Bibliografia
Názov: Eon: Zaklínač drakov
Autor: Allison Goodmanová
Séria: Eon (1. diel z dvoch)
Vydavateľ: Ikar, 2009
Počet strán: 451
Žáner: young adult, fantasy
Z anglického originálu The Two Pearls of Wisdom / Eon: Dragoneye Reborn (2008) do slovenčiny preložila Oľga Kralovičová.
O autorovi
Allison Goodmanová je autorka young adult, známa predovšetkým svojou duológiou Eon, ktorá vyšla v sedemnástich krajinách a bola preložená do desiatich jazykov. Aktuálne žije s manželom a ich psom v austrálskom Melbourne a pracuje na ďalších príbehoch, no zároveň stíha aj mentorovať nádejných spisovateľov.
Jednou vetou o príbehu
Dvanásťročný Eon je mrzák, kandidát na Zaklínača draka, pri čom nikto neverí, že by si Potkaní drak za učňa vybral práve jeho…
Ešte stručne k obsahu
Eon je v skutočnosti šestnásťročná Eona, je to dievča, ktoré sa vydáva za chlapca, aby sa mohla stať Zaklínačom draka – Zaklínačmi sa totiž môžu stať iba muži. Eona sa tak musí denne vysporiadavať nielen so svojou boľavou nohou, ale aj so svojim veľkým tajomstvom. V umení meča vďaka svojmu hendikepu moc zručná nie je, no aspoň v dračej mágii jej to ide o čosi lepšie – je jediná z dvanástich kandidátov, ktorá dokáže vidieť všetkých drakov. Až na Zrkadlového draka, ktorý bez stopy zmizol už pred rokmi…
Spoločnosť, v ktorej žije Eona, má prísne pravidlá a o jej blahobyt sa starajú aj jedenásti Zaklínači draka – ktorí pomocou svojich energetických drakov dokážu napr. ovládnuť počasie a zabezpečiť krajine úrodu. Dračia rada, zložená zo Zaklínačov drakov, je pre krajinu prosto mimoriadne dôležitá – a my tu máme chorého dračieho cisára, ktorý má mimoriadne ctižiadostivého brata, Lorda Sethona. A Sethona podporuje aj pán Ido, Zaklínač Potkanieho draka, ktorý tento rok zasadne za vrch Dračej rady… Čo je predzvesťou poriadneho boja o moc…
Ale vráťme sa k fascinujúcemu svetu tejto duológie – dračia mágia Allison Goodmanovej je založená na čínskom zverokruhu, každý drak predstavuje jedno jeho zviera (máme byvolieho draka, tigrieho i zajačieho), jednu svetovú stranu (sever, severo-severovýchod, východo-severovýchod), jednu farbu (fialová, zelená či ebenová) a jednu ľudskú cnosť (odhodlanie, láskavosť i vynaliezavosť). Ako plynú roky – rok byvola, rok tigra či rok zajaca –, k moci vždy prichádza iný drak a jeho Zaklínač. Na začiatku svojej vlády si drak vyberie spomedzi dvanástich kandidátov nového učňa, ktorého Zaklínač dvanásť rokov zaúča do dračích tajomstiev a keď nastane opäť dračí rok, učeň sa stane Zaklínačom a drak si vyberie učňa nového.
Takto to znie možno trochu komplikovane, ale kniha vás do všetkého postupne zaučí a verte mi, že dračí svet Allison Goodmanovej vás dostane – ako to, že doteraz nikoho nenapadlo spracovať drakov na čínsky spôsob?!
picture from Flickr
Pár slov o postavách
Priznávam sa, že Eonu som vlastne nemala príliš v láske, hoci rozhodne má potenciál. Je pomerne netypickou postavou – je to mrzáčka a hoci sa mnohí hlavní hrdinovia tvária ako tí najväčší vydedenci, rozhodne nie sú mrzáci! Čo možno vyznie hnusne – ale skutočne ma takpovediac fascinovalo, že Eona naozaj musí bojovať so svojim hendikepom, ona netrpí len akože, zdanlivo, trochu…
Napriek tomu, že mi Eona prišla ako jedinečná postava, ma – paradoxne – trochu štvala, pretože bola slabá a miestami si to až príliš pripúšťala… Hlavná postava knihy by si predsa mohla trochu väčšmi veriť! Veď je taká dôležitá, že má vlastný príbeh! 😀 Takže mám z Eony mierne rozporuplné pocity a som zvedavá, ako si budeme rozumieť v druhom diely jej dobrodružstva.
Čo sa týka ostatných postáv, páčila sa mi pani Dela, ktorá bola ako kontra pomerne bizarnou postavou a aj Ryko, jej osobný strážca, mal slušnú charizmu. Zvyšok postáv – až na pána Ida – mi už prišiel viac-menej nevýrazný (ale na princa Kyga som zvedavá, podľa mňa má tiež potenciál)…
Dojem
Tak, ako je môj dojem z Eony ako postavy mierne rozporuplný, aj môj dojem z celého jej príbehu je taký kadejaký… Možno za to môže aj fakt, že príbeh je ja-rozprávaním z Eoninho pohľadu a keďže mi Eona spolovice nesadla, aj na knihe mi niečo vadilo…
Neberte ma zle, celkovo sa mi čítalo fajn a najmä posledné kapitoly som si veľmi užívala a prečítala som ich takmer na jeden dych! Ale možno to celé mohlo zbehnúť trochu… rýchlejšie. Prostriedok knihy si takmer nepamätám – pre pochopenie Goodmanovej sveta a pravidiel dračej spoločnosti bol pravdepodobne dôležitý, no mierne zoškrtanie niektorých kapitol by príbehu dodalo na dynamike.
Najväčšmi asi vyzdvihujem netradičnosť námetu – draci tu už síce boli, ale čínski draci rozhodne nie! A príbeh mal hneď niekoľko osobitostí – hlavná hrdinka bola jedinečná tým, že mala skutočný hendikep (aj keď mi charakterovo až tak nesadla) a ani s cross-gender tematikou som sa ja osobne v knihách až tak nestihla stretnúť. Ak chcete drakov trochu inak, po Eonovi rozhodne siahnite – vyzdvihujem aj fakt, že Eonin príbeh sa neťahá cez milión dielov, ide len o duológiu! 🙂
7,2/10
*
*
Knihu Eon kúpite momentálne už iba z druhej ruky napr. na Martinuse.
Ak sa o knihe chcete dozvedieť viac, možno vám pomôže goodreads.com.
*
23. augusta 2013
🙂
Eona je aj v druhom diely taka vselijaka. Ja som ju mala rada, ale kamaratka dost nadavala (pritom sa jej kniha pacila).
Neboj Kygo sa dostane do spravneho svetla reflektorov a ak by si mala zaujem o viacej cross-dressing knih staci len povedat, je to jeden z mojich oblubenych zanrov 😛
23. augusta 2013
Hej, hej, viem, že ty tento žáner rada – aj ja ho mám rada napr. v anime a doramách, to len v knihách sa mi zatiaľ akosi vyhýba. 😀 Ale kľudne prihoď aj pár knižných tipov, budem len rada! 🙂
Beriem si Eonu so sebou na dovolenku, takže sa čo nevidieť začítam a sama uvidím, ako to s tou Eonou a Kygom bude! 😀
24. augusta 2013
Presne, aj mne sa páčila tá originálnosť, ale Eona mi liezla na nervy. Ido bol kretén, posadlý špatňák ako ten maník z Eragona, trochu Voldemort a tak, proste zaslepený mocou až stratil seba. Pokus znásilniť Eonu mi prišiel maximálne divný. :/ A Kygo má veľký potenciál, vlastne má podľa mňa potenciál dať sa s Eonou dokopy (jakožto náznaky boli). 😀
24. augusta 2013
Presne, aj ja by som bola rada, keby sa práve taký Kygov potenciál rozvíjal v tom druhom diely. 😛
Inak máme tuším tak celkovo veľmi podobné dojmy – originálne to rozhodne bolo, ale tá Eona! 😐 A Ido… tak príkladného záporáka do fantasy asi zjavne treba. 😀
24. augusta 2013
Máš kúpený aj druhý diel?
Eona je proste divnáááá. 😀
24. augusta 2013
Ja som si práveže najprv kúpila ten druhý, lebo som na Eonu počúvala ódy od Miyu a – druhý diel bol v zľave za dáke 3 €, tuším! 😀 Tak som si ho kúpila, že si dokúpim ten prvý dodatočne, ale Miyu mi ho medzičasom požičala (a asi si ho po prečítaní už dokúpiť nemienim 😀 ).
24. augusta 2013
Chudak Ido – tolko nadavok si asi nezasluzil 😀 (vsak pockajte na druhy diel :P)
Ohladom tych Gender Bender
https://www.goodreads.com/book/show/34511.Monstrous_Regiment – must read!
https://www.goodreads.com/book/show/181440.Seven_Daughters_and_Seven_Sons – stara rozpravka. Dobre a rychlo sa to cita.
https://www.goodreads.com/book/show/13831.Alanna – velmi dobry uvod ku kniham Tamori Pierce (aj ked mojim favoritom je od nej stale Terrier)
https://www.goodreads.com/book/show/6050678-leviathan – steampunk a alternativne dejiny 🙂
https://www.goodreads.com/book/show/295649.Bloody_Jack – k tomuto neviem co povedat, mne sa to pacilo vlemi, bolo to vtipne a zaujimave, aj ked nie kazdeho styl
https://www.goodreads.com/book/show/2153427.Princess_Ben – toto bolo take jednoduchsie, gender bender len v casti knihy, ale stale fajn
24. augusta 2013
Veľmi krásne ďakujem za odporúčania, už som si niektoré pohádzala do to-read listu na goodreads, tak uvidíme, čo z toho bude! 😛
25. augusta 2013
🙂
Vsimla som si, ze si zurivo pridavala knihy, len na Monstrous regiment som ti dala zly link (na divadelnu hru, namiesto knihy).
spravny link je tu: https://www.goodreads.com/book/show/386371.Monstrous_Regiment
25. augusta 2013
Opravené. 😛
25. augusta 2013
Mne sa oba diely veľmi páčili. Séria patrí medzi moje najobľúbenejšie, povedala by som, že aj medzi najlepšie knihy, čo som vôbec čítala. 🙂
25. augusta 2013
*high five*
26. augusta 2013
Aj mne sa kniha páčila, hoci medzi pre mňa najlepšie zasa asi nepatrí, no… 🙂