Knižná hitparáda 2012

Tento rok sa mi podarilo prečítať 34 kníh, čo je cca polovica z môjho vytýčeného knižného cieľa 69 titulov. Oproti minulému roku som sa tak zhoršila o päť knižiek, ale aj tak mi to príde ako celkom slušný výkon, som so sebou spokojná (a budúci rok tú Reading Challenge už fakt dám!). V tomto článku tradične prinášam zoznam toho naj (-lepšieho, -zaujímavejšieho, -horšieho…) z kníh, ktoré som čítala v roku 2012 (t.j. nie vždy tých, ktoré v roku 2012 reálne vyšli).

*

Čarodějnice z Hex Hall (Hex Hall, #1)Najpôsobivejšia obálka
Hex Hall od Rachel Hawkinsovej

Viem, že na obale vlastne nezáleží, ale nápaditá, pekná obálka ma dokáže skutočne dostať a pokojne sa k tomu priznávam! Tento rok ma najväčšmi ohúrila obálka knihy Čarodejnice z Hex Hall (škoda, že kniha samotná sa nápaditosti obálky nevyrovnala…) – je originálna, s takým romantickým, mierne magickým nádychom.

*

Strach múdreho muža Najočakávanejšia kniha
Strach múdreho muža od Patricka Rothfussa

Najočákavanejšou knihou tohto roka bol pre mňa druhý diel Rothfussovho Príbehu kráľovraha Strach múdreho muža (ktorá v slovenčine vyšla tento rok). Po pravde sa mi Meno vetra páčilo viac (Kvotheho sexuálnemu životu sa mohlo venovať menej pozornosti a tá „náhodnosť“ bola už príliš: Kvothe si zrazu dáva pauzu od učenia, náhodne ho na svoj dvor pozve boháč z opačného konca sveta, náhodou ho vyšle na výpravu proti banditom, kde Kvothe náhodne stretne sexi vílu, až sa nakoniec náhodne začína učiť záhadné bojové umenie ešte záhadnejšieho národa…), ale aj tak som z Kvotheho celá paf!

*

The Hunger Games Trilogy Boxset (The Hunger Games, #1-3)Najočakávanejšia séria
Hry o život od Suzanne Collinsovej

Minulý rok som sa začítala do prvého dielu Hier o život, takže som sa tento rok tešila, ako sa prelúskam zvyškom série a… Hry o život ma prosto dostali a dokonale ma namotali na celý dystopický žáner! A páčil sa mi aj film (teším sa na druhý diel, lebo tam bude Finnick!). Hry o život majú na mojom blogu aj vlastný tag a ospievala som ich aj v „recenzii“.

*
Noční klub INajpozoruhodnejšia správna voľba
Noční klub od Jiřího Kulhánka

Táto kategória hovorí o knihách, ktoré žánrovo alebo akokoľvek inak nespadajú pod „moju šálku čaju“. No každý rok siahnem aj po niečom „inom“ a miestami ma skutočne prekvapí, aká správna voľna to nakoniec bola! Ku Kulhánkovmu Nočnému klubu som sa dostala náhodne – preklikávala som sa blogmi, kde som natrafila na recenziu dákeho toho Kulhánkovho diela, ktorú autorka zakončila vyhlásením, že rada poskytne e-book Nočného klubu tomu, kto si oň povie. Tak som sa prihlásila a rozhodne neľutujem! Kulhánek je… násilný, krvavý, cynický, ale má úžasný čierny humor a skutočne trefné hlášky! Prosto moja najpozoruhodnejšia správna voľna roku 2012 (aj keď som druhý diel ešte nečítala, ehm, ehm…).

*

RoseNajmilšia kniha
Rose od Holly Webbovej

Tento rok som si rozčítala sériu rozprávok o malej čarodejnici Rose. Je to veľmi milý príbeh, aspoň si trochu oddýchnem od všetkej tej absurdnej romantiky young adult žánru (hoci si stále vravím: škoda, že Rose a Freddie nie sú tínedžeri a Holly Webbová je „len“ rozprávkarka 😀 ). A Gus je fenomenálny kocúr!

*

Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha, #2)Najzábavnejšia kniha
Lehké fantastično od Terryho Pratchetta

Tento rok som začala čítať Pratchettovu Úžasnú Zeměplochu, takže je to jasné – najzábavnejšou knihou bolo Lehké fantastično! Dvoukvítek mi v aktuálne rozčítanom Magickom prazdroji skutočne chýba, bol to taký turista-optimista!

*

Naprieč vesmírom

Najväčšie prekvapenie
Naprieč vesmírom od Beth Revisovej

Celý dystopický a post-apo žáner bol pre mňa tohto roku niečím novým a prekvapivým, púšťala som sa do neho pomaly a tak trochu s obavami… A najviac na mňa zapôsobilo Naprieč vesmírom – spoločenský systém na vesmírnej lodi Pamodaj bol fascinujúco zvrátený! Na druhý diel sa tešííím (Nevyšiel už náhodou? Myslím, že v češtine som ho už videla…)!

*
Zlatý kompas (Jeho temné esence I.)Najväčšie sklamanie
Zlatý kompas od Philipa Pullmana

Od Zlatého komapasu som čakala viac… Pullmanov svet plný daemonov s mierne steampunkovým šmrncom bol síce brilantný, ale Lyru som vyslovene nemala rada – bolo to otrasné decko, malá klamárka! Mala to byť tá postava, ktorá na prvý pohľad nepôsobí práve najdôveryhodnejšie – klamala, bila sa, neposlúchala, vystrájala (ale nie len ako trochu živšie dieťa, v nej bolo prosto niečo z vyslovene zlého človeka, nie zlého decka, ktoré z vystrájania raz vyrastie!) –, ale v skutočnosti má dobré srdce. Ja som z nej však mala zlý pocit, nepáčila sa mi a na rozdiel od zvyšku postáv, ktoré si ju rýchlo obľúbili, by som na to jej skryté šľachetné a dobré srdce neuverila!

Príbeh ako taký bol aj fajn, a bolo to… dlhé. Každopádne som čakala väčší zázrak, takže ma Pullman trochu sklamal.

The Hunger Games Trilogy Boxset (The Hunger Games, #1-3)
Najlepšia séria
Hry o život od Suzanne Collinsovej

Najlepšou sériou sa (podľa očakávania) stali Hry o život. Amen!

*

KoralinaNajlepšia kniha
Koralina od Neila Gaimana

Za najlepšiu knihu, ktorú som tohto roku čítala, považujem Koralinu. Zanechala vo mne hlboký dojem, milujem ten Gaimanov creepy štýl – hororové rozprávky, to je pozoruhodná kombinácia!

*

AngelológiaNajhoršia kniha
Angelológia od Danielle Trussoni

Keď si dáku knihu kúpim a rozčítam, zväčša ju už aj dočítam (už len preto lebo), ale pri Angelológii mám skutočný problém dostať sa vôbec do polovice! Znelo to celkom sľubne – o padlých anjeloch, ale nie tak, ako je zvykom v young adult paranormal: že padlý anjel je sexy zlý chlapec. V skutočnosti ale absolútne netuším, čo sa v tej knihe vlastne deje (dáky kláštor, mníška, harfa, chorý anjel a zápisky zo starej anjelskej expedície?), viem len, že sa autorka v knihe miestami snaží byť až priodborná, privedecká – asi aby jej príbeh vyznieval väčšmi realisticky. Nudí ma to a metie…

*

*Kniha ztracených věcíNajnezabudnuteľnejšie čítanie
Kniha stratených vecí od Johna Connollyho

Kniha stratených vecí je ďalšou potemnelou rozprávkou, ktorá ma maximálne dostala! Ponurá atmosféra kreatívne pozmenených rozprávok a brilantný záver – ďalší príbeh, ktorý zanechá dojem! A teším sa na ďalšieho Connyllyho: zadovážila som si jeho Bránu do pekla o malom chlapcovi, ktorý sa so svojim verným jazvečíkom snaží zabrániť šialenej susedke otvoriť pekelné brány – neznie to kúl?

*

Inkarceron (Inkarceron, #1)Najpozoruhodnejší svet
Inkarceron od Catherine Fisherovej
Príbeh kráľovraha od Patricka Rothfussa

Neviem si vybrať, ktorý svet ma dostáva viac – či živé (živé!) väzenie Inkarceron alebo Rothfussova fantasy krajina Štyri kúty civilizácie. Fantasy krajiniek sme tu mali veľa, ale Rothfussov svet je úžasne prepracovaný a pomerne neotrepaný (ale nie som bohvieako príkladný fanúšik fantasy, nemám toho načítaného veľa).

*

Najzapamätaniahodnejší hrdina
Finnick Odair zo série Hry o život od Suzanne Collinsovej

Finnick Odair je vysoký, vyšportovaný, opálený Chodiaci sex s bronzovými vlasmi a azúrovo zelenými očami. Je drzý takým milým spôsobom a každá žena (i zopár chlapov) je z neho prosto paf, a to vrátane mňa!

*

Najpodarenejšia dvojica
Peeta a Katniss zo série Hry o život od Suzanne Collinsovej

Nechcem, aby to tu ovládli Hry o život, ale Peeta s Katniss prosto musia byť najpodarenejšou knižnou dvojicou roku 2012! Milujem Peetov dobrácky, bezprostredný, charizmatický charakter s jedinečným šarmom a obľúbila som si aj Katniss – a spolu boli prosto dokonalí. Neodpustím si ten citát z Drozdajky:

Raz večer mi zašepká: „Miluješ ma. Pravda alebo výmysel?“
A ja mu odpoviem: „Pravda.“

*

Najobľúbenejšie dvojčatá
Beckett a Myles Fowlovci z Artemis Fowl a časový paradox od Eoina Colfera

Čo by som to bola za dvojičkofila, keby mi v knižnej hitparáde chýbala dvojičkovská kategória? 😆 Knižných dvojčiat som tohto roku spoznala pomenej, najzapamätaniahodnejšími boli bratia-dvojičky Fowlové – Beckett a Myles. Poriadne síce vystupovali iba v jednej scéne, aj tak sú to však dvojčatá a pravdepodobne geniálne dvojčatá! Nemajú síce takú tú artemisovskú auru, ale ak by chcel Colfer niekedy napísať príbeh o fowlovie dvojčatách v hlavnej, nielen vedľajšej úlohe, som všetkými desiatimi za!

*

Najvernejší zvierací kamaráti
mačky!

Za to na výnimočné zvieracie postavy bol tento knižný rok bohatý! Ako to, že som si nepamätala, aký múdry kocúr je Krivolab (Harry Potter a väzeň z Azkabanu)? Kulhánkov Kocour (Noční klub) ako zákerná, „dúhová“ mačka nemal chybu! A do mačacej tretice magický kocúr Gustavus (Rose), ktorý dokáže rozprávať a metamorfovať a… tak. Mačky teda viedli, ale dostal ma aj Johnov mimoriadne šikovný pes Bernie Kosar, hoci knižka Som číslo štyri ako taká za veľa teda nestála…

*

Najsľubnejší žáner
dystopia!

Ako som spomínala vyššie, tento rok som prepadla najmä dystopickému žánru. Trilógia Hry o život, Naprieč vesmírom, Inkarceron a… to je vlastne aj všetko. Podstatné ale je, že ani jedna z týchto kníh ma nesklamala!

The Borrowers (The Borrowers, #1)

*

Najkrajší citát
Požičajovci od Mary Nortonovej

Rozprávky sa vlastne nikdy nekončia. Možno v nich neustále pokračovať. Lenže niekedy človek v určitej chvíli prestane rozprávať ďalej.

*

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

11 komentárov

 1. StandyB
  3. januára 2013

  tak toto bolo krasne zhrnutie Ayamee!!! 🙂
  sice som z tvojho zoznamu knnih co tu mas precitala 5 plus seria hunger games a ssuhlasim so vsetkymi tvojimi tvrdeniami 😀 aspon sa zhodneme az na ten Inkarceron ci ako sa to pise xDDD

  yes ja som precitala 15 zo 17 co je tiez pekny vykon…v skutocnosti som ich precitala viacej, ale hanbim sa zverejnit co som to este citala xD tak som to nechala tak…a medzi knihy sa rataju aj fanfiction? ako to Wide Awake…kde mas k prekladu plus aj Belline recepty tusim som spiminala raz v komentaroch ci si to nerobila podla Bellinho receptu….docitala si tu Fanfiction???

  ja si stanovujem ciel 30 😀 mno a uz mam jednu aj precitanu musim si aktualizovat status…..ten cas anjelov som este nedocitala a som zvedava ci sa mi to vobec podari :-/ pod stromcek som dostala 4 knihy!!! a chcem to stihnut do marca nech si mozem kupit 4 knihu serie hush hush cestine ako aj dvojku (napriec vesmirom) milion slunci ci paprsku??? 😀 mno nebudem cakat na slovencinu v tom sme fakt pomaly 🙁

  Odpovedať
 2. Kirari
  3. januára 2013

  Obdivujem výkon…že 34 kníh…ja som v roku 2012 prečítala maximmálne 1 beletriu.
  A aj to neviem, či nebol rok 2011…bohužiaľ som si za posledné roky našla čas len na odburnú literatúru. A to som kedysi dosť veľa čítala…no čo už…

  Odpovedať
 3. Dada Baroková
  4. januára 2013

  Kirari:
  Stále vravím, že aj odborná literatúra je literatúra, čo ju podceňuješ? 😀 Okrem toho je ju podľa mňa ťažšie prečítať, ako beletriu, tam máš často oddychovky, čo prečítaš na jedno posedenie, ale pri odbornej literatúre treba premýšľať vždy! 😛

  Standy:
  Ďakujeeem, Standy! 🙂 Podľa mňa sa fanfiction neráta, to nie je kniha 😀 Je to ale čítanie, takže stále môžeš mať dobrý pocit 😀 A nie, nedočítala som Wide Awake, nebolo to doprekladané (už je?) a dáko ma to čakanie medzičasom omrzelo… 😀 (Vedela som, že to bude taký Bellin recept! Možno mrknem aspoň naň 😉 )

  Ja mám teraz požičaný tretí diel Hush, Hush od kamošky a keď si ona kúpi štvrtý, tak si ho potom prečítam tiež 😛 A ja si počkám na slovenčinu, ono niekedy Češi prekladajú mená a tak a potom som zmätená! Takže keď som začala v slovenčine, tak v nej aj pokračujem a skončím! 😀

  A veľmi by ma zaujímalo, čo presne za knihy to bolo, keď ich tak zatajuješ 😀 (Aj keď je pravda, že keď som svojho času pozerala aktívne anime, tiež som si do zoznamu (anime má vlastný „goodreads“, podobnú sociálnu sieť – My Anime List) niektoré kúsky radšej nenahádzala 😆 )

  Odpovedať
  1. StandyB
   4. januára 2013

   Wide awake ma predstav si nejakych 47 kapitol…..a tych nespocetne niekolko stran…viem tlacila som si to a je to obrovska buxla…a to som dala tlacit 2 strany na jednu…takze je to dostatocne hodnotne ako kniha 😀 podla wordovych stran ma vyse 600 stran xD bez srandy 😀 nasla som uzamknute forum, kde je to prelozene uplne cele v cestine a musela som slavnostne prisahat, ze to nezneuzijem a nebudem vydavat za svoj preklad…vsak samozrejme!! mna len frustrovalo, ze neviem ako to ide ďalej …..a konecne viem …a je to desive…. autorke jedine len zatlieskat!!! 🙂

   co sa tyka hush hush z netu som si omylom objednala este dvojku v cestine…tiez som chcela pockat na slovencinu…..a kedze som uz za to cvakla….tak si to aj precitam…neboj sa nie su tam prelozene mena…lebo toho som sa obavala aj ja…a dokonca sa mi to aj lepsie citalo….:D …trojku mam zase v slovencine…takze to dam na striedacku a kupim si 4 v cestine…ale na milion slunci si asi pockam na nas preklad :)))

   a co sa tyka tych knih 😀 to ostane medzi mnou a mnou 😀

  2. Dada Baroková
   4. januára 2013

   Veď ja nepodceňujem kvantitu (ani kvalitu) Wide Awake, ale aj tak to kniha stále nie je 😀 Existuje kopu príbehov, ktoré reálne nikdy knižne nevyšli a sú dostatočne dlhé a sem-tam aj lepšie ako podaktoré knižky, čo vyšli – ale ani to z nich knižky neurobí 😀 Nevravím, že je to spravodlivé alebo čo, ale pokiaľ to nemá ISBN, tak hold… 😆

   A inak, nepošleš mi ten preklad? 😀 To by nemalo vadiť, keďže viem, že si to neprekladala sama a tak ďalej (a ani ja nebudem tvrdiť nikomu, že som prekladala – čestne prisahám! 😀 )

   Ja som si tak omylom kúpila Železného kráľa v češtine! 😀 Teda neviem, či vôbec existuje slovenčina, ale myslela som si, že kupujem slovenčinu! 😀 Dočítam, čo mám teraz rozčítané a idem na to Ticho či ako sa to volá 😛

  3. StandyB
   5. januára 2013

   okej ale ostane to medzi nami 🙂

  4. Dada Baroková
   5. januára 2013

   😉

 4. spanila
  4. januára 2013

  poviem ti iba 3 slova: Game Of Thrones .

  no alebo radsej viac… teraz kedze musim cakat kym ujo martin napise dalsiu knihu tak sa asi pozriem po hunger games. alebo konecne zistim co je to to „Kvothe“ co stale pouzivas :D. V kazdom pripade dakujem za inspiraciu a prajem vela casu stravenych prijemnym citanim!

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   4. januára 2013

   Ďakujem, aj keď… AKÉ ČO?! KTO JE KVOTHE, PREDSA! 😆

   A Game of Thrones, vravíš? Hm…

 5. Polly
  5. januára 2013

  jop…z toho som necitala nic a za rok som dala iba 16 knih x///…ale obdivujem tvoju zalubu v seriach, na to obvykle nemam nervy….. jedina seria, pri ktorej budem navzdy je agent Pendergast v rade knih od Prestona a Childa xD ♥ …inak sa mi zda, ze sa dlho tocim okolo toho isteho a som z toho nervozna xD

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   5. januára 2013

   No… Po pravde neviem, či je to čítanie sérií až také fajn – len málo som ich reálne dočítala o konca… 😀 A zväčša medzitým čítam ešte kopu iných vecí, takže „točenie sa okolo toho istého“ nehrozí 😆

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie