Autorské šialenstvo s Meg Cabotovou

Autorské šialenstvo patrí k tzv. meme – oficiálna definícia hovorí, že meme je „idea, správanie alebo štýl, ktorý sa šíri od jednej osoby k druhej v rámci určitej kultúry.“ U nás sa im tradične nadávalo do „reťazoviek,“ no vznešenejšie ich môžeme nazvať aj blogovými projektmi. Na beauty blogoch sa zvyknú označovať ako „tagy“ a na knižných blogoch sú celkom sofistikované – nemusíte nikoho nútiť pokračovať, skôr ich na pokračovanie spracovávate vy. 🙂

V autorskom šialenstve od Wolf Draven (už nefunkčný web wolfdraven.eu) čitateľom svojho blogu napr. predstavujete autorov, od ktorých máte v knižnici viac ako dve knihy. Aby to nebol nekonečný príbeh, ja vám predstavím autorov, od ktorých mám v knižnici viac ako päť kníh – tak aj zachováme prapôvodnú ideu tohto meme a síce zmapovať najmä obľúbených autorov, ktorých knižky vďaka tej obľúbenosti takpovediac zbierate.

Knihy Meg Cabotovej

Dnes vám predstavím autorku, od ktorej mám v knižnici hádam najviac kníh – až 22! – hoci medzi mojich obľúbencov skôr patrila než aktuálne patrí. Na Denníkoch princeznej od Meg Cabotovej som totiž fičala celú pubertu – och joj, nostalgia!

Denníky princeznej kompletne vyšli v slovenčine a ja mám doma všetky diely! Kedysi šlo o moju najobľúbenejšiu sériu, pretože s Miou, nie veľmi obľúbenou stredoškoláčkou, ktorá rada píše a sníva o svojom princovi na bielom koni (a ktorá sa jedného dňa dozvie, že je princeznou malej európskej monarchie…), som sa vtedy vedela veľmi dobre stotožniť (vrátane toho, že by mi nevadilo byť princeznou 😛 ). Posledné diely, ktoré som čítala už ako staršia slečna, ma až tak nebavili, ale keďže som s Miou dospievala, jej sérii patrí v mojej knižnici špeciálne miesto.

  • Denník princeznej (The Princess Diaries, 2000);
  • Princezná vo svetle reflektorov (Princess in the Spotlight, 2001);
  • Zaľúbená princezná (Princess in Love, 2002);
  • Princezná na kniežacom dvore (Princess in Waiting, 2003);
  • Princezná v ružovom (Project Princess, 2003 & Princess in Pink, 2004);
  • Princezná v zácviku (Princess in Training, 2005);
  • Princezná pozýva (Princess Present, 2004);
  • Princezná na večierku (Party Princess, 2006);
  • Princezná oslavuje (Sweet Sixteen Princess, 2006);
  • Valentínska princezná & Perfektná princezná (Valentine Princess, 2006 & Perfect Princess, 2004);
  • Princezná v pokušení (Princess on the Brink, 2007);
  • Princezná Mia (Princess Mia, 2008);
  • Navždy princeznou (Forever Princess, 2009);

Denníky princeznejVykúp moje srdce

Štrnástou knihou v mojej meg-cabotovskej zbierke je Vykúp moje srdce, historická romanca (Cabotová napísala sedem historických romancí pod pseudonymom Patricia Cabotová), ktorú Mia napísala ako svoju záverečnú prácu (aneb šikovný marketing). Historické romance nie sú práve môj žáner, hlavná hrdinka Finnula mi prišla príliš detinská, ako tak stále dupkala tou svojou nôžkou a príbeh obsahoval aj pár nelogickostí – ktoré by som možno aj ocenila, ak by sa Cabotová skutočne hrala, že príbeh je debutom americkej tínedžerky. No na druhej strane tam bolo až absurdne veľa erotických scén, ktoré by mne osobne až tak nevadili 😛 , no ak sa hráme, že Mia knihu odovzdávala svojej učiteľke ako záverečnú školskú prácu, bude to divné… Napriek tomu sa mi knižka nečítala vyslovene zle, aj keď mi dočítanie sa do konca celkom trvalo – príbeh ma totižto nedokázal až tak pohltiť, aby som nedočkavo obracala stránku za stránkou.

  • Vykúp moje srdce (Ransom My Heart, 2009);

Za to Cabotovej dvojdielna séria Typické americké dievča o maliarke Sam, ktorej frajerom je syn amerického prezidenta, ma pobavila veľmi, bolo to presne také, aké od Cabotovej očakávam – americké, romantické, vtipné, svižné, svieže! 😀

  • Typické americké dievča (All American Girl, 2002);
  • Šokujúce priznanie (Ready or Not: An All-American Girl Novel, 2005);

Typické americké dievča

Ak zostaneme pri young adult žánri, nasleduje séria Mediátor o Suze, ktorá vidí duchov a ktorá mi charakterovo príliš nesadla, takže na zvyšok jej šesťdielnej série sa nechystám… Zvyšok kníh od Cabotovej by sa mal radiť už ku knihám pre dospelých, hoci upírčina Nenásytná mi prišiel skôr ako narýchlo strieskaný príbeh (kým sú upíry ešte ako-tak v kurze…), ktorý sa nevie rozhodnúť, či chce patriť k young adult, zapôsobiť na tínedžerky alebo ktorý oslovuje aj dospelejšie publikum.

  • Mediátor: Krajina plná stínů (Shadowland, 2000);
  • Nenásytná (Insatiable, 2010);

Nenásytná, Mediátor

V mojej zbierke ďalej nasledujú dve knižky zo série „Boy series“Môj sused je božský a jeho voľné pokračovanie Keď preskočí iskra. Sused ma nadchol najmä svojou netradičnou formou – je to príbeh rozprávaný prostredníctvom mailov. Iskra formou nezaostáva, dokonca ju posúva na vyššiu (resp. možno nižšiu…) úroveň – dočkáme sa aj denníkových zápisov, četovania či účteniek… Sused sa mi páčil viac ako Iskra – bolo to americké, romantické, vtipné, svižné, svieže, prosto celá Cabotová!

  • Môj sused je božský (The Boy Next Door, 2002);
  • Keď preskočí iskra (Boy Meets Girl, 2004);

Sused

A zavŕši to detektívna séria s Heather Wellsovou, zástupkyňou vedúceho na vysokoškolskom internáte, ktorá býva s detektívom a sama amatérsky vyšetruje prípady, ktoré sa v špecifickom prostredí študentského domova sem-tam pritrafia. Detektívky príliš nemusím, ale Heather ma celkom baví a po Velikosti LVelikosti XL by som sa raz pokojne dočítala aj k poslednému dielu tejto päťdielnej série.

  • Velikost L (Size 12 is Not Fat, 2005);
  • Velikost XL (Size 14 is Not Fat Either, 2006).

Heather Wells

Po pravde neviem, či k mojej meg-cabotovskej zbierke dáke knižky ešte pribudnú – minimálne s Heather by som sa ešte rada stretla a pokukujem aj po iných, ešte nenačatých sériách, no Cabotová už nepatrí k mojim prioritám (teraz zbieram skôr Gaimana či Pratchetta). Každopádne som si s jej knižkami kedysi užila kopec zábavy a aj teraz, ak mám chuť na dáku tú „oddychovejšiu“ literatúru, na niečo americké, romantické, vtipné, svižné, svieže, rada siahnem aj po Cabotke.

*

Poznámka: Keď tak hľadím na tie obálky, takmer všetky do jednej sú dosť strašné (Princezné som jednotlivo nefotila, ale rozhodne nezaostávajú)… Len ten Mediátor je celkom interesantný a aj Velikost L má niečo do seba – ale ide o české obálky, takže tá strašnosť je asi iba špecifikom slovenských Cabotovie obálok…

*

Medailón autora

Meg Cabotová je americká autorka, tak americká, ako sa len dá – z jej príbehov priam cítite Ameriku (presýtenosť tým, čo Miina učiteľka angličtiny označuje ako: „slick pop culture references“), sú romantické, vtipné, svižné a svieže.

Cabotová píše knihy pre malé deti, pojašené pubertiačky i dospelé ženy, najznámejšia je svojimi Denníkmi princeznej (Disney sa postaral o dva filmy, princeznú Miu si v nich zahrala Anne Hathaway). Dovedna je autorkou takmer päťdesiatich kníh, z ktorých sa po celom svete predalo 15 miliónov kópií a nejedna z nich získala nálepku #1 New York Times bestseller.

Cabotová aktuálne žije s manželom a jednookou mačkou Henriettou (prípadne inými mačkami) striedavo v Indiane a v New Yorku.

*

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

15 komentárov

  1. Miyu
    19. júla 2013

    Od nej sa mi najviac pacilo to Americke dievca. Z princezninho dennika som zvladla len par prvych knih, ale s kazdou dalsou mi to prislo ako väcsia hlupost :(.

    A najväcsim sklamanim bolo Abandon (variacia na mytus Hades a Persephona, na ktorom si zatial vybili zuby vsetci autori). 🙁

    Odpovedať
  2. StandyB
    19. júla 2013

    tak na takomto projekte sa rada budem podielat 🙂 he he …ja som tiez zacinala romantikou …a par knih som aj poziciala, ktore sa mi uz nevratili 🙁 pretoo je teraz vobec zazrak ich najst v knihkupectvach …uz by som to opat necitala…mozno po case ….ale urcite ich vo svojej knizici chcem mat opat 🙂

    Nostalgia …. 🙂 kolko spomienok sa muselo vynorit ked si to pisala 🙂

    apropo cakam na odpoved….email 😉

    Odpovedať
  3. Dada Baroková
    19. júla 2013

    Miyu:
    Teraz, s odstupom času, sa mi tiež zdá, že Americké dievča bolo lepšie ako Denníky, ktorých bolo hádam až príliš veľa a hoci šlo o moje obľúbené pubertálne čítanie, posledné diely už skutočne až tak nestáli za to – asi to bude v tom, že Mia neprešla bohvieakým vývojom a čítať potom roky stále o tom istom začne človek nudiť, najmä ak on medzitým aj dospieva (a Mia je stále viac-menej rovnaká 😀 ).
    Kopec vecí som od nej ešte nečítala a ako vidím, asi ani nebudem – minimálne ten Abandon teda určite nie, hoci ten námet znie dobre! 🙂

    StandyB:
    Ánooo, Stani, podujmi sa, ja budem len rada, som zvedavá, akých autorov zbieraš v knižnici! 😀 Skús možno antikvariáty, aj keď ja osobne som tam nikdy nekupovala, no…
    Áno, áno, nostalgia! A ja ti dlžím mail? 😛 Dík za pripomenutie! 😀

    Odpovedať
  4. Catty
    19. júla 2013

    Od Meg Cabot mám doma len tie dva diely zo série Boys a nenásytnú. Boys sa mi páčili právo kvôli tomu, že je to tak netradične napísané, vtipné a svieže. A Nenásytná vnímam ako skvelú paródiu na upírov a celý ten rozruch okolo nich 🙂

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      19. júla 2013

      Hej, napadlo ma, že Nenásytná mohla byť myslená ako paródia – aj keď podľa mňa to vyznieva skôr ako zlá upírčina než upírska paródia. 😀 Na ten druhý upírsky diel sa nechystáš? Lebo Alarica som si celkom obľúbila, takže nakoniec by som možno predsa len chcela dozistiť, ako to s ním dopadlo… 😆

    2. Catty
      22. júla 2013

      Chystám sa na druhý diel už od prečítania Nenásytnej 🙂 Ale akosi si kúpim vždy niečo iné ako Příliš velké sousto 😀

    3. Dada Baroková
      22. júla 2013

      Ani nevrav, aj ja sa na niektoré knihy – najmä pokračovanai sérií – len chystám a chystám a nakoniec akosi vždy skončím pri niečom inom a inom! A to mám niektoré knižky aj nachystané u seba v knižnici, len ich prosto v čítaní vždy predbehne čosi iné! 😀

  5. Sysa
    19. júla 2013

    Aaaah Meg Cabotová ……*zasnený výraz* Princezná bola moje detstvo! Ale nemala som ich ako ty všetky doma, musela som si čakať poradovníky v knižnici 😀

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      20. júla 2013

      Tak ja do knižnice nechodím a nikdy som nechodila, ja knihu prosto potrebujem vlastniť! 😆

  6. Lištička
    20. júla 2013

    Denníky, jé! Na prvých som vyrastala, a to som ešte nebola ani pubertiačka, dákych 10-11 som mohla mať! 😀
    A potom som na Cabotovú pozabudla a objavila som ju až po štyroch rokoch. 😀 Takže som dobehla zvyšné denníky (hehe, hltala som ich ako jednohubky, strašne rýchlo!) plus som sa pustila do Heather. A ešte som čítala čosi o dievčine, ktorej mozog strčia do tela modelky, proste sa po nejakom úraze ocitne v tele modelky, kam vôbec nepatrí a to ma dosť zaujalo, akurát som to nevedela nikde stiahnuť..
    Z Nenásytnej som čítala iba úryvok a celkom kvalitne som sa zasmiala. 😀
    Vlastne, keď si to tak vezmeš, tá Cabotová toho už koľko vydala… Má talent, ale niekedy jej ide kvantita na úkor kvality.

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      20. júla 2013

      Jej knižky sú prosto také oddychové, čítajú sa veľmi dobre, hoci na ten poslednej vete niečo byť môže – možno keby nepísala veľa, veľa kníh, ale keby sa každej knižke trošku viac venovala… Ale potom by už možno jej knižky neboli takým jednohubkovým, oddychovým čítaním. 😀 Takže sa až tak nesťažujem. 🙂

      PS: Hm, žeby som si tú Nenásytnú prečítala ešte raz s tým, že budem mať na pamäti, že je to PARÓDIA? 😆

  7. Vivi
    21. júla 2013

    Tak si představ, že jsem se jí vždycky vyhýbala, ani nevím proč. Asi nějak podvědomě, asi proto, že mě obálky jejích knížek nikdy nezaujaly (někdy jsem se jich možná až lekla), ale víš Ty co? Po přečtení Tvého článku jsem dostala chuť Cabotovú zkúsiť ;-). A to se mi tady u Tebe nestalo poprvé…máš na mě dobrý vliv. 😉
    Úžasuplné letní dny přeje Vivi

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      21. júla 2013

      Och, ďakujem za taký milý komentár, normálne mi vyčaril úsmev na tvári! 🙂

      Je pravda, že s tými obálkami to Cabotová príliš nevyhráva, no… Ale podstatné je, že ako oddychové čítanie, ak máš chuť na vtipnú, romantickú Ameriku, je úplne ideálna! Plus tie Denníky princeznej, na ktorej som skutočne fičala celú pubertu – takže si Cabotová rozhodne zaslúžila byť u mňa v autorskom šialenstve na prvom mieste! 🙂

  8. lina
    31. júla 2013

    Tý jo…já mám Meg taky ráda, ale teda…úplně ti závidím…Vykúp moje srdce mám doma v angličtině, ale ještě jsem ho nečetla a Boys series mám už celou…Na Meg se dá fičet pořád..v tom je to kouzlo 😀

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      1. augusta 2013

      Keď tak nad tým uvažujem, Meg je asi autorka, od ktorej mám nielen najviac kníh, ale od ktorej som ich najviac aj reálne prečítala – ale jej knižky sú tak šikovne hrubé, či skôr ani tenké, ani hrubé. 🙂

      Ja na Meg už nefičím až tak veľmi ako kedysi, ale ako som napísala v článku, ak mám náladu na americkú vtipnú, svižnú romantiku, viem, že Meg je dobrá voľba. 😛

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie