Hennujem indickou hennou

Pri mojom poslednom hennovaní som mala tú česť vyskúšať pre mňa novú hennu – je to čistá henna priamo z Indie, ktorú u nás na Slovensku zoženiete na hennanavlasy.sk Ako sa mi s ňou hennovalo?

Vlasy si pravidelne hennujem už dva roky, medzi jednotlivými hennovaniami dodržiavam rozostupy päť až šesť týždňov – podľa toho, ako to stíham. Zvyknem hennovať čistou hennou, t.j. čistá lawsonia inermis. Pretože sa mi klasická „hennová“ ryšavá farba páči a môžem si ju poľahky dotvoriť podľa mojej potreby, môj recept aktuálne obsahuje:

  • 100 g čistej henny
  • 20 g ibištekového prášku
  • šťavu z jedného citróna
  • postrúhanú kôru z jedného citróna
  • 2 polievkové lyžice medu
  • zelený čaj
  • 1 čajovú lyžičku rastlinného oleja
  • 8 kvapiek levanduľového éterického oleja
  • 8 kvapiek čajovníkového oleja
  • šťavu z 1 cibule

Henna na vlasy

Indická henna na vlasy

Indickú hennu možno kúpiť v 200-gramovom alebo rovno maxi jednokilogramovom balení. Za 200 g henny zaplatíte 6,50 €, čo je veľmi slušná cena – na Slovensku toľko bežne zaplatíte za polovičné množstvo! Na moje vlasy dlhé do polovice chrbta tak jedno balenie vystačí na dve použitia, v prípade kratších vlasov Vám vydrží ešte dlhšie.

Henna k Vám pricestuje v krásnej, orientálne pôsobiacej škatuľke, v ktorej sa nachádza plastové vrecúško s hennou (áno, zmestí sa tam – balenie je veľmi kompaktné! 😀 ). Samotný hennový prášok je tradične zeleno-hnedý a… netradične voňavý. Vonia síce ako bežná henna – zemito, pre väčšinu ľudí nie veľmi príjemne – no vôňa je oveľa slabšia, jemnejšia, po otvorení vrecúška Vás typický hennový odér neobarí. Aby ste hennu tento raz zacítili, budete si musieť cielene privoňať – takže indická henna poteší každého, komu henna nevonia. 🙂

Ibištek a henna prášok

Pri zarábaní henny vždy začínam čajom – tento raz som si urobila silný zelený čaj (tri čajové vrecúška) s medom, približne 300 ml. Kým sa čaj chladí, do misky si nasypem hennový a ibištekový prášok, postrúhanú citrónovú kôru a citrónovú šťavu, premiešam. Ibištekový prášok, rovnako ako citrónová šťava, sú kyslé, vďaka čomu sa z henny rýchlejšie uvoľní farba. Kôra je skôr pre vôňu. 🙂 Keď čaj trochu vychladne – aby sa dal už pomaly chlipkať – po lyžiciach ho pridávam do henny, nech neprešvihnem tú správnu konzistenciu á la kvalitný smotanový jogurt. Nakoniec pridám ešte olej, aby henna vlasy nebodaj nevysušila a éterický olej pre vôňu – aktuálne u mňa vedie ten levanduľový. (A čajovníkový olej do henny povinne patrí tiež, pretože pomáha uvoľniť farbu!)

Cibuľovú šťavu do henny pridávam pre podporu rastu vlasov a podľa mňa to krásne funguje a za ten cibuľový smrad to stojí! 😛 Keďže nemáme vhodný mixér, cibuľovú šťavu získavam „babičkovsky“ – cibuľu nakrájam na väčšie kúsky a zasypem ich cukrom. Cibuľa po pár hodinách pustí šťavu – do henny ju pridávam nakoniec, po odstátí, až tesne pred samotným hennovaním.

Pri miešaní hennovej pasty ma po chvíli prekvapila krásna farba celej zmesi – vyzeralo to na príkladnú ryšavú, bola som nadšená! Uvažujem, či za tou krásnou farbou hennovej zmesi stojí henna samotná alebo ibištekový prášok. 😀 A hoci to vyzeralo, že sa farebné pigmenty už začali uvoľňovať, nechala som hennu odstáť ešte pár hodín, nech sa farba uvoľní poriadne.

Hennová pasta

Pozoruhodné bolo len to, že hoci sa pasta hneď krásne vyfarbila, kožu mi zafarbiť nechcela… Po rokoch hennovania by som síce mala mať prax, i tak si pri zarábaní hennovej pasty viac či menej zašpiním prsty štýlovými oranžovými fľakmi, ktoré zmiznú až po pár umytiach rúk. 😆 Tento raz sa však fľaky nedostavili – nezvyklé…

Vráťme sa však k môjmu hennovému príbehu – hennu nechám pracovať niekoľko hodín prikrytú igelitovým vreckom, hennujem vždy večer. Keďže je hennu dobré nanášať na vlasy teplú, zvyknem si pastu urobiť hustejšiu a po odstátí ju ešte doriedim teplým čajom. Pri tomto hennovaní som pastu už nedorieďovala (bola by pririedka), ohriala som ju v mikrovlnke… Čo je asi veľký hennový hriech – väčšinou sa dočítate, že takto veľmi ľahko zničíte lawson (t.j. prírodné farbivo, ktoré henna obsahuje). Ja som hennovú pastu ohrievala veľmi opatrne – 30 sekúnd, premiešať, 30 sekúnd, premiešať a nezdá sa mi, že by to farbe ublížilo… Ale nabudúce si radšej dám tú námahu s vodným kúpeľom, resp. si hennovú pastu najprv urobím hustejšiu a potom ju doriedim teplým čajom, veď viete. 😉

Ak sa pýtate, či je praktické hennovať si vlasy večer – pre mňa rozhodne áno! Pretože ja s hennou na vlasoch spávam, t.j. bežne ju nechávam pôsobiť minimálne 12 hodín. 😆 Nie je to extra nepohodlné, ani maximálne nebezpečné – uterákový turban si zafixujem veľkými zatváracími špendlíkmi, cez vankúš pre istotu prehodím uterák.

K nanášaniu henny na vlasy (minule som natrafila na dilemu, či hennu nanášať na „špinavé“ vlasy alebo čerstvo umyté, suché alebo vlhké – ja osobne volím čerstvo umyté, uterákom presušené vlasy…) nemám špeciálny komentár, prášok bol veľmi jemný, rovnako ako pasta z neho, nanášanie tým pádom bezproblémové. A ak sa posunieme v čase, aj vymývanie henny z vlasov bolo bezproblémové – stačilo ich poriadne pooplachovať vodou a nakoniec umyť kondicionérom (nie šampónom!).

A výsledná farba? Moje vlasy sú už po rokoch hennovania pomerne tmavé a stabilne hrdzavé, preto ma „nová“ farba nezvykne bohvieako ohúriť, už dlho mi prídu viac-menej rovnaké. Rovnako pekne ryšavé, lesklé a jemné. 🙂 Čerstvo po nahennovaní sú len trochu žiarivejšie a živšie ako tesne pred hennovaním. A tak tomu bolo aj tento raz – svieža medená farba presne podľa môjho gusta! Farbiaci efekt na jednotku!

Čerstvo nahennované vlasy

S kvalitou indickej henny od hennanavlasy.sk som teda spokojná, páči sa mi od fešnej orientálnej škatuľky až po výslednú farbu. Cena je tiež veľmi slušná, a ak ste z Bratislavy, ušetríte aj na poštovnom pri osobnom odbere.

*

Čistú indickú hennu pre moje hennovanie poskytol e-shop hennanavlasy.sk. Ďakujem krásne za možnosť vyskúšať ju!

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

40 komentárov

  1. Polly
    21. augusta 2014

    hm..zaujimave, ta cena rozhodne stoji za zvazenie…pocuj a potom nemas moc cibulkove vlasy?? Ked ich umyjes ta „vona“ zmizne?

    Odpovedať
  2. Lusu
    21. augusta 2014

    Hmm, hennovala som si vlasy len 2x, na mrkvičkovú. Tých 12 hodín by som rozhodne nevydržala 😀

    Odpovedať
  3. Beast Loves Beauty
    21. augusta 2014

    A kedy si hennovala, už som ťa videla ohennovanú? 😀 Mňa farbenie ešte len čaká, idem teraz skúsiť Five Fives, keďže líška i tak ešte nedorazila. Ale až keď nám zas pustia teplú vodu, tej ľadovej sprche sa posledné dni radšej vyhýbam, brr 😀
    Rozmýšľam, či tiež vyskúšam hennový spánok, aby som sa nezobudila s roztečenou hennou na tvári xD

    Odpovedať
  4. Dada Baroková
    21. augusta 2014

    Irena:
    Veď som ti ešte vravela, že aha, aká som krááásna! :grinnod: A aj ja som sa bála, že bude henna všade v posteli, ale nakoniec úplne v pohodičke, už to takto robím pol roka a ešte ani raz som nemala nič roztečené po tvári. 😀

    Lusu:
    Ja mám rada mrkvičkovú! :nod:

    Polly:
    Mám cibuľkové vlasy. 😀 Ale len keď sú vlhké – ešte také dve-tri umývania vlasov po hennovaní. 😀 A aj tak mi to za to stojí! 😆

    Odpovedať
  5. StandyB
    23. augusta 2014

    no neviem ci by to neodpudilo mojho priatela tak tu cibulu ozeliem 😀 navnadila si ma asi si zajtra budem hennovat vlasy vsak uz mi prisla z Ameriky 😀

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      24. augusta 2014

      Cibuľu je vážne cítiť iba z čerstvo umytých vlasov dve-tri umývania po hennovaní. Ja tiež nežijem sama a nikto sa z rodiny ešte nesťažoval. 😀 Júúú, takže si si nakúpila americkú hennu? 😀 Potom napíš na blog, som zvedavá, ako budeš spokojná! 🙂

  6. Ajilika
    14. novembra 2014

    jak dlouho vydrží jedno hennování? 😀

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      17. novembra 2014

      Henna sa vymýva postupne. Povedala by som, že cca mesiac. Podľa toho, ako často si umývaš vlasy. A taktiež podľa toho, ako často si vlasy hennuješ. 😀

  7. Karin
    16. novembra 2014

    Ahoj, chcem sa opytat ci nemas nejake skusenosti s henna tetovanim lebo by som to chcela vyskusat a neviem ako nato alebo lepsie povedane, neviem kde mam zohnat tie prasky na pastu 🙂

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      17. novembra 2014
  8. Radka
    24. novembra 2014

    chcem vyskúšať Hennu nakolko som mala alergickú reakciu na vlasy a šediny už vykúkajú :o(…mám len tmavší odtien a chem poradiť s čím by som ju mohla nakombinovať…viete mi poradiť? bojim sa že odrastené šediny mi ostanú, prípadne budú ryšavé :o)

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      2. decembra 2014

      Ahoj, Radka.

      Farba pri hennovaní závisí od farby hennovaných vlasov, tým pádom budú šediny určite svetlejšie ako zvyšok vlasov. Osobné skúsenosti nemám, ale snažila som sa zhromaždiť nejaké informácie a napísala som článok.

  9. Sabina
    30. novembra 2014

    Ahoj, chtěla bych se zeptat na dvě věci:
    1. Kde sháníš ibiškový prášek. Mají ho v nějakých bylinkářstvích nebo bio obchodech nebo v něčem takovém?
    2. Jaké poměry henny a ibiškového prášku bys asi tak doporučovala v případě barvení odrostů? Třetinu? Nebo ještě míň? Musím si vlasy dobarvovat každých cca 14 dní, protože mi rychle rostou a zároveň mi poslední dobou hodně šedivějí (mám to geneticky po babičce, ta byla ve třiceti prakticky bělovlasá, tak ze sebe dělala platinovou blondýnku, ovšem mně blond nesluší, to jsem už zkoušela). Zatím se barvím běžnými chemickými barvami (snažím se používat přelivy bez kysličníku), ale vzhledem k tomu, jak moc mám ty vlasy šedivé už teď, mám před sebou neradostnou vyhlídky, že si následujících minimálně 20 let budu muset vlasy dobarvovat co dva týdny, později možná i každý týden, a při téhle frekvenci bych si je tou chemií asi úplně zničila, proto chci přejít na hennu.

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      2. decembra 2014

      Ahoj, Sabina.

      1. Ibištekový prášok mám z BIOnatural.sk.

      2. Ja pridávam na 100 g henny cca 20 g ibištekového prášku, no či to je optimálny pomer, to netuším. 🙂 Mňa totižto odrasty bohvieako netrápia, ja si farbím celú hlavu, šediny nemám… Pri šedinách treba dávať pozor na to, že výsledná farba po hennovaní závisí od pôvodnej farby vlasov, t.j. na šedinách, ktoré sú svetlejšie ako zvyšok vlasov, henna chytí inak a môže vzniknúť melír. Môžeš si prečítať článok – link som uviedla komentári vyššie. Držím palec. 🙂

  10. zuzana
    22. októbra 2015

    Ahoj ,
    chvalim velmi blog, zaujimave postrehy. Chcela som sa spytat ci si skusala aj henu z Lush ? Prípadne či si to zvažovala . Ja henujem už pol roka a zatiaľ okrem lepšej kvality vlasov nebadám žiadnu výraznu farebnú zmenu . Rozmýšľala som nad tým že skúsim niektorú z tebou odporúčaných ale aj že skúsim henovať častejšie. Je nejaká odporúčaná kvóta ako často henovať aby sa dosiahol nejaký výraznejší efekt ??

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      26. októbra 2015

      Ahoj a ďakujem za pochvalu, Zuzana. 🙂 Optimálne je hennovať tak raz za mesiac, mne to tak aspoň bohate stačí. 🙂 Nad hennou z Lush som, veru, už špekulovala, ale neviem, či ma niekedy napadne aj si ju reálne kúpiť. 😛

  11. Zuzana
    6. novembra 2015

    Noo tak ak chceš kľudne ti tu lushacku pošlem 😉 skúšala som tebou odporúčanú henu so zvieratkami na krabičke s iherb a namiešala som ju plus mínus podľa teba ( vynechala som cibuľu ) a bomba !!!! Tisíckrát intenzívnejšia a vyrovnanejšia farba som nadšená ;);) ďakujem za blog

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      22. novembra 2015

      Niet zač, Zuzka, som rada, že sa ti páčilo! 🙂 A ďakujem za lukratívny návrh – odkiaľ by si Lush zohnala? 🙂 Si z Čiech alebo tam máš často cestu? 🙂 Mohli by sme sa kľudne dohodnúť, že si pošleme na výmenu nejaký ten balíček dobrej prírodnej kozmetiky (SWAP! 😀 ).

  12. Nasa
    20. decembra 2015

    Ahoj. Prosím ťa nepoznáš niekoho kto je navzájom No poo a hennuje? Lebo ja som no poo a na 15 narodky by som si chcela dať ryšavú hennu tzv. medennú.. A som v no poo sóda a ocot.. A všobecne je známe že sóda sťahuje farbu.. Tak keby som si po čase hennovala len odrasty a henna by tmavla tak by tá sóda teoreticky mohla tú tmavšiu farbu stiahnuť.. Ďakujem

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      20. decembra 2015

      Ahoj, Nasa. Neviem, či ti poradím, pretože no poo nie som, ale miestami sa mi mastnia vlasy a zvyknem si robiť domáci šampón, ktorý obsahuje citrón a sódu a… Vždy mi po ňom zlieza henna… Aj keď mám tesne pred ďalším hennovaním a pri bežnom umývaní mi už henna nezlieza… Takže sa obávam, že to asi nepôjde – sódou si tú hennu ľahko vymyješ…

  13. Nasa
    20. decembra 2015

    Nevadí, aspoň si nejako poradila 🙂 ide o to že v lete pôjdem asi na water only 😀 takže neviem čo potom.. Ale rozmýšlam nad kamilkovým čajom a kratšej dobe pôsobenia.

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      29. decembra 2015

      S water only by to mohlo byť ok – jediný problém môže byť pri vymývaní henny priamo po hennovaní, pôjde to ťažšie. 😀 Ak ti ale pôjde najmä o výživu a nie o farbu, rýchle vymývanie farby by až tak vadiť vlastne nemalo…

  14. Alžbet.
    27. februára 2016

    Ahoj! Už dlho som nehennovala, iba synteticky farbím a chcem si dať znovu hennu nech sa dám vlasom nadýchnuť. Chcem sa ťa opýtať, či ten ibištekový prášok nerobí príliš červený odtieň(ja som veľmi na mrkvičkovú :)) ďakujem!

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      26. marca 2016

      Ahoj, Alžbet. Aj ja som na mrkvičkovú! 😀 A ľúbim ibištek – farba je vďaka nemu výraznejšia, ryšavejšia. 🙂 Takže smelo do neho! 😉

  15. Viktória
    4. apríla 2016

    Ahojte, ja som na no poo metoode, neumyvam ani sodkou ani octomlen cisto vodou a chystam sa farbit vlasy indickou hennou. Podelím sa sem s vami o výsledok ale tiež maam pocit že to vymyvanie bude trošku trvat. 😛

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      10. apríla 2016

      Myslím, že stačí umývať, umývať a umývať. 🙂 Keby to bolo moc kritické, trošička kondicionéra tomu asi neuškodí… Skôr by ma zaujímalo, či sa farba nebude veľmi vymývať pri bežnom umývaní vlasov, nakoľko sóda bikarbóna sťahuje farbu… Veď daj vedieť, Viktória, budem zvedavá. 🙂

  16. Baska
    21. mája 2016

    Vyskúšala si aj Hairprint? Pozri http://www.myhairprint.com
    Mna to oslovilo a dám si jedno poslať z USA , veľmi som zvedavá.
    Zatial skúsim hennu lebo 2 mesacne odrasty mi už v zrkadle bijú do oči a chemické farby už nechcem ani vidieť. A šampón/ kondicioner aký si dávaš? Ja skúšam metódu no-poo a teda marockym ilom si vlasky umývam. 2 mesiace a skvele!!

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      30. mája 2016

      Nemám šedivé vlasy, Baska, takže zatiaľ nemusím skúšať Hairprint. 😀 Okrem toho sa na šedivé vlasy vlastne teším – strieborná je super a nahennovaná vyzerá krásne mrkvičkovo. 🙂

      Šampón a kondicionér mám od Dessert Essence na farbené vlasy hroznový.

  17. Katarína
    27. mája 2016

    Dobrý deň,

    dlho zvažujem hennu, rada by som vedela ako dosiahnem mrkvičkovú farbu, či ju musím mať len kratšie na vlasoch? Počula som, že henna sa riedi aj s kokosovým panenským olejom, viete o tom niečo?

    Ďakujem za odpoveď 🙂

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      30. mája 2016

      Ak sa pridá priveľa oleja, farbiť bude henna menej, takže – riediť (henna je vlastne prášok a dá sa prášok riediť? 😛 ) či iba pridať do zmesi trochu oleja? 😀 Henna vysušuje, čiže trochu oleja určite neuškodí, je to skôr must prísada.

      Aké máš pôvodné vlasy, Katarína? Ak dostatočne svetlé a použiješ čistú hennu, môže to byť mrkvičková. 🙂 Skús si prečítať nejaké články – čím dlhšie necháš hennu pôsobiť, tým bude farba intenzívnejšia, výraznejšia (čiže premisa „čím kratšie bude henna pôsobiť, tým viac mrkva“ tu rozhodne neplatí 😀 ).

  18. Mirka
    14. decembra 2017

    Ahoj, mám tmavohnedé vlasy a chcem skúsiť zafarbiť si hennou. Vlasy nemám farbené chemickou farbou a sem-tam mám pár korienkov šedivých.
    Kúpila som si Khadi – Čistá Henna, čo by mala byť asi červená, keďže je na obale napísané ROT. Dosť mi vlasy po pôrodoch padajú, tak som myslela, že si tam k tomu pridám, citronovú šťavu alebo jablkový ocot, med, esencialne oleje (tee tree, levandulu a rozmarín), arganový olej a zalejem žihlavovým čajom.
    Len budú Vianoce a nechcem aby mi nakoniec vlasy žiarili na červeno viac ako vianočný stromček 🙂 Tak, že či mám vôbec miešať niečo do nej, alebo si len podľa návodu na obale naniesť? Alebo čo by si mi odporúčala?
    A ešte sa chcem spýtať, či nejaké prísady môžem pridávať aj do Khadi – HENNA & AMLA & JATROPHA, alebo by som tým pokazila celú farbu?
    Dik

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      31. januára 2018

      Ahoj, Mirka. Už je dávno po Vianociach, tak si si asi poradila sama. 😀 Podľa mňa na tmavohnedých vlasoch na prvý raz nechytí henna až tak výrazne, hoci na druhej strane máš v zmesi veľmi veľa prísad podporujúcich echt červené, ryšavé tóny. Pozri tieto dva články: http://www.navlasy.sk/blog/henna-sediny/ & https://www.trojversie.sk/2013/02/prirucka-hennovania/ 🙂

  19. Alzbeta
    26. februára 2020

    ahoj, teraz som natrafila na tvoj clanok, ja som sa konecne rozhodla zafarbit vlasy henou, kupila som tu indicku-indian natural. doteraz som farbila iba chemiou…a mam otazocku, ako riesite vymyvanie? lebo teda s farbou som s pokojna, vysla pekne, ale aj po 3x umyvania vlasov ide z vlasov oranzova voda…a teda doma by mi to nevadilo, ale dumem co bude v lete ked budu aktualne bazeny, a kupanie sa..je to normalne ze vlasy takto pustaju farbu? budem vdacna za odpoved.betka

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      10. apríla 2020

      Ahoj, Alzbeta. Áno, oranžová voda pri prvých umývaniach vlasov čerstvo po hennovaní je úplne normálna. Nuž, ja to v lete riešim tak, že chodí k vode až potom, čo pri umývaní vlasov oranžová voda odznie. 😀

  20. Iva
    20. decembra 2021

    Zajímavé 🙂

    Odpovedať
    1. Dada Baroková
      23. januára 2022

      Milá Michaela/Iva, prosím, nezneužívajte tento blog na šírenie reklamy, aj keď sa ju snažíte písať viac-menej relevantne (aby aj reklama bola relevantná, však) a asi si z nich minimálne kúsok tým pádom aj prečítate… Ďakujem za pochopenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie