DIY tabuľová stena do detskej izby

Keď chcete zariadiť detskú izbičku, Pinterest je veľmi inšpiratívne miesto! Mám tam plnú nástenku detských izbičiek od výmyslu sveta, jedna nápaditejšia ako druhá! Až človek nevie, čo z tých úžasných nápadov použiť skôr… Jedna z vecí, ktorá ma tam zaujala, bola tabuľová stena…

Príprava steny na maľovanie tabuľovou farbou, brúsne papiere

Plánovanie tabuľovej steny

Vedela som, že v detskej izbe nechcem čisto biele steny, na jednej stene musí byť niečo milé, farebné, nápadité! Namaľujem niečo na stenu sama? Kúpim tapetu alebo ešte jednoduchšie – nálepky na stenu? Aký motív použijem? Podmorský svet, lesné zvieratká, kopce a domčeky, balóny a oblohu?

Nakoniec som sa rozhodla pre tabuľovú stenu – bol to vlastne kompromis. Ak bude stena natretá tabuľovou farbou, môžem na ňu vlastne nakresliť čokoľvek! Akýkoľvek motív, môžem ich aj prestriedať! A ak sa mi kresbička nepodarí (nakoľko posledné roky kreslím iba počas inktóbra a aj to nie veľmi poctivo…), obrázok jednoducho zotriem a začnem odznova!

Vznikol teda nasledovný plán – namaľovať na jednu stenu hory, štíty tabuľovou farbou a aby to nebolo až také tmavé, vybrať k horám nejakú veselú nálepku (asi motív oblohy – obláčiky a balóny, lietadielká, prípadne slniečko alebo hviezdičky). A keď bude bábo staršie, nálepky sa zlepia a hory sa domaľujú na celú čiernu stenu, ktorá už bude hodná aj pubertiaka (či už bude pokreslená alebo zostane emácky čierna).

Tabuľová farba na stenu Liitu, čierna

Ako na to tabuľovú stenu si človek ľahko nájde na YouTube, tabuľovú farbu zoženiete aj na Slovensku, ja som nakupovala na efarby.sk

Príprava steny na maľovanie tabuľovou farbou

Maľovať som šla stenu, ktorá bola cca pred rokom penetrovaná a následne vymaľovaná na bielo. Väčšina návodov odporúča čo najhladšiu stenu – čo značí jej zbrúsenie. Existujú na to aj sofistikované stroje, skutočné profi náradie, ja som vzhľadom na menší rozsah projektu zvolila jednoduchšie riešenie – obyčajný brúsny papier. Kúpila som ho v miestnych domácich potrebách spolu s „brúsnym blokom na výseky“, na ktorý sa kruhový brúsny papier uchytáva suchým zipsom. Kúpila som rôzne zrnitosti brúsneho papiera, nakoniec som použila iba ten s označením „P60“. A stenu som v mieste, kde som plánovala maľovať, prosto ručne zbrúsila…

Na základe „prachu“ na zemi som usúdila, že brúsenie malo zmysel, ostatne aj zbrúsená stena zostala podstatne hladšia na dotyk ako nezbrúsená. Inak som stenu pred maľovaním neupravovala (čiže žiaden penetračný náter), len ju po brúsení bolo treba zbaviť prachu – prevysávala som ju vysávačom a utrela naozaj veľmi jemne navlhčenou handričkou.

Čierna farba na tabuľovú stenu

Tabuľová stena, maľovanie steny tabuľovou farbou

Na maľovanie som použila čiernu tabuľovú farbu Liitu, hoci nájdete aj iné odtiene. Farbu som vôbec neriedila; neminula som celé balenie, aj keď mi jej zostalo iba trochu (na stránke efarby.sk pri každej farbe nájdete kalkulačku, ktorá Vám vypočíta, koľko farby potrebujete – v mojom prípade sedelo presne).

Nakoľko som nemaľovala celú stenu, ale iba hory, štíty, ich obrys som si vyznačila maliarskou páskou (rovnako som ňou prekryla aj priľahlé steny) (podlahové lišty sme inštalovali až po vymaľovaní). Farbu som nanášala najskôr popri páske štetcom a následne som maľovala plochu valčekom. Prvú vrstvu som nechala schnúť 24 hodín, druhú vrstvu som nanášala nasledujúci deň.

Farba sa nanášala dobre, no na stene zostali „biele bodky“, mini jamky, ktoré farba nechcela vyplniť, aj keď som sa veľmi snažila (skúšala som štetec i valček a aj viac vrstiev). Asi za to môže „štruktúra“ našej steny, omietky (nemyslím si, že sa dala stena ručne obrúsiť lepšie) – každopádne to kresleniu na stenu nebráni a vidno to len veľmi zblízka, keď sa na taký detail zameriate.

Následne treba tabuľovú farbu nechať poriadne zaschnúť, odporúča sa až týždeň nekresliť. V návode k samotnej farbe sa toto síce nepíše, ale spomína to takmer každý YouTube návod: pred prvým použitím treba celú stenu vyfarbiť bielou kriedou, to aby sa na ňu lepšie písalo, kreslilo, aby po zotretí nezostali na stene „fantómové“ obrysy predošlých obrázkov. Ak potom budete niekedy chcieť stenu poriadne zotrieť, napr. vlhkou handričkou, mali by ste ju pred ďalším kreslením opäť takto ošetriť – obyčajnou bielou kriedou vyfarbiť znova celú plochu a na sucho zotrieť.

Tabuľová stena schne

Záverom – oplatí sa tabuľová stena?

Kriedy som kúpila tiež na efarby.sk, malo by ísť o bezprašné kriedy – netuším potom, koľko bordelu je z tých bežných prašných! Po kreslení je totiž všade kopa prachu (asi ako z toho brúsenia!), takže neviem, neviem, či to bol taký skvelý nápad… Uvidím a prehodnotím asi až pri reálnom aktívnom používaní samotným dietkom (to si asi ešte pár rokov počkáme!).

Taktiež – stena je dosť čierna, tmavá, nepomohli ani nálepky s veselými zajačikmi, ktoré som kúpila na Vulpi.sk (a ktoré Chlapovi prídu veľmi creepy, dokonca mi spravil fotomontáž, kde majú zajkovia diabolské červené očičká). Nálepky sú inak pekne kvalitné, so sýtymi farbami, na stene držia veľmi dobre a aj cena bola priaznivá, určite odporúčam.

Projekt tabuľovej steny teda síce vyšiel pekne, ale s odstupom času nie som až taká spokojná – je to tmavé, je z toho bordel… Uvidím, ako to vyznie celkovo v izbičke, aká bude využívanosť tabuľovej steny… – ešte napíšem!

Výsledná tabuľová stena, foto z procesu stavania detskej postieľky
malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

4 komentáre

 1. Monika Hudová
  11. mája 2023

  Vyzerá to super 🙂 Si veľmi šikovná 🙂

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   12. mája 2023

   Ďakujem, ono je to hlavne veľmi ľahký DIY projekt, preto aj pekne vyšiel. 🙂

 2. StandyB
  8. júna 2023

  Yes …oni sa to tu nejako blokovom to zbehlo co je ozaj super. Veľmi ta chválim vyzerá to fantastický q o to ešte viac keď sú tam kresby flasha batmana co je DC Em marvel kladivo nekomentujeeeem 😀 radšej vieš ze som zástanca DC….:)

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   16. júna 2023

   No snažím sa, lebo mu blogovanie echt chýba, ale nestíham akosi! 😀

   My sme v tomto otvorení všetkým komiksom, v niečom je super DC, v niečom Marvel. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie