Raňajkové kaše pre bábätká

Naše raňajky tvorí väčšinou toto trojkombo: MioMat, (kešu) rastlinné mlieko a raňajkové kaše. Orieškové mlieka totiž robím v MioMate a dávame si ich primárne do kaše. Samozrejme raňajkujeme aj iné veci: vajíčka, toasty, hrianky s avokádom… Milujem raňajky! Hoci väčšinou moc nestíhame a máme skôr brunch, haha.

Nielen polievky varím v MioMate

MioMat som si kupovala práve s vidinou robenia orieškových mliek (a ďalej kaší), nakoniec ho však častejšie využívam na polievky. Čo MioMat je? Šikovný prístroj ideálny pre uponáhľané mamy, polievkovar! Uvariť polievku je zrazu hyper jednoduché, stačí dovnútra nahádzať nejakú (HOCIJAKÚ!) zeleninu, nemusí byť ani precízne nakrájaná na mini kúsky, zaliať vodou (prípadne pridať dáke korenie) a voilà, polievka je za chvíľu hotová! Prístroj polievku rozmixuje – teda je ideálny na zeleninové polievky mixované: tekvicové, hráškové, brokolicové…

Predtým som vždy hľadala recept v MioMatovom online receptári, teraz sa už nebojím experimentovať štýlom „čo dá chladnička“! Polievka mi vyšla z čerstvej zeleniny, konzervového cíceru, mrazeného hrášku, rajčinového pretlaku aj suchej červenej šošovice. Dochucujem priamo v MioMate pri jeho plnení ingredienciami, smotanu či mlieko (ak robím takú polievku) pridávam až potom, keď prekladám polievku do hrnca (už ďalej nevarím, iba pomiešam v hrnci), niekedy dolejem trochu vody, ak je polievka moc hustá.

Ešte dodám, že sme iba traja – ja, chlap a mini Pumuckli – a pre nás je polievky akurát (MioMat má objem 1,1 až 1,3 l). Trochu vytknem umývanie, lebo sa vždy bojím, že mi voda frkne aj tam, kde nemá – škoda, že nádoba na polievku/mlieko/kašu nie je vyberateľná, tým pádom by sa dala šikovnejšie umyť bez obáv zo zatečenia vody do elektronických častí prístroja (reálne sa mi tak nestalo, len je tu vždy tá obava…).

Ako vyrobiť domáce rastlinné mlieko

MioMat je super aj na tie rastlinné mlieka, s vidinou ktorých som si ho kupovala. Bábätká by totiž nemali piť kravské mlieko, ale kaša s vodou mi prišla vyslovene nechutná = bez tej krémovej chuti, ktorú vyžadujem! Tak som si spomenula na rastlinné mlieka a vygúglila som si mlieko chuťovo najpodobnejšie tomu kravskému – a malo by to byť práve kešu mlieko.

Robím ho cca podľa tohto bezodpadového receptu na domáce kešu mlieko – mlieko nakoniec netreba ani pasírovať (len pozor na to, že orechy treba pár hodín namáčať, teda nepodceňte prípravu!). Ja pre dosladenie rovno do MioMatu pridávam zo štyri sušené datle, orechov dávam 150 g. Kešu mlieko v uzatvorenej sklenej fľaši v chladničke vydrží cca týždeň, bez problémov ho používam aj do sladkých receptov na koláče či wafle (v káve som ho ešte neskúšala).

Teraz už len nájsť dílera kešu orechov, máme celkom veľkú spotrebu, haha! (Inak som skúšala podobným štýlom aj mandľové mlieko, ale to treba prepasírovať, aj keď som mandle cez noc namáčala… Aspoň bude zo zvyškov mandľová múka do koláčov, MioMat fakt brutálne dobre melie!)

Raňajkové kaše nielen pre bábätká

Ako variť kaše pre bábätká

Kaše papáme na raňajky, lebo mne samej by kaša na večeru (ako sa pri prvých príkrmoch zvykne odporúčať) bola akási prihutná, priťažká, prisýta… Hodí sa mi prosto skôr na raňajky, na naštartovanie dňa! A musí teda chutiť aj mne, keďže papáme spolu.

Kaše si robíme len sladké s ovocným základom miesto cukru, ideálny je banán rozpučený vidličkou, ale skúšali sme aj postrúhané jabĺčko alebo hrušku. K ovociu do hrnca prisypem kašu – kupujeme kaše z dm (túto s ovocím, prípadne túto orieškovo-čokoládovú kašu) alebo od značky Nominal, lebo takéto kaše majú správne namixovaný pomer surovín, aby bola výsledná kaša fakt chutná (keď som sa snažila kupovať iba pohánku, iba pšeno, iba hento-tamto, nebolo to ono). Najmä dm-kové kaše sú super, lebo v nich je aj sušené ovocie, oriešky či chia semienka, takže sú fakt že chutné!

(Kašu by inak mal uvariť aj MioMat, ale tu mi objem min. 1,1 litra príde veľmi veľa na jedny raňajky pre mňa a Pumuckliho.)

Presné množstvá Vám, žiaľ, nepoviem – ovocia vždy použijem jeden kus (čiže celý jeden banán alebo celé jedno jabĺčko…), kašu sypem od oka (ale asi toľko, koľko ovocia, teda 1:1). Najem sa ja-dospelák aj Pumuckli, takže ak by ste robili kašu iba pre bábätko, isto stačí aj polovica ovocia a o to menej kaše… Mlieko prilievam priebežne, do požadovanej hustoty, kaša i tak pri chladnutí ešte stuhne, takže počas varenia môže byť aj redšia.

Kľudne aj trochu experimentujte! Určite sa dá kaša aj nejako dochutiť – napr. škoricou (ak bábätku nevadí), perníkovým korením, ľanovými semienkami (tie sú fajn, keď má bábätko problémy s 💩)… Minule som namiesto mlieka použila acidko (a vodu) a tiež to bolo chuťovo zaujímavé, krémové a trochu nakyslé.

Kašu dobre premiešam, chvíľu povarím – varím cca dovtedy, kým začne kaša trochu bublať. Miešam v podstate celú dobu, ale trvá to krátko. Podávam len tak (keďže je ovocie už súčasťou kaše) alebo s čerstvým či lyofilizovaným ovocím na vrchu. Mňam!

Dobrú chuť!

Malý spokojný stravník nedá na kaše dopustiť

PS: Pumuckli má momentálne 8 mesiacov. O bábätkách a (kravskom) mlieku sa viac dočítate na solidstarts.com, kde si môžete aj overiť, či je daná prísada do kaše pre Vaše bábätko už vhodná z hľadiska veku (dávajte pozor aj na prípadné alergie v rodine a Vaše vlastné skúsenosti so zavádzaním jednotlivých potravín).

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie