Buď už Ticho, Becca!

Tento článok nie je určený StandyB
ani žiadnemu milovníkovi série Hush, hush.

*

Tretí diel young adult série o anjeloch Zavrhnutý od Beccy Fitzpatrickovej som začínala čítať s čitateľskou amnéziou a to som ani netušila, že na mňa jedna riadna amnézia čaká v knihe samotnej!

Moja amnézia spočívala v tom, že som absolútne netušila, o čom séria doteraz bola, aj keď som prvé dva diely čítala skutočne pozorne a nečítala som ich ani tak dávno. Problém je skôr v tom, že trvácnosť dojmu z bežného young adult príbehu je ešte kratšia – po pár dňoch od odloženia takej knihy ani netušíte, o čom ste celú dobu čítali a šťastie máte, ak si maximálne tak spomeniete na meno sexi hlavného hrdinu (na Patcha som si letmo pamätala, aj keď jeho meno znie ako meno pre psa – a ani Pes by s ním asi nebol spokojný). Jasné, od young adult toho nemôžeme čakať veľa, ide skôr o „príjemné,“ oddychové čítanie, ktoré netreba brať priveľmi vážne… Ale to, čo stvára tá Becca, už nemá obdoby!

Jej prvú knihu som doslovne žrala – pri nej to aj malo skončiť! Pretože druhá kniha bola zlá, maximálne otrepaná, zlá, neuveriteľne absurdná a zlá, zlá, zlá. Pred treťou knihou ma slečna Cecília varovala, ale neverila som, že by sa dalo napísať niečo ešte horšie a absurdnejšie ako Crescendo (teda, až na Evermore)…

picture from Flickr

The 'Hush, Hush' Series

Kniha začína nasledovne:

Nora je unesená Čiernou rukou – oh, nie! Patch sa stretáva s Čiernou rukou, aby mohli vyjednávať – Patch, si hrdina! Čierna ruka chce po Patchovi, aby mu donášal informácie od padlých anjelov či čo – potom mieni Noru niekedy aj prepustiť. Patch nakoniec pristane. Koniec vyjednávania!

Ale nie, ešte s tým absurdným dohadovaním sa nekončíme, pretože si to Patch nakoniec rozmyslí – on chce Noru hneď teraz! Áno, choď si za svojim, Patch! A tak navrhne Čiernej ruke, nech Noru prepustí okamžite a Čierna ruka mu na oplátku môže odtrhnúť tie jeho prekrásne anjelské krídla. Čierna ruka si medlí ruky – keby sa tak všetci dozvedeli, že dokázal odtrhnúť krídla anjelovi, mali by ho za ešte väčšmi kúl zlosyna, za akého ho majú! Ale, žiaľ, konsenzus je nemožný, lebo Čierna ruka musí Noru prepustiť až o také tri mesiace, žiadne hneď…

No nakoniec sa predsa len dohodnú – Patch bude donášať a príde aj o krídla, ale Noru aj tak uvidí až po troch mesiacoch. Hurá, Patch, si vyjednávač! Resp. nie, Patch, si maximálny debil! Pri prvej verzii dohody stačilo donášať a mal by si Noru. Nezjednal si jej okamžité prepustenie, no pristal si na to, aby ti aj tak odtrhli krídla?! Asi si len potrebovala, aby bol Patch väčšmi tragický s tými pristrihnutými krídelkami, však Becca?

Okrem toho Čierna ruka Patchovi odtrhne krídla anonymne, aby nik neprišiel na to, že istým spôsobom spolupracujú… A pri tom jediný dôvod lukratívnosti ich odtrhnutia bol ten, aby sa Čierna ruka mohol vystatovať, že čosi také dokázal! Haló, to iba mne príde absurdné, aby to potom tajili?! Ale možno sa Čierna ruka vlastne nepotreboval niečím takým kúlovým chváliť, možno len potreboval perie do vypelichaných vankúšov doma na gauči, no nechcel to priznať…

Dobre, tak sa tvárme, že Patch musel byť obetovaný, aby mohol byť obetovaný. To by sme ešte predýchali… Ale na scénu prichádza (tá amnézia) Nora – och, môj bože!

Nora totižto stratila pamäť – nepamätá si na únos a nepamätá si ani na dva mesiace predtým – po piatich mesiacoch života jej v hlave zostalo len ticho. A tak na 60 stranách stále dokola počúvam len to, aká je Nora stratená a uvažujem, prečo, preboha, nehľadá svojho miláčika Patcha, že by zabudla ešte aj špeciálne na neho? Až potom mi dôjde, že Nora Patcha vlastne pozná len dva mesiace, dva trápne mesiace (na ktoré ešte aj stihla zabudnúť) – a ja že spolu boli už dáky ten čas, aspoň poriadny rok, keď sa ich láska tiahne už dvoma knihami! Preboha, Becca, Tolkienovi na popísanie 2 863-kilometrovej cesty naprieč celou Stredozemou stačili tri knihy a ty bla-bla zaláskovaný dvojmesačný vzťah popisuješ v dvoch hrubočizných knihách (aj keď s trápnym riadkovaním 1,5)?!

Takže si to zhrňme – Nora si prvé dve knihy vôbec nepamätá. Vôbec. Dobre, oukej… Či počkať, čo prosím?! Becca, nemôžeš po dvoch kompletných knihách pripraviť hlavnú hrdinku len tak o celú pamäť, aby si mohla začať odznova, aby si ešte mala o čom písať! Och, Becca, Becca, dochádza ti inšpirácia, ale silou-mocou chceš pokračovať, aby ti nedošli aj peniaze za písanie podobných hlúpostí?

Takže príbeh je nelogický a absurdný. A celý sa bude pekne-krásne opakovať – no na čo sme vlastne strácali čas tými dvoma knihami predtým?! Ale berme to tak, že na istú dávku absurdity (a zväčša dosť veľkú) si čitateľ young adult musí zvyknúť a stratená pamäť, ktorá musí byť opäť získaná je bežný a akože veeeľmi zaujímavý motív. Ak by som toto všetko aj predýchala, Noru rozhodne nepredýcha nik!

Nora je krava, maximálna korunovaná krava, ktorá si myslí, že celý svet sa točí len a len okolo nej. V tretej knihe sa okrem toho hrá na depresiu, pretože je hrozné nepamätať si päť mesiacov života – kto vie, čo s ňou tí únoscovia stvárali (dúfam, že ju mučili a veľmi trpela!)! Tento odsek ma maximálne dostal:

Nezáleží na tom, ako zatváram oči, ako zúfalo sa snažím dívať inam, aj tak dobre vidím ich (t.j. spolužiakov) odsudzujúce škúlenie. Už k nim nepatrím. Bez vlastného zapríčinenia som sa stala outsiderkou.

Aneb o Noru si všetci robia starosti (aj keď spolužiaci sú skôr prirodzene zvedaví, čo sa stalo), lebo veď bola unesená a stratila pamäť a ona to hneď berie ako dôvod na to byť emo… Okrem toho, kedy Nora vlastne bola obľúbená, kedy patrila do kolektívu? Ja že bola tak trochu outsiderkou odjakživa (veď typická hlavná hrdinka young adult, nie?). (Frázu „odsudzujúce škúlenie“ už nemá cenu komentovať…)

Takže je Nora stále dokola len deprimovaná tým, ako si nepamätá a… Nič, okrem toho sa tam už celých osemdesiat strán nič nedeje… Teda, Nore sa stihol prisniť Patch, ale zariadil, aby na sen zabudla, lebo je akosi nebezpečné, aby boli spolu a on ju ľúbi tak veľmi, že je ochotný vzdať sa jej, aby ju ochránil… Stavím sa, že sa jej chce skutočne prosto len zbaviť, lebo mu tiež maximálne lezie na nervy!

A Nora začína mať halucinácie – ja tvrdím, že je skutočne len psychicky narušená a štvrtá kniha bude popisovať, ako Noru rodičia navštívia na psychiatrii, kde si ich popletená dcérenka bude z papiera vystrihovať anjelíčkové girlandy a brblať si pri tom: „Patch, milášik!“

Keby som vo svojom zozname 101 vecí za 1001 dní mala aj bod: „Vložiť do dákej knihy inšpiratívny odkaz, aby ho niekto našiel,“ pripravím si zo dvadsať kartičiek s textom: „Buď už Ticho, Becca!“, nabehnem do najbližšieho kníhkupectva a pozakladám ich do všetkých výtlačkov Ticha, ktoré sa mi tam dostanú pod ruku!

*

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

28 komentárov

 1. Sandy
  22. februára 2013

  :grinnod: Nikdy som sa ešte nezabávala pri čítaní žiadnej recenzie tak, ako teraz u teba :grinnod: Prepáč, ale mne to nedá, musím sa smiať, príde mi to fakt také milo-vtipné a ešte vzhľadom k tomu, že som si to vlastne prečítala len z čistej zvedavosti (trošku ma zaujal aj ten zákaz na začiatku 😛 ), keďže som kedysi o tejto sérii aj uvažovala, že si to prečítam, ale nikdy som sa k tomu akosi nedostala. A ako pozerám, dobre som spravila :grinnod:
  Ja ešte chcem takúto recenziu s podobnými ironickými poznámkami, fakt sa mi to dobre čítalo! 😉

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   22. februára 2013

   A mňa náhodou dosť baví ich písať, niekedy aj viac ako tie skutočné recenzie skutočne dobrých kníh 😛 (čo je možno trošku smutné, pretože kopec kníh, čo stoja za to, tak v ospevovaní odignorujem a radšej míňam slová na takéto skvosty…) Človek sa pri tom fakt zabáva a young adult žáner je plný vhodných adeptov 😀

   Som rada, že som ťa pobavila 🙂

 2. spanila
  22. februára 2013

  Super som sa pobavil dakujem za clanok, takmer mam chut si to precitat… 😀

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   22. februára 2013

   Som rada, že som pobavila 😀 Ono keď to berieš ako paródiu, vlastne to môže byť v istom zmysle brilantná knižka 😆

   A keby si ešte tušil, ako to skončí, to je prosto… (Pozor na prípadný spoiler!) Hlavnej hrdinke spravia dáku šialenú transfúziu krvi, ktorá ju zmení z človeka na Nefila a Čierna ruka ju donúti prisahať, že po jeho smrti (ktorú mu vyveštili 😆 ) práve ona povedie jeho armádu Nefilov proti Padlým anjelom, aj keď Čierna ruka vlastne nechce, aby ju viedla práve ona a ani ona ju nechce viesť, ale musí ju viesť, lebo teta autorka zjavne na niečom fičí :grinnod:

 3. Kirari
  23. februára 2013

  😆 …nie každý vie skritizovať dielo tak, aby sa tá kritika čítala lepšie ako samotná kniha…(asi…)

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   23. februára 2013

   :grinnod:

 4. StandyB
  23. februára 2013

  mondie 😀 dakujem za nevenovanie 😀 mno ja som z knihy bola tiez totalne sklamana…ale nehodnotila som ju az tak priserne, ale s odstupom casu ti musim dat za pravdu ze to bola dostatocne trefna recenzia…ja len som zvedava o com vlastne bude ta 4ka! 😀 ani ma nejako nelaka si ju kupit nevies preco? 😀

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   23. februára 2013

   Ja mám reálne v knižnici iba jednotku moju milovanú, tie zvyšné knihy som mala len požičané od slečny Cecil a dúfam, že si kúpi aj štvorku – chcela by som sa ešte zasmiať 😆

   A aj som uvažovala, že to „nevenovanie“ vynechám nakoniec, lebo na goodreads som videla, že ťa knižka vlastne sklamala… Ale nakoniec som ho tam nechala 😛

 5. Polly
  23. februára 2013

  tak toto je riadna zlost :DDDD
  ale chapem… podla mna to takto môze dopadnut, ked sa silou mocou spisovatelia snazia pisat pokracovania….

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   23. februára 2013

   Skutočne to znie tak nahnevane? 😀 Bola som skôr pobavená 😆

   Ale máš svätú pravdu – vlastne sa mi zdá, že pani autorka nemienila pokračovať, mal to byť len jeden stand-alone diel; potom si ale povedala, že bude aj pokračko; a potom z toho urobila trilógiu a nakoniec to má diely až štyri (ale nečudovala by som sa, keby prihodila i dáky piaty, šiesty… aj keď už v druhom nemala o čom písať poriadne, aby to ešte bolo ako-tak originálne a zaujímavé)…

 6. Cecília
  24. februára 2013

  Fuha, vedela som ze ta kniha nie je dobra ale ako vidim tebe sa pacila este menej ako mne, ale ja som ta varovala 😀 a uprimne som zvedava na dalsi diel aj ked 2 z 3 jej uz nevisli som zvedava ako to cele dopadne, mozno nas to prekvapi a mi zistime ze treti diel bol len prechodnik, aj bez neho to bude mat zmysel 🙂

  A pekny nazov 😉

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   24. februára 2013

   Hahaha! 😆 No, mňa absolútne nebavila už tá dvojka, ktorá tebe ešte prišla ako tak aj okej, takže ja som tušila, že ak sa tebe trojka už fakt nepáči, ja budem asi soptiť! :grinnod:

   Ale tiež som celkom zvedavá na štvorku, aj keď načrtnutý dej – že Nora teda bude dáka vodkyňa tej armády Čiernej ruky a bude v divnom rozpoložení, lebo to tak trochu znamená boj proti Patchovi, ktorý je ten padlý anjel… Mne to znie ako dosť debilná a za vlasy pritiahnutá obmena Rómea a Júlie: Och, Patch, prečo si len padlý anjel a ja som Nefil?! 😛

