Comics salón 2012

Viete, čo je na conoch najlepšie? Že sa môžete stretnúť s kamarátmi z druhého konca Slovenska, ktorých bežne nevídate, no najmä tá úžasná atmosféra! Milujem cony! Hoci ma tohtoročný Comics salón istým spôsobom sklamal – už po zhliadnutí finálnej verzie programu na internete som bola trochu rozčarovaná a vravela som si: „To tam vlastne idem len kvôli prednáške o Hunger Games od Miyu?“ Lebo program bol tohto roku dosť biedny

Našla som v ňom len minimum japonských prednášok, v Japan salóne sa veselo rozťahovali prednášky typu: „Kulty i nekulty britskej televízie,“ „Michal Hvorecký číta fantasticky“ (ale tipujem, že nie po japonsky) či „Simon’s Cat – nielen pre mačkofilov.“ Ktosi to aj nadhodil na fejsbúku, kde nám organizátor vysvetlil (chcela som ho presne citovať, no už ten príspevok akosi neviem nájsť…), že to kvôli kapacite – Japan salón je vraj malý a bývali tam tlačenice, tak sa prednášky z neho presunuli inam (ale nikde inde som ich nenašla). Či organizátor práveže tvrdil, že iné salóny sú malé a býva tam tlačenica, preto niektoré prednášky presunuli do väčšieho Japan salónu? 😐 Podľa mňa šlo v skutočnosti aj tak o to, že organizátori nemali k dispozícii dostatok japonských prednášok a stačilo to priznať a neťahať do toho kapacitu miestností (Problémy s kapacitou miestností inokedy vlastne príliš nevadia – niekto sa na fejsbúku „sťažoval,“ prečo sa Cosplay divadlo koná v malej kinosále, keď je to najzaujímavejší nedeľný program a chce ho vidieť najviac ľudí, no jednoducho sa dnu nezmestia, tak ich zo schodov vyhadzujú „dôchodcovia.“ Podľa organizátora je však Veľká sála v nedeľu nedotknuteľná, takže je to neriešiteľné a inak to ani nikdy nebude – hoci podľa mňa, ak sa skutočne chce, všetko sa dá…).

Ďalším problémom s programom bolo, že som nevedela, čo od niektorých prednášok očakávať – keďže existovali anotácie iba zo Sci-fi a Fantasy salónu. A čo by ste iba podľa názvu potom očakávali od prednášky „Donde, está, la biblioteca (Community)“ z Japan salónu? 😆 Originálne názvy prednášok sú fajn, ale dúfam, že mi týmto štýlom neušlo veľa zaujímavostí…

Lolita na cone

Ale dosť už negatív, prejdem k tomu, ako bolo aj tak fajnovo! 🙂 Tento rok mi spoločnosť robila slečna Kvetoslava – v piatok sme spolu stihli prednášku „Ako sa švárne devy do ďalekých krajín vybrali“ od dua Sewitches a Zuzqaa. Šlo o prezentáciu autentických fotiek z ich výletu do Japonska a sprievodné rozprávanie o tom, aké je Japonsko úžasné! Samozrejme, že som sa namotala, resp. som na Japonsko namotaná už celé veky, no po tejto prednáške ešte viac! Potom nasledovala prednáška od Hacret „O festivaloch a mýtoch v nich II.“ Škoda, že slečnu sem-tam nebolo až tak dobre počuť; bábkové divadlá sú super a japonské mýty miestami dosť čudné: asi si zadovážim tú knižku Japonské mýty.

Po prednáškach mohol byť na programe ešte geniálny animovaný film Spirited Away, ale radšej sme vybehli na obed a kávičku do Polusu – pozrieť nás prišli aj slečny Malvína a Antónia. Dali sme si na čas a vrátili sme sa až na otvárací program. A piatok bol týmto vybavený!

Sobotu sme so slečnou Kvetoslavou začali nostalgickým kúskom Ouranu – toto anime považujem za jedno z najvtipnejších a najlepších shoujo anime, aké som kedy videla! Potom nasledovala prednáška o Shinsengumi, na ktorú nás v piatok pozvala samotná prednášajúca, Lady Oscar. Myslím, že bez pozvania by som na prednášku sama nešla, keďže ma japonská história až tak do hĺbky nezaujíma (neviem, či by niečo také skutočný (a nie iba taký… pozérsky) milovník Japonska vôbec mal takto verejne vyhlasovať, ehm, ehm…) a v rámci môjho nie príliš veľkého záujmu by som vám aktuálne nevedela povedať, kto presne boli tí Shinsengumi (naisto viem len toľko, že ich ako vtipné postavičky nájdete v Gintame! 😛 ). Lady Oscar je však skutočne dobrá prednášajúca, takže som si prednášku aj vďaka svojmu nie príliš veľkému záujmu nakoniec dosť užila! Ani by ste neverili, ako v skutočnosti tí mládenci vyzerali – ich bišíkoidné podoby v mangách a anime sú totiž často dosť prehnané!

Po prednáške sme šli vyzdvihnúť Standy na Trnavské mýto, aj keď sme ju najprv zaviedli do Polusu na obed – my s Kvetoslavou sme mali palacinky, Standy si tematicky pochutila na ázijskej kuchyni. Vrátili sme sa práve včas na Cosplay – ktorý bol tohto roku skutočne brilantný! Votrelec a Predátor boli fenomenálni (F E N O M E N Á L N I !), páčilo sa mi aj duo z Angel Sanctuary a maxiskupinka z Pána prsteňov. Plus tá slečna v zlato-zeleno-bielom kostýme s antigravitačnou ozdobou vzadu z dákeho anime (aspoň myslím).

Myslím, že práve po cosplayi sme sa s babami – pripojila sa k nám i slečna Myzarey – vybrali do čajovne na vynikajúci tuareg čajíček. Dobre sme si pokecali; potom sme boli utrácať peniaze „za suveníry“ – s Myz-chan sme podporili našich obľúbených hudobných interpretov a kúpili sme si dáke hudobné cédečka. Boli v zľave dve za cenu jedného, takže mám doma Kanon Wakeshimu aj Miyaviho (áno, ten chlapec s ružovým lakom na nechtoch má už dve dcérky!). (Standy sa medzitým stihla odfotiť s Votrelcom a Predátorom!) Na Cosplay finále sme sa boli uistiť, že naši obľúbenci postúpili; Standy nás potom opustila, no stihli sme sa staviť, že opäť nič nevyhrám v tombole – aj keď som štatisticky predpokladala, že tento rok to už prísť prosto musí! Na tombole sme boli s lolitkou Sysou – a hádajte, kto nevyhral stávku, ani žiadnu tombolovú cenu (Možno tá štatistika vyjde na budúci rok! 😛 )?

Po tombole sme chceli vidieť ešte film Avengers, ale nakoniec to bol animovaný film, čo odradilo nielen nás, ale aj kopec iných ľudí… Animované filmy mi, samozrejme, nevadia, práveže ich mám veľmi rada, ale keď som čakala, že to budú Avengers, animovaní Avengeri ma prosto sklamali – v programe predsa mohlo byť jednoznačne napísané, o akých Avengerov vlastne pôjde (ďalší bod dolu! 😀 ). Z Avengerov sme teda rýchlo zdupkali, opustila nás Kvetoslava a čoskoro sme sa domov pobrali i my s Myzarey (o mojej traumatizujúcej ceste domov sa radšej nerozpisujem, i tak je toto už dostatočne siahodlhý článok).

Stanka a ja

V nedeľu sme s Kvetoslavou dorazili až na Cosplay divadlo (ja som dorazila trošku skôr, akurát som stretla slečnu Myzarey, ktorá bola už na odchode domov), slečna Standy nás v Istroplise už čakala plná sklamania z jej milovaných Ninja korytnačiek – istá prednáška („Mladé ninja korytnačky (TMNT)“ od Michala „Fealiath“ Gendiara) jej doslovne zmenila život alebo minimálne pohľad na jej obľúbencov. Cosplay divadlo bola bomba – najviac sa mi páčili Trigun-ovci a ich adaptácia Červenej čiapočky, ale všetky scénky do jednej boli úžasné: aj partia s Pánom prsteňov v metre, aj Angel Sanctuary s ich Anything You Can Do (I Can Do Better). Lol, a všadeprítomný Gangnam style!

Standy scénku anjelov už nevidela, odpojila sa kvôli Hunger Games kvízu, ktorý ju nakoniec dosť sklamal – boli sme ju s Kvetoslavou vyzdvihnúť v Sci-fi salóne, ušli sa nám vtipné videjká na konci kvízu: I wanna go „Hunger Games“ a všadeprítomný Gangnam style – tento raz po slavconsky. Ja by som si potom kľudne pozrela Men in Black III, ale nakoniec sme sa radšej rozhodli zadovážiť si obed v neďalekom Lidli. Najedli sme sa vonku pred Istropolisom, potom nasledovala brilantná prednáška od Miyu o Hunger Games, na ktorú sme sa so Standy strašne tešili, keďže sme veľké fanúšičky tejto trilógie (a ja osobne som aj fanúšikom prednášok slečny Miyu). So Standy sme sa zhodli, že o mnohých spomínaných veciach sme sa ani toľko nezamýšľali, takže nám prednáška rozhodne „rozšírila obzory,“ aj keď sme knihy čítali a poznali. Ku koncu nás už doslovne že vyhadzovali s ďalšou prednáškou, a to by som tú o Hunger Games pokojne predĺžila aj na dve hodiny! A celý Comics salón sme zavŕšili záverečným programom (ešte chcem podotknúť, že za tie štyri roky, čo conujem, sme na podnet Standy prvýkrát vyplnili (tak trochu spoločný) hlasovací lístok!).

Za tie tri dni sa mi podarilo aspoň sporadicky stretnúť aj Kamilku, tinu-chan, ľudkov zo slovenskej loli komunity. Trochu som si aj zarobila – popredávala som značnú časť vecí zo svojho closet cleaningu (dúfam, že všetkým slečnám prídu veci na úžitok!) – ale trochu som aj míňala (dopriala som si aj Jelly Belly – verili by ste, že Kvetoslave absolútne nechutili?!)…

Conové suveníry

Aby sme to teda zhrnuli, program bol v skutku nič moc; prednášok, čo by ma skutočne zaujímali, sa našlo minimum. Dance padov bolo žalostne málo (zasa som sa na žiaden nedokázala akčne votrieť), objavili sa tam síce dáke retro hry – ale tá herná časť festivalu mňa osobne bohvieako nezaujíma (no vraj Anime SHOW je ten japonskejší con…). Japonský hosť – Mitsuhisa Ishikawa, producent Ghost in the Shell filmov – bol skvelým ťahom (lenže ja Ghost in the Shell vôbec nefandím), chýbal mi aj loli aspoň-mini-photoshooting (ale to je otázka slovenskej loli komunity a bez Nataly sme prosto tak trochu stratení 😀 ) a nemám fotku so PSY! Nič však nie je dokonalé a všetky nedokonalosti i tak vyvážila tá jedinečná conová atmosféra, takže globálne ďalší úžasný con za mnou! Ďakujem slečnám Kvetoslave, Standy i Myzarey za milú spoločnosť – dúfam, že sa minimálne so slečnou Kvetoslavou vidíme v novembri na NipponfesteHangukone (teším sa na niečo nové, príkladne japonské a tiež inovatívne kórejské)! 😉

Comics salón 2012 sa konal v dňoch 21., 22. a 23. septembra v bratislavskom Istropolise. Šlo o deviaty ročník a spolu so súbežne prebiehajúcim dvadsiatym piatym ročníkom IstroCONu a tento raz aj tridsiatym prvým ročníkom Parconu, ho dovedna navštívilo približne 11 000 návštevníkov.

malý rojko a veľký bojko, bloger, wannabe spisovateľ, knihomoľ, psíčkar, ex-lolita, pseudo-otaku, geek vo výslužbe, no v poslednom čase predovšetkým mama

8 komentárov

 1. Polly
  11. októbra 2012

  juj…skoda tych prednasok…;/ asi viem, ze preco som nesla tento rok (okrem financii, casu a tak xDDD)
  ale aj tak…ten cosplay!!ach! nadhera!!

  Odpovedať
 2. StandyB
  12. októbra 2012

  Mas pravdu Aya viac tej negativity ako pozitiva, ale mne to nevadi pre mna to bol naozaj zazitok 🙂 hlavne kvôli korytnackam, cosplay-u, HG!! a to divadlo, cajik tuareg!! :D,atmosfera, …poznanie novych ludich u mna dost zabodovalo :))) a nezabudaj, ze sa mozeme tesit na spolocnu akciu SlavCon, na ktorý si už tak brusim zuby 🙂 a s ktorým plánujem oslavit aj narodeniny (ze si ho vlastne doprajem) kedze je to Aprilova akcia

  Odpovedať
 3. StandyB
  12. októbra 2012

  a a a celkom som zabudla 😀 Štatistika je vymysel 😀 a ta nasa stavka to potvrdila 😛

  Odpovedať
 4. Dada Baroková
  12. októbra 2012

  Polly:
  Prednášky ma prvýkrát vyslovene sklamali – keby som už nemala kúpený lístok (ten program na nete zverejnili dosť neskoro, už som ho mala kúpený, lebo opäť to bolo tak, že čím skôr kúpiš, tým lacnejšie ťa vyjde) a zahovorenú Standy, tak vážne uvažujem, či sa na to nevykašlem a tento rok nevynechám (za tie peniaze som si mohla kúpiť niečo malé lolitkové do šatníka!) 😛
  Cosplay je rok od roka suprovejší! :love:

  Standy:
  Ono sa to kvôli tej atmosfére a ľuďom oplatí vždy, ale ak si vezmeme, že Comics salón robia úžasným pomaly už len návštevníci, ktorí môžu postupne začať byť nespokojní (viď tie negatíva) a prestať tam chodiť, potom to už skutočne pôjde dolu vodou…
  Áno, áno, SlavCon! Na konci článku spomínam už Hangukon/Nipponfest, to je teraz nový con (iný organizátor) japonský + kórejský, SlavCon nie je síce nový, ale pre nás to novinka teda je! 🙂 Takže som veľmi zvedavá a teším sa na všetky tri! 😉
  A čakala som, že tu od teba nájdem komentár na štýl „štatistika je blbosť“! Dobre, že si sa doplnila 😆

  Odpovedať
 5. StandyB
  14. októbra 2012

  ja len dufam, ze SlavCOn 2013 bude rovnako dobry ako 2012!! aspon podla programu lebo to by boli paradne vyuzite vsetky tri dni este by sa mi prekrývali zaujimave hodiny, ze by som si musela vybrat 😎
  okej ale musim sa schladit a neocakavat vela aby som potom nebola sklamana …a vies ze sa tam bude dat nocovat v telocvicni??? 😀 80 miest noc za 2 eura a doneste si spacaky…..wuaaaa 😀

  a ohladom toho parody videa: vsimla som si viac tych videi kde su oni traja …a maju viac tych parodii aj na twilight a podobne 😀

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   14. októbra 2012

   Hej, hej, so spacákmi v telocvični sa dá nocovať vždy, aj pri Comics salóne sa tak dalo, ale keďže som tak trochu domáca, nikdy som neskúšala, hoci istým spôsobom to znie tak sparťansky dobre 😀

   Ja som ten program SlavConu 2012 kontrolovala len tak letmo, aby som nebola smutná, že som to a tamto premeškala 😛

   Ú, tak ak sa budem niekedy nudiť, dúfam, že si spomeniem a popozerám si aj iné ich videá 🙂

 6. Ely
  16. decembra 2012

  Díky tomu, že jsem se dostala k tobě na blog, jsem si vlastně poprvé přečetla nějaký názor na Comics Salón ^^;
  Každopádně je zajímavé vidět, že všeho japonského razantně neubylo jen na straně Adviku pořádaného slovenskými kolegy, ale i na slovenské straně samotné…
  (Každopádně je skvělé, že si lidé umějí con užít i tak a mimochodem, na fotkách to všem hrozně sluší~)

  Odpovedať
  1. Dada Baroková
   16. decembra 2012

   V menej všetkých odfotených i v mene fotografky Standy ďakujem za pochvalu fotiek 🙂

   No, Advík i Comics salón majú rovnakého organizátora, pokiaľ viem, môže to byť v tom… Pamätám sa prosto, ako som ešte pred rokmi nevedela, na ktorú prednášku skôr skočiť – bolo ich veľa dobrých naraz, človek musel vždy dáku oželieť. Ani teraz neviem, kam skôr skočiť – ale preto, lebo nie je kam… Myslím, že sa väčšmi zameriavajú na tú hernú časť, čo je trocha škoda… Takže ma CS’12 mierne sklamalo, ale ako spomínam už v článku, kvôli všeobecnej atmosfére a ľuďom sa bude oplatiť asi vždy! Len, ako spomínam zasa v ktoromsi komentári, ak si vezmeme, že Comics salón robia úžasným pomaly už len návštevníci, ktorí môžu postupne začať byť nespokojní (viď tie negatíva) a prestať tam chodiť, potom to už skutočne pôjde dolu vodou…

   PS: Chcela by som sa ísť konečne pozrieť aj na dáky český con! Chystám sa už vyslovene roky, no nikdy mi to zatiaľ akosi nevyšlo! Ale raz už musí! Dúfam! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť vyššie