Bibliografia
Názov: Enderova hra
Autor: Orson Scott Card
Vydavateľ: Laser, 2015
Počet strán: 373
Z anglického originálu Ender’s Game (1985) do češtiny preložil František Nešpor. Kniha je 1. dielom zo série Enderova hra (Ender’s Game). Séria má 5 dielov a ďalšie 2 kratšie knihy, existujú však aj iné poviedky a práce z Enderovho sveta. Žánrovo spadá pod sci-fi. Na Goodreads.com získala hodnotenie 4,29 (hodnotilo 733 664 čitateľov).
Stručne o príbehu
Enderova hra je príbehom z bližšie neurčenej budúcnosti – Zem v nej bola už dva razy napadnutá mimozemskou rasou, tzv. Termiťanmi. V Druhej invázii sa ľudstvu podarilo vyhrať, no každý sa obáva Tretej invázie. Víťazstvo v Druhej invázii bolo skôr náhodou, to ďalšie si chce ľudstvo preto poistiť – výcvikom dokonalých vojnových veliteľov. No vo Vojenskej škole sa učia už malé deti…
Hlavným hrdinom je iba šesťročný Ender, malý génius, do ktorého sa vkladajú veľké nádeje. Jeho život je prakticky od začiatku manipulovaný tak, aby z neho vyrástol dokonalý vojnový veliteľ – je vhodné, aby ho starší chlapci šikanovali; mal by si nájsť priateľov; lepšie bude, ak bude izolovaný od kolektívu… – jeho život mu akosi nepatrí. Enderov výcvik je veľmi tvrdý a Ender ho postupom času čoraz väčšmi prestáva zvládať…
Väčšina príbehu sa odohráva v Bojovej miestnosti, kde armády študentov proti sebe bojujú v stave beztiaže – aby sa simulovali skutočné bitky, aby si velitelia precvičovali stratégiu… Ender zatiaľ neprehral ani jednu… Je to však ešte stále hra?
Ender usilovne študuje, vojna s Termiťanmi sa blíži alebo ani nie – možno sa schyľuje k inej vojne, k vojne priamo na Zemi medzi mocenskými blokmi… Enderovi súrodenci – nie veľmi starší od Endera, ale všetky Wigginovie deti sú istým spôsobom geniálne – sa medzičasom pokúšajú ovplyvniť verejnú mienku na Zemi prostredníctvom názorových článkov na sieti…
Pár slov o postavách
Na postavy mám rozpačitý názor – neviem, či som Cardovi uverila, že hlavní hrdinovia sú ešte len deti – aj keď geniálne deti. Na jednej strane si hovorím áno, postavy boli napísané tak uveriteľne, precítene!
Na strane druhej bolo ich správanie miestami dosť… vyhrotené, až som si neraz hovorila, či je niečo také vôbec… uveriteľné (ani nenapíšem, že reálne). Väčšina postáv bola dosť nesympatická, surová – vlastne vrátane Endera. Aj keď… Ender je veľmi komplikovaná postava, ťažko si na neho vytváram konkrétny ucelený názor, miestami som ho obdivovala, inokedy ľutovala, neraz odcudzovala…
Musím spomenúť aj Enderových súrodencov – sadistického brata Petra a láskavú Valentinu, ktorú Ender aj ako jedinú skutočne ľúbil. Podľa mňa boli aj Peter aj Valentina jednoducho vypočítaví – Peter otrasným spôsobom, Valentina milším…
Aj v radoch Enderových „priateľov“ z Bojovej školy boli výraznejšie postavy – Fazolek (ktorý nakoniec dostal aj vlastný príbeh – netuším, ako by znelo jeho meno v slovenčine 😀 ) či Petra – hoci príbeh sa koncentroval okolo Endera.
Obľúbené citáty
strana 13, z autorovho predslovu (1991):
Pochopil jsem tenkrát, že námět na příběh není nic v porovnání s tím, jak je důležité umět najít k tomu námětu postavu a příběh, který by stalo za to vyprávět.
*
strana 24, z autorovho predslovu (1991):
Tím, že beletrie není o někom, kdo doopravdy žil v reálném světě, v sobě vždycky má tu možnost, že je o nás.
*
strana 141:
„… Nenávidí tě, upřímně tě chce zabít. Je šílený. Všichni tu jsou šílení.“
„A ty ne?“
„Já taky, kamarádíčku, ale já aspoň, když to na sobě cítím nejvíc, plavu sám prostorem a šílenství ze mě vytéká, vsakuje se do stěn a nevyjde z nich dřív, než malí kluci v bitvě narazí do zdi a připlácnou se k ní.“
*
strana 207:
„Bojím se ale, že také podceňuji stupiditu zbytku lidstva. Víme naprosto jistě, že tuhle válku bychom měli vyhrát?“
Dojem
Enderova hra je kultovým sci-fi príbehom. Príbeh pôvodne vznikol ako kratšia poviedka (u nás vyšla v zbierke První setkání), ktorú Card rozviedol na román v roku 1985. Román hneď získal obe prestížne ocenenia v oblasti fantastickej literatúry – Huga aj Nebulu. Enderov príbeh bol neskôr rozvedený do ďalších kníh a príbehov.
O knihe som počula len samé chvály, preto so mala veľké očakávania a… trvalo mi šialene dlho, kým som knihu dočítala! (Vďaka bohu za dni, keď je človek chorý a vládze si akurát tak celé dni čítať v posteli…)
Iba letmo hádam, prečo mi dočítanie Enderovej hry trvalo tak dlho – možností je neúrekom. Priveľké očakávania (tie nikdy nie sú dobré…); možno som práve nemala sci-fi náladu; Cardov štýl mi vo všeobecnosti akosi nesedí; Ender mi bol vlastne dosť nesympatický; nebavila ma Bojová miestnosť a bolo jej tam veľa, veľa, veľa…
Strašne ma bavil Enderov svet, dokonale prepracovaný príbeh vojny medzi dvoma rasami v ďalekej budúcnosti. Len tam mohlo byť menej Bojovej miestnosti! Ku koncu – keď bolo Bojovej miestnosti menej a väčšmi sme prenikali do tajov vojnového konfliktu s Termiťanmi – ma kniha úplne dostala!
Záver bol pomerne nečakaný, určite dostal nejedného čitateľa – vrátane mňa. Príbeh sa krásne uzavrel, váham, či siahnuť po ďalších príbehoch z tohto sveta – svet ako taký sa mi zapáčil a ostatné príbehy by mali byť trochu iné (bez Bojovej miestnosti).
Nakoniec sa mi teda páčilo. 🙂 Kniha bola aj sfilmovaná, film si pozriem – bez predsudkov, s nízkymi očakávaniami.
7,9/10
Knižku mi na prečítanie venovalo e-kníhkupectvo www.preskoly.sk Ďakujem!
Viac informácií o knihe nájdete na Goodreads.com
alebo na oficiálnej stránke autora.
*
22. februára 2016
napadnutá Termiťanmi. 😀 boze u mna to evokuje termitov co pozieraju drevo xDDD kazdopadne urcite by som si tu knihu neprecitala vobec ma to nelaka …ten príbeh a genialne deti……em nie! 😀
22. februára 2016
ozaj a co sa tyka preskoly.sk ja nakupujem uz len tam maju fantasticke ceny 🙂
22. februára 2016
Kniha môže byť zaujímavá pre tých, čo majú radi takýto sci-fi štýl…ako rozmýšľam, jediné sci-fi, čo som čítala, bol tuším Hostiteľ (aj to sa tam kládol asi väčší dôraz na romantiku, ale…bolo to sci-fi :D) a ešte niečo od Verna. Tipujem, že máš možno rada Star Wars, preto si sa rozhodla pre niečo takéto vesmírne 🙂
Páčia sa mi tie citáty, hlavne prvé dva, majú v sebe niečo pravdivé 😀 A musím súhlasiť so Standy ohľadom tých Termiťanov 😛
22. februára 2016
Ja som si Termiťanov predstavovala ako obrích švábov, baby (hoci nie je termit ako šváb 😀 ) – každopádne to mali byť dáky hmyzáci. 😀
Práveže som ani všetky Star Wars filmy nevidela, Sandy, ale sci-fi mám celkom rada – nie je to vyslovene najobľúbenejší žáner, ale… mám ho rada. 🙂 A Ender je klasika, o ktorej som veľa počula – preto som sa preň rozhodla. 🙂
Ja som najprv ani netušila, že tam majú aj iné knihy ako učebnice, Standy, no milo ma prekvapili. 🙂 Podľa mňa znie príbeh práveže dosť zaujímavo – uvažujem, ako hlúpo som ho zas popísala… 😛
23. februára 2016
ale kde, že si to popisala hlupo len je to taká téma a dejova línia, ktorá mi proste nesedí 😀 okej boli aj svetle obrovske výnimky ….
24. februára 2016
Film si asi nevidela, Standy, však?
24. februára 2016
je fakt uplne prapodivne, ze hlavni hrdinovia boli „az“ take deti… podla mna prave to by som ja hned brala ako negativum xD … nemozem si pomoct, tak trochu som v knihach aj na obraze alergicka na genialne deti xD
24. februára 2016
Mňa práveže géniovia vždy dostanú, či už dospelí alebo deti, Polly. Ale musí byť uveriteľné, že dospelý génius je dospelý a detský génius je ešte len dieťa. Väčšinou tam niečo „detské“ chýbalo. Ako keď sa postavy nesprávajú na svoj vek, no…