   A ďakujem za pochvalu názvu! 😉

  2. Cecília
   24. februára 2013

   No ja som to este nezacala brat ako Romea a Juliu ale ked sa to tak vezme tak mas pravu 🙂 No je to vlastne dost otrepany motiv, no mozno bude emotivny koniec aj ked v to asi dufat nemozme a vsetko skonci happy endom, budem zvedava na tvoju dalsiu recenziu k tomuto literarnemu pocinu 😀

  3. Dada Baroková
   24. februára 2013

   Po pravde v emotívny koniec neverím – ale happy end to bude na 100%! 😀 Veď keď si kúpiš tú poslednú časť, tak si požičiam! 😛 Resp., vzhľadom na to, že mám prvý diel a ty tie dva v strede, ten posledný by som si asi mala kúpiť ja, nech to máme pekne na preskačku, však? 😆

  4. StandyB
   25. februára 2013

   ale no tak zeny majte aspon nejaku tu uctu 😀 NO! 😀

  5. Dada Baroková
   25. februára 2013

   Hahaha, Standy 😆

  6. Cecília
   25. februára 2013

   Ja si ju urcite mienim kupit aj ked dej pokulhava tak som predsa len zvedava a ja som si celkom aj Patcha oblubila 🙂 Ale tak mozno nas to prekvapi ako prvy diel, predsa len 1. a posledny by mali byt najlepsie v tom ze su najzlomovejsie 😀 sak uvidime 😉

  7. Dada Baroková
   25. februára 2013

   Tak, tak, uvidíme! 🙂 (Takže si požičiavam od teba! 😛 )

 7. Lištička
  24. februára 2013

  😀 Detto, toto bol dobrý článok! Len také knihy, hm…

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   24. februára 2013

   Ďakujeeem za pochvalu! 🙂 A ja viem, že som trochu sado-masochista, keď young adult čítam, ale tak… Je to taká tá moja guilty pleasure, nooo… 😛

  2. Lištička
   25. februára 2013

   A ja som to „Buď už ticho, Becca!“ fakticky napísala!!! Dneska ráno som šla od doktorky do školy a času bolo dosť, tak som si povedala, že idem do toho! Síce nie do 20 kníh, iba do 2 a do ostatných som nastrkala iné odkazy, ale… 😀 Bolo to super, na niektoré som dala na zadnú stranu aj mail, ostatné sú anonymné. A musím to zopakovať aj v Panta Rhei…všetkých. 😀

  3. Dada Baroková
   25. februára 2013

   Óóóó, to vážne?! Super! Potom sa pochváľ, ak ti príde dáky ten mail! 😛

  4. Lištička
   25. februára 2013

   No, neviem, či príde, a okrem toho mail nemali všetky odkazy… Ale zajtra plánujem Panta Rhei tiež tak, že cca pol na pol anonym/neanonym, to bude asi 20 odkazov s mailom, niečo by predsa prísť mohlo… Sakra, ja som zvedavá. :grinnod:

  5. Dada Baroková
   25. februára 2013

   Veď len keby náhodou – lebo aj ja som zvedavááá! 😀

 8. Catty
  10. júna 2013

  Tlieskam ti, lebo si úplne vystihla všetky moje dojmy z tejto knihy, úplne všetko!

  Editované autorkou blogu, opravená malá chybka, 10/6/2013, 21:32

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   10. júna 2013

   :grinnod:

 9. Silvi
  28. júna 2013

  jooj tak toto ma dostalo :D:D mne osobne sa tá séria páčila 😀 ale tá recenzia mi otvorila oči.. nasmiala som sa a premýšľam čo som vlastne na tých knihách videla? 😀 Možno to bolo tým že to bola moja prvá fantasy kniha.. Nuž moju poličku zdobia rôznorodé knihy od tých najhorších tj. pre mňa :Záblesk až po tie najlepšie tj. Meno Vetra.. 😀 Možno si teraz niekto pomyslí „zvláštny to človek“ 😀

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   28. júna 2013

   Ale čoby si bola extra zvláštna, ja to mám podobne! 😛 Čítam Adamsa, Gaimana, Pratchetta, ale ľúbim aj young-adult, je to taká mioja guilty-pleasure – ono je to asi v tom, že človeku sa to vlastne dobre, ľahko číta, aj keď po hlbšom zamyslení sa (alebo prosto s odstupom času) skutočne zistí, že také príbehy sú plné dier, nelogickostí a plytkých postáv. 😆

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie