvôli funny moderátorom (aj keď som práve tento rok otvorenie a záver oželela, keďže sme si našli iný program). Na facebooku sa strhla menšia diskusia na tému, či bola moderátorka cosplayu ešte príjemne pohotová a vtipná a vedela zabávať publikum, alebo bola trápna až netaktná a iba zhadzovala súťažiacich otázkami, či na kostým použili krabice z Lidlu. Aj ja si myslím, že moderátori na conoch používajú štýl moderovania primeraný celkovému rázu takého festivalu a je prosto nemožné poznať všetky postavy z každého anime, mangy, hry a zo šoubiznisu, keďže cosplayovať môžete kohokoľvek (a čokoľvek). Nemôže sa všetko páčiť každému, takže tu stále budú pochvaly i sťažnosti… No možno by stálo za to pred ďalším conom vyhlásiť verejný konkurz na moderátora – či sa nájde niekto „profesionálnejší,“ kto bude ochotný moderovať zadarmo a pred takým veľkým publikom…

Čo sa týka skutočných negatív, z môjho pohľadu mohlo byť len viac DDR-iek, resp. neviem, aká je presná terminológia k len takému tomu soft padovému DDR-ku, ktoré mám napr. aj ja doma a poháňa mi ho StepMania, pre mňa je to všetko prosto DDR. Jeden rok tam bolo dákych šialených pätnásť či koľko soft padov pokope! Zopakovať!

Druhá vec sú anotácie k prednáškam – prečo ich nevopchať i do brožúrky s programom? Viem, že hoci sa to zdá iba ako pár strán navyše, globálne je to dosť strán navyše, keďže jeden taký program treba vytlačiť toooľko krát (ak tam bolo 8 600 návštevníkov a každý mal dostať program, museli ich byť… tisíce). Čo takto aspoň na dvere každého salónu vylepiť papier so zoznamom prednášok, ktoré sa tam odohrajú a stručným popisom? Anime salón má vylepený plagátik so stručným obsahom jednotlivých premietaných anime… Ale keďže program študujem už doma, keď sa jeho predbežná verzia objaví na internete, nevadí mi to zasa dáko extrémne, je to len taká pripomienka, návrh na zlepšenie.

Takže mi aj tento rok bolo patrične fajn – v dobrej spoločnosti sa človek zabaví kdekoľvek, con sám o sebe predstavuje sľubnú zábavu na celý víkend, takže sa človek baví minimálne dvojnásobne. Som rada, že som stretla slečny Myzarey, tinu-chan a Luc, ktoré najčastejšie vídam práve na conoch; prednášajúcim ďakujem za nové poznatky; organizátorom za tradične úžasnú akciu. 🙂

*

Fotili Jack, Kitty-kun, Sysa a slečna Cé (aj keď som väčšinu fotiek z článku už vymazala)

*

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

17 komentárov

 1. StandyB
  4. apríla 2012

  Fotky na google+ som videla a bola si fakt rozkosna …vsetky ste boli…a neviem teraz presne meno baby, ktora mala kvazi zakrvavene saty…..vyzeralo to tak autenticky 😀 proste wow …..tipujem to na šaty z nejakeho hororu nemam pravdu? 🙂

  ale urcite, aspon raz by som chcela zazit takuto akciu :), ked som dobre videla zahliadla som na fotkach aj Jacka a Sally :)))

  Odpovedať
 2. Polly
  4. apríla 2012

  boze…asi sa mi okale zaslzia ;( ja som vedela, ze som na nieco tento mesiac strasnym spôsobom zabudla ;((
  a aka si pekna bola …… by som tiez chcela vidiet vyraz toho chalana, vedla ktoreho si si sadla…podla mna chodit s lolitkou je sen kazdeho chalana, len sa hanbia poziadat :DDD

  Odpovedať
 3. Dada Baroková
  4. apríla 2012

  Polly:
  A ja nikdy neviem, či to treba pripomínať, pýtať sa, či sa tam (na AS-kách a CS-kách a Mangafestoch a Otakonoch atď.) vidíme, lebo síce viem, že aj chodievaš, ale skôr tak… sporadickejšie! 😀 Nabudúce (najbližší je asi letný MangaFest) sa pre istotu ozvem 😀 !

  A tak podaktorí chlapci sa na mňa tak poťutile zvyknú dívať, kto vie, čo sa im premáva hlavou (vlastne neviem, či to chcem vedieť (L) )… Jedno také milé chlapča, čo si ma fotilo teraz na AS, sa vyjadrilo, že jemu by sa páčilo, keby lolitky bežne stretal na ulici 😛

  Standy:
  Áno, boli tam aj Sally a Jack, ale s cosplayermi sa akosi ja fotiť nezvyknem 😀 Možno by som mala začať, geniálni boli, ešte aj kvákajúcu hračkársku postrelenú kačičku mali, tuším vyhrali 3. miesto v cosplayi 🙂

  Čo sa týka „zakrvavenej“ lolity, je to štýl lolity – guro lolita, má predstavovať rozbitú bábiku 🙂

  A veď raz prídi kuknúť, môžem ťa u mňa hosťovať 😀

  Odpovedať
  1. StandyB
   5. apríla 2012

   drahá ďakujem za pozvanie 😀 a ber na vedomie, ze raz určite pôjdeme …čo ty vieš možno budúci rok? 😛

 4. Cecília
  5. apríla 2012

  ako si to tak citam tak si uvedomujem ako mix mam z toho ze ani neviem co bolo ktory den ale kebyze sa zamyslim urcite by som na to prisla 🙂 Som rada ze sme boli i tento rok a naozaj sme si vybrali dobre prednasky a pekne si to povedala boli tam velmi sympaticky prednasajuci 😉 a teraz zistujem ze uz mam i vlastny album (asi zacnem byt fotograf na volnej nohe :D) velmi dobre si vystihla tohto rocnu AS 🙂

  Odpovedať
 5. Dada Baroková
  5. apríla 2012

  Standy, najbližsí con je letný Mangafest, ten býva taký menší, komornejší. Najbližší veľký istropolisový con je septembrový Comics salón. Až niečo bude na obzore, môžem sa ozvať, či by si náhodou akurát nemala voľno a uvidíme 🙂

  Cecil, aj ja som musela kuknúť do programu, aby som sa zorientovala 😀 Ďakujem za pochvalu reportu, budeš ho teda aj ty písať? Mala by si! 😛

  Odpovedať
 6. Cecília
  5. apríla 2012

  no mohla by som 😀 ale neviem ci by som neskoncila pri jojo chlapcovi ktory vyzeral ze mysli 😀 ale za pokus by to stalo a predsa uz dlho som nic nepisala 🙂

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   5. apríla 2012

   Náhodou, ja by som si možno rada prečítala i podrobný popis Jojo chlapca 😀

   Inak, ja akosi dúfam, že keď sa „rozblogujem“, možno sa aj tak všeobecne rozpíšem a opäť začnem tvoriť tie svoje tvajlajtové poviedky (a možno až netvajlajtové poviedky :grinnod: ).

  2. Cecília
   5. apríla 2012

   v tych TW poviedkach je super ze to nie ej az tak narocne ak je tam nejaky bad boy alebo jeho opak 😀 ale urcite sa rozpises a samozrejme rozblogujes o tom ani nehovorim 🙂 ved ked sa pozriem uz ti to pekne ide 😉

  3. Dada Baroková
   5. apríla 2012

   To iba „recyklujem“ staršie články, novonapísaných je tu zatiaľ minumum, len také tri… Ale aj to je celkom sľubné, čiže… 😆

   A veď ja ľúbim aj tvajlajtové poviedky, tiež majú svoje čaro! 😀 Ale miestami od seba očakávam i lepšie výkony, resp. sa snažím sem-tam napísať i niečo bez milostnej zápletky v hlavnej úlohe :grinnod:

 7. lina
  5. apríla 2012

  Hůůů…jak to tak čtu, náhodou se nechystáš na brněnská Animefest, co? Já jen, že bych ráda viděla svoji oblíbenou slovenskou blogerku…jedninou slovenskou blogerku…ne radši zůstaneme u té oblíbené…naživo 😀

  Odpovedať
 8. Myzarey
  5. apríla 2012

  Nechcela si ísť na tú tvorbu fantastického sveta v stredoveku (určite som to úplne domotala, ale tak nejako som si zapamätala kľúčové slová)? 😀 Ale o nič si i tak neprišla, tá prednáška sa nekonala :/

  A podľa mňa tá neznalosť moderátorov je niekedy vtipná, ale niekedy mi zase príde kvapku divné, ak robia niečo také a prakticky vôbec nevedia vo-co-gou – teraz mi to na tom cosplayi dosť prišlo také, že tam vkuse hovorili to isté dookola O.o

  Ale aj ja som ťa rada videla! :p

  Odpovedať
 9. Dada Baroková
  5. apríla 2012

  lina, na české cony nemám s kým moc chodiť, to je ten problém – samej by sa mi do sveta prosto nechcelo 😀 Resp. som nemala, moje lolitky – Baška a Sysa – spomínali, že by sme mohli ísť spolu na dáke ten český con, takže uvidíme, či sa reálne niečo zorganizujem 😀 Budem sa informovať a budem ťa informovať 😀 Inak ďakujeeeem za vyhlásenie, že som tvoja obľúbená slovenská blogerka, jéééj :love:

  Myz-chan, však si ty čítala tento článok len letmo a zbežne? – tú prednášku v ňom spomínam, prečo som ju nakoniec vynechala! 😀 Dokonca som chcela priamo v článku nadhodiť otázku na teba, že ako bolo, ak si sa na ňu aspoň ty dostala. A ona nebolaaa? Vôbec? 😐

  A áno, tie nevedomosti moderátorov sú vtipné, aj keď to miestami potom je trochu aj… už moc, odveci. Ale ja to neberiem až tak tragicky, pretože ja tiež nie som žiaden anime freak (hoci som opäť začala pozerať Animax, len keď oni tam teraz takmer všetko dabujú :no: !), takže mám asi podobne rozsiahle znalosti, ako moderátori 😆

  Odpovedať
  1. Myzarey
   6. apríla 2012

   :-O Myslela som, že som čítala pozorne, ale zjavne som nie! 😀 Omg, buď som nevnímala práve pri tej časti, alebo som to surovo preskočila *///* (typická ja) A teda k veci: nebola, lebo sa prednášajúci nedostavil >.>

  2. Dada Baroková
   6. apríla 2012

   A tak stáva sa, nemyslela som to zasa bohvieako tragicky 😀

   A síce to vyznie trochu hlúpo, ale keď prednáška nakoniec nebola, aspoň som fakt o nič neprišla :grinnod:

 10. sleipnir
  11. apríla 2012

  nazdar,
  este tam niekde do textu pridaj url link na ich oficialne stranky/blog – im to pomoze (linkbuilding)
  a kebyze ich uprosis nech si na oplatku daju tvoj link na stranku za odmenu ze im robis reklamu tiez by ti to pomohlo v ociach googlu

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   11. apríla 2012

   Díky za upozornenie – všetko zvyknem linkovať, aj keď ani nie tak kvôli linkbuildingu, skôr pre mojich čitateľov, aby mali vše ľahko k dispozícii 🙂

   Myslím, že takú odmenu nepotrebujem – teda, samozrejme, že by lepšie pozície v google neboli úplne že na škodu… Ale ja blogujem… teda nie úplne že pre seba, ale vyhovuje mi aj komornejšia atmosféra nenápadného blogu 🙂 Blogujem najmä pre zábavu a blogovala by som asi aj vtedy, keby som mala jedného stáleho čitateľa 😀 Takže sa na marketingovú propagáciu svojej stránky bohvieako nezameriavam 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie