Decembrová knižná bodka: Ohnivá kázeň

Francesca Haig: The Fire Sermon

Ohnivá kázeň mi padla do oka pri nakuknutí do kníhkupectva po absolvovaní výstavy o japonských rozprávkach so slečnou Denisou. Darmo mám knižnicu plnú neprečítaných kníh, keď som v anotácii videla príbeh postavený na dvojčatách, musela som si ho prečítať!

Ohnivá kázeň je príbeh dystopickej budúcnosti, kedy sa každý rodí ako dvojča, v páre. Jedno z dvojčiat je pri tom vždy dokonalé, zdravé, je to alfa. Kým druhé dvojča, omega, má nejaký hendikep – miestami jednoznačne viditeľný, chýbajúcu nohu alebo zmrzačenú ruku. Vďaka postihnutiu je omega zväčša ľahko odlíšiteľná, rodičia teda vedia dvojčatá oddeliť pomerne skoro – omegy totiž žijú na okraji spoločnosti, pred úplným zatratením ich chráni iba to, že ak zomrie jedno dvojča, zomrie aj to druhé

Cassandra je omega, ale je trochu iná – nemá viditeľné postihnutie, preto ich so Zachom neoddelili ešte v detskom veku, ale až ako trinásťročných. Cassandriným postihnutím je jasnovidectvo – vidí minulosť, záblesky z jadrového výbuchu, ktorý zničil svet, no vidí aj budúcnosť… Cassandra po odlúčení od Zacharyho chvíľu žije v osade omeg, no unesú ju do mesta na Zachov príkaz, nakoľko Zach získal vplyv v Koncile, ktorý riadi krajinu. A mnohým členom Koncilu bolo ublížené práve cez ich dvojčatá, keďže medzi dvojčatami vždy existuje spojenie – rodia sa spolu, aj zomierajú spolu. A tak sa Cass ocitá vo väzení…

Podarí sa Cassandre ujsť a nájsť to bájne miesto, o ktorom sa nehovorí, no kde vraj omegy žijú slobodne a bez strachu?

Priznám sa, že Ohnivá kázeň je typická naivná young adult, kde je postupom času všetko viac či menej predvídateľné, dej vás bohvieako neprekvapí, nenastanú žiadne špeciálne zvraty. Páčil sa mi vývoj vzťahov medzi postavami, hoci postavy ako také bohvieaký osobnostný posun nezažili. Rozhodne nejde o hlbokú literatúru s bohvieakým odkazom – hoci sa celkom pekne dotýka témy súrodeneckých vzťahov.

Čo mi prišlo pomerne osviežujúce bola hlavná hrdinka Cassandra, ktorá nebola typickou hrdinkou young adult – ktorá je na jednej strane úplne obyčajná baba (nech sa s ňou bežná čitateľka ľahšie stotožní), ale na strane druhej má spasiť svet. Aj od Cass, samozrejme, všetci čakali spásu sveta a ona na to, na rozdiel bežnej young adult hrdinky, reagovala omnoho uveriteľnejšie – prosto sa do tej záchrany sveta nijako nehrnula, prišlo jej nereálne, aby ona – ona! – zachraňovala svet, veď netušila, ako konkrétne to má vlastne urobiť!

A keď sme už pri svete, tento dystopický svet bol vystavaný pomerne obstojne, bol zaujímavý, viac-menej nápaditý a originálny; fungovanie a hierarchia sveta, jeho zákonitosti aj dávali zmysel.

Priznávam však, že keby tam neboli dvojčatá, kniha aj s celým tým interesantným svetom a uveriteľnou hlavnou hrdinkou, ktorá vás konečne neirituje, by sa aj tak stratila medzi ostatnými young adult príbehmi. Kde si príbeh v tom okamihu, ako ho čítate, relatívne aj užívate, ale tak nejako nepotrebujete čítať pokračovanie a po chvíli tak celkom netušíte, o čom knižka vlastne bola…

Tu vo mne zanechali dojem prosto a jednoducho dvojčatá – keď nie ste dvojičkofil, pôjde o ľahké čítanie v rámci nudy až stratu času, no určite aj vy máte nejakú tému, ktorá u vás v príbehoch prosto zaváži a každej knihe pridá cenné body navyše!

Prečítam si celú trilógiu (veď je to o dvojčatách!), hoci sa budem musieť preorientovať na angličtinu, myslím, že slovenského alebo českého prekladu zvyšných dielov sa nedočkáme (či?).

Knihu Ohnivá kázeň (originálne The Fire Sermon) napísala Francesca Haigová v roku 2015. Francesca Haigová sa narodila a vyrastala v austrálskej Tanzánii, dnes žije s manželom a synom v Londýne. Popularitu si získala najmä dystopickou young adult trilógiou The Fire Sermon, ktorej posledný diel vyšiel v roku 2017.

Kniha Ohnivá kázeň je v slovenskom preklade na Martinus.sk vypredaná, môžete si však stále zakúpiť české vydanie Kázaní ohně. Anglický originál nájdete na bookdepository.com

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

2 komentáre

  1. Erika
    21. marca 2019

    Na túto knihu som pokukovala i ja 🙂 ale odradilo ma, že nie sú preložené ďalšie diely. Zaujalo ma, že tie dvojčatá sú rozdelené na alfu a omegu. Keď Cassandra má takúto „vadu“ ako to zistili ostatní? Lebo to znie, že sa to dalo zakamuflovať. Ešte sa chcem spýtať aký malí tie hlavné dvojčatá vzťah, keď ju potom jej vlastný brat zavrel do vezenia? (Či predpokladám príliš veľa ak čakám na nejako prekomlikovaný súrodenecký vzťah? :D)

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      4. apríla 2019

      Tak treba sa držať pri zemi – pri young adult zemi. 😀 Súrodenecké vzťahy tam zasa neboli nejako hlboko opísané (v YA je vždy najdôležitejší ľúbostný vzťah, predsa! 😀 ), ale niečo načrtnuté bolo (a vlastne aj s tým milostným oným to celkom zaujímavo (ne)dopadlo 😀 )… Určite by sa z toho v inom žánri dalo vyťažiť omnoho viac, ale nebolo to zasa ani úplne odfláknuté. Ja môžem čítať v angličtine, našťastie! 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